مشاوران املاک، تنظیم گر بازار یا حباب سازی در قیمت مسکن؟!

به گزارش مجله سفر به کانادا، با آنالیز میدانی تعدادی از مشاوران املاک و نظرسنجی از چندین مستاجر در تهران، نشان می دهد که مشاوران املاک در معین قیمت مسکن نقش اساسی دارند!

مشاوران املاک، تنظیم گر بازار یا حباب سازی در قیمت مسکن؟!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از باشگاه خبرنگاران، این روزها دوباره با افزایش قیمت مسکن تنور بسیاری از مشاوران املاک داغ شده است. با ورود ویروس کرونا به کشور و تغییر روش کسب و کارها، مشاوران املاک هم شیوه جدیدی را برای فروش یا عرضه واحدهای مسکونی به مستاجران و خریداران در پیش گرفتند.

موضوعی که مورد انتقاد بسیاری از متقاضیان مسکن هم نهاده شده است. فروش و یا اجاره بدون بازدید از واحد مسکونی و تنها در فضای مجازی هم خود معضلی برای بسیاری از افراد جامعه شده است.

و نکته ای جالب که به آن برخوردیم، اینجاست که در یک پلتفرم عرضه مسکن یک واحد مسکونی در چند مشاور املاک با قیمت های مختلف عرضه می شود و این موضوع خود یکی از معضلات اصلی بازار مسکن و بعلاوه تفاوت عرضه مسکن به وسیله مشاوران املاک است.

بسیاری از مستاجران و بعلاوه خریداران مسکن اعلام می نمایند که یکی از اصلی ترین دلایل افزایش جهشی قیمت ها مشاوران املاک هستند چرا که آنها با بالا بردن قیمت مسکن به طور طبیعی نرخ کمیسیون خود را هم افزایش خواهند داد.

حق کمیسیون مشاوران املاک 25 صدم درصد از معامله

در حال حاضر فرمول کمیسیون پیچیده است و البته به دلیل بالا بودن این نرخ مهرماه سال گذشته بر اساس ابلاغیه سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران که به اتاق اصناف تهران اعلام شد حق کمیسیون مبایعه نامه های مسکن به اندازه 25 صدم درصد ارزش معاملاتی ملک از هر طرف معامله معین شده است. بر این اساس یعنی مجموعاً نیم درصد از هر دو طرف معامله اخذ می شود که این نرخ تا پیش از این نیم درصد از هر طرف معامله بود.

بعلاوه حق الزحمه قرارداد های رهن و یا ودیعه اجاره از هر طرف به اندازه نیم درصد مبلغ رهن معین شده است و حق کمیسیون اجاره هم یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه از هر طرف معامله خواهد بود.

همین امر در همان بازه زمانی باعث اعتراض بسیاری از مشاوران املاک شد که البته این خود باعث دامن زدن بسیاری از مشاوران املاک و دلالان بر گرانی مسکن و بالا بردن نرخ های اجاره شد.

در حال حاضر طبق این دستورالعمل حق کمیسیون بابت تمدید اجاره از هر طرف یک دهم حق کمیسیون اجاره محاسبه و اخذ می شود. حق الزحمه قرارداد های مشارکت از هر طرف دو دهم درصد ارزش قرارداد مجموعا 4 دهم درصد محاسبه و اخذ خواهد شد بعلاوه خدمات متمم قرارداد و مبایعه نامه هم رایگان خواهد بود.

این نرخ کمیسیون ها باعث شد که در یک بازه زمانی نرخ اجاره تعدادی از محلات که برای مستاجران مناسب بود به یک دفعه دچار نوسان قیمتی شود.

در همین رابطه مهدی پور یکی از مستاجران در منطقه شرقی تهران در گفت وگو با خبرنگار مالی خبرنگاران، با بیان اینکه متاسفانه تعدادی از مشاوران املاک خود معین نماینده قیمت در محلات شده اند و نرخ ها را افزایش یا کاهش می دهند، گفت: ما در بسیاری از مواقع در بحث قیمت با مالک به توافق می رسیم اما زمانی که وارد مشاور املاک می شویم طی صحبتی که انجام می شود مالک قیمت را تغییر می دهد.

بعلاوه محسنی یکی دیگر از مستاجران در جنوب تهران با بیان اینکه مشاور املاک با معین نرخ در فضای مجازی در چند ماه گذشته بیش از 40 تا 50 درصد نرخ را افزایش می دهند و این مصوبه 25 درصد عملا هیچ معنایی ندارد.

او بیان نمود: معین نرخ اجاره از یک طرف فشار مضاعفی برای مستاجر وارد می نماید و بالا بردن نرخ های کمیسیون هم از طرف دیگر برای مستاجران بسیار سخت است.

تنظیم قیمت مسکن یا حباب سازی!

این در حالی است که خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در گفت و گو با خبرنگاران، گفته بود: ما مولد مالیاتی و مولد مالی هستیم و به کنترل قیمت ها در بازار مسکن یاری می کنیم، وقتی دفاتر املاک بسته باشند هرکس هر قیمتی دلش می خواهد برای خانه خودش معین و در سایت ها درج می نمایند.

او ادامه داد: در حالی که بیشتر همکاران ما در مورد قیمت های کارشناسی و واقعی به فروشندگان، مشاوره می دهند و به ارزانی یاری می نمایند.

او با بیان اینکه اگر بخش دولتی به مهمترین وظیفه خود در فراوری و عرضه مسکن بپردازد گرانی ها تا این حد در بازار مسکن ایجاد نمی شود، گفت: دولتی ها در حال حاضر تنها به 10 درصد وعده خود هم عمل نموده اند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: نه بازار مصالح، نه قیمت گذاری و نه سیاست گذاری، هیچ کدام در اختیار اتحادیه مشاوران املاک نیست. یک واقعیت این است که تعداد مسکن در شهر تهران، کمتر از تقاضاست که دلیل اصلی آن به کاهش ساخت و ساز ناشی از سیاست های اشتباه مسئولان برمی شود.

او بیان نمود: در سال های اخیر به محض اینکه مسکن گران می شد پیکان نقدها را به سمت ما می گرفتند. به نظرم این رفتار مسئولان نوعی شانه خالی کردن از مسئولیت است.

براساس این گزارش تا به امروز چندین بار اعلام شده که بخشی از این گرانی های مسکن مربوط به مشاوران املاک است که در این خصوص باید دولت اقداماتی را در دستور کار خود قرار دهد.

آنالیز حق کمیسیون مشاوران املاک روی میز وزارت راه و شهرسازی نهاده شد

در همین رابطه محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار مالی باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه معاونت مسکن و ساختمان برای ساماندهی این بخش از مدت ها پیش فعالیتی را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: حدود 2 ماه پیش مصوبه ای از ستاد تنظیم بازار و ستاد نظارت دریافت نموده ایم و شورای عالی نظارت با هم فکری یکدیگر کلیاتی را در این حوزه مصوب خواهد نمود.

محمود زاده اظهار کرد: برای نحوه تنظیم حق الزحمه مشاوران املاک در حال حاضر تیم های کارشناسی روی این طرح فعالیت می نمایند تا مدلی ایجاد نمایند که علاوه بر آنکه حق الزحمه خدمات ارائه شده دریافت شود زمینه ساز افزایش قیمت در این بخش نشود.

او بیان نمود: در حال حاضر چندان ارتباط مستقیمی بین افزایش قیمت ملک و تعرفه وجود ندارد و به همین لحاظ مدل ها کار شده و کلیات آن هم مورد تفاهم صنف اتحادیه و دستگاه های مختلف نهاده شده و به زودی چارچوب تنظیم و به اطلاع عمومی می رسد.

مشاهدات میدانی در بعضی از مشاوران املاک، نشان می دهد که بعضی از این واحدها در اجرایی قانون و ابلاغیه های مصوب کوتاهی می نمایند و بعضا هم با شگردهای مختلف سود بیشتری را هم کسب می نمایند که این امر نیازمند آنالیز و نظارت بیشتر اتحادیه مشاوران املاک و بعلاوه سایر نهادهاست.

بازار مسکن در حال حاضر نیازمند تمهیدات ویژه ای است و باید هرچه سریعتر اقدامات لازم جهت کنترل بازار مسکن و بعلاوه ساماندهی کمیسیون های مشاوران املاک را در دستور کار خود قرار دهند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 شهریور 1400 بروزرسانی: 17 شهریور 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1813

به "مشاوران املاک، تنظیم گر بازار یا حباب سازی در قیمت مسکن؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاوران املاک، تنظیم گر بازار یا حباب سازی در قیمت مسکن؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید