منوچهر والی زاده به رادیو برمی شود

به گزارش سفر به کانادا، منوچهر والی زاده را بیشتر با صدای خاصش می شناسند؛ صدای منعطفی که می تواند به جای یک پسر 18 ساله یا پیرمرد 70 ساله صحبت کند، این هنرمند مجموعه خانه پوشالی را که یک سریال سیاسی است و به تازگی از تلویزیون پخش می گردد، دوبله نموده است. وی درباره جذابیت های دوبله آثار سیاسی و همچنین بازگشت دوباره اش به رادیو مطالبی را مطرح کرد.

منوچهر والی زاده به رادیو برمی شود

این گوینده و پیشکسوت عرصه دوبله در گفت وگو با خبرنگاران، درباره فعالیت های اخیرش در رادیو و همچنین عرصه دوبله اظهار کرد: پس از درگذشت صادق عبدالهی به رادیو نرفتم و مدتی بود برنامه ای که در رادیو صبا داشتم را اجرا نمی کردم، اما از هفته آینده قرار است دوباره به رادیو برگردم.

او که با اعلام اینکه به تازگی سریال کره ای اوک نیو را دوبله نموده است، در این زمینه شرح داد: البته جز این ها آثار دیگری برای دوبله نیست؛ به دلیل این که شخصیت ها در این قبیل آثار معمولا پوشش مناسبی دارند و روابط خانوادگی آنها با کشورمان همخوانی دارد. به همین دلیل بیشتر مورد تایید تلویزیون قرار می گیرد.

این دوبلور باسابقه درباره فیلم و سریال های کره ای و کاراکترهایی که آنها را دوبله نموده است، به آثاری چون امپراطور دریا اشاره نمود و گفت: اتفاقا بعضی از فیلم های کره ای جذاب هستند؛ سریال هایی مثل امپراطور دریا و جواهری در قصر که شش سال پیش پخش شدند، هواداران زیادی داشتند و سریال های بدی هم نبودند. در آثار کره ای همه یا از دم یا امپراطورند و یا بعدها رییس می شوند. نمی دانم چه بگویم. کاراکتر من در مجموعه اوک نیو تقریبا یکی از همین امپراطورهاست.

پست اسپیلبرگ برای سومین بار دوبله شد

منوچهر والی زاده از دوبله چندباره آثار استیون اسپیلبرگ، کارگردان شناخته شده آمریکایی یاد و اظهار کرد: اخیرا فیلم پست را با بازی تام هنکس دوبله کردم. این فیلم سه بار دوبله شده است و هر سه دفعه من به جای تام هنکس حرف زده ام. سومین بار این کار برای تلویزیون دوبله شد که پرسوناژهای دیگری در طول سه بار حضور داشتند اما شخصیت اصلی آن با بازی تام هنکس را من دوبله کردم. این فیلم یکی از فیلم های سخت و مشکل در زمینه دوبله است.

خانه پوشالی و سانسورهای آن

والی زاده که در دوبله سریال سیاسی خانه پوشالی همکاری داشته است، درباره جذابیت های دوبله آثار سیاسی نیز اظهار کرد: ما به سیاست کاری نداریم اما اگر به چنین آثاری اجازه پخش داده گردد، این آثار را دوبله می کنیم. خانه پوشالی هم جزو آثاری است که به سیاست های آمریکا می پردازد. آثاری که خیلی به درد ما نمی خورد. این سریال راجع به ریاست جمهوری است که سران آن بر سر هم کلاه می گذارند و کارهای غیراخلاقی انجام می دهند. اما خب اجازه پخش آن را گرفته اند. البته می دانید که بخش هایی از این آثار سانسور و حذف می شوند و یا دیالوگ های آنها تغییر پیدا می نماید.

در دوبله های امروزی پارتنر نداریم

این دوبلور باسابقه درباره شرایط حال حاضر دوبله، اظهار کرد: در حال حاضر دوبله آثار همه دیجیتالی شده است و مثل قدیم نیست. به گونه ای که وقتی استودیو می رویم چهار کلام حرف می زنیم و برمی گردیم. در واقع تک تک به استودیو می رویم و پارتنر نداریم.

والی زاده درباره کارهایی که قرار است در آینده در عرصه دوبله انجام دهد، خاطرنشان کرد: قرار است در دو سریال آمریکایی حرف بزنم. پیش از این نیز یک سریال پلیسی با عنوان روانکاو را که قرار است از شبکه نماوا پخش می گردد را دوبله کردیم. تاکنون 150 قسمت از آن دوبله شده و سیزن چهارم آن نیز از هفته آینده دوبله خواهد شد.

همه در خانه هایشان فیلم دوبله می نمایند

والی زاده درباره کیفیت آثار دوبله نیز اظهار کرد: خیلی از کیفیت دوبله های الان راضی نیستم به دلیل این که بسیاری از اساتید قدیم دوبله به رحمت خدا رفته اند. از حسین عرفانی عزیز گرفته تا بهرام زند به یادماندنی. الان کارها ضعیف است به خاطر این که دوبله زیاد شده است و خیلی ها در خانه هایشان فیلم دوبله می نمایند. معلوم است چیزی که به این شکل درمی آید، قابل توجه نیست. امیدوارم در آینده جوانان راه درستی را بروند تا آثاری که دوبله می شوند ماندگار گردد.

او درباره وضعیت دوبله گفت: همانند گذشته وضعیت دوبله خوب نیست و دستمزدها پایین است. مشکل فقط همین است. با تورمی که به وجود آمده، دستمزدها همه پایین است. و همچنین بیشتر آثاری هم که دوبله می کنیم، برای رسانه های دیگر و یا شبکه نمایش خانگی است.

فرار از زندان که سهم تلویزیون شد

این پیشکسوت عرصه دوبله که پیش از این مجموعه معروف فرار از زندان را دوبله نموده است درباره جزییات این سریال یادآور شد: پیش از این ما فرار از زندان را برای شبکه نمایش خانگی دوبله کردیم که تلویزیون پخش آن را به دست گرفت. به نوعی که 10 الی 15 قسمت کار دوبله شده بود اما تلویزیون دوبله آن را نپذیرفت و کار دوباره توسط گروه دیگری دوبله شد.

او در بخش پایانی گفت و گوی خود درباره حضورش در تلویزیون نیز اظهار کرد: پیشنهادی در این خصوص نداشته ام، ما دیگر پیر شده ایم و جوان ترها باید بیایند. وقت های بیکاری تئاتر می بینیم و از بازی جوانان لذت می برم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 فروردین 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 115

به "منوچهر والی زاده به رادیو برمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منوچهر والی زاده به رادیو برمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید