ظریف خطاب به اروپایی ها: قرار نیست به ایران لطف کنید، فقط تعهدات خود را انجام دهید

به گزارش سفر به کانادا، وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد کارهایی که قرار است طرف های اروپایی برجام برای ایران انجام دهند، لطف نیست بلکه تعهدات تصریح شده آنها ذیل برجام است.

ظریف خطاب به اروپایی ها: قرار نیست به ایران لطف کنید، فقط تعهدات خود را انجام دهید

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل سفر به کانادا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه پنج شنبه در بدو ورودش به فرودگاه جارکارتای اندونزی در مصاحبه با سفر به کانادا اعلام نمود که قرار نیست طرف های اروپایی برجام به ایران لطف کند، بلکه انتظار این است که آنها تعهدات برجامی خود را انجام دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات بعضی مقامات اروپایی پس از اعلام گام سوم کاهش تعهدات هسته ای ایران گفت: اروپایی ها باید به این نتیجه برسند که اگر بخواهند از آمریکا برای اجرای تعهدات شان اجازه بگیرند آمریکا هیچ وقت به آنها این اجازه را نخواهد داد. شما از رژیم و دولت کنونی آمریکا که سیاست خود را فشار حداکثری قرار داده، انتظار دارید این فشار را کم کند؟ حتما این کار را نخواهد کرد. شما نمی خواهد به ایران امتیازی بدهید و قرار نیست به ایران لطفی بکنید شما قرار است تعهدات خودتان را انجام دهید این تعهدات نه وابسته به آمریکا و نه وابسته به اجازه آمریکاست.

وی اضافه کرد: اروپایی ها تعهداتی را در قالب برجام داشته اند. بند سه ضمیمه دو برجام نشان می دهد این تعهدات حتی صدور قوانین هم نیست بلکه اجرای قوانین است و نتیجه اجرای آن قوانین. اروپایی ها در اجرای تعهداتشان که ارتباطی هم با آمریکا ندارد تخلف کردند. اروپایی ها خبر داشتند که آمریکا با سیاست خشنی وارد شده بازهم یازده تعهد دادند و این تعهدات را چندین بار تکرار کردند اما آنها را اجرا نکردند در واقع هم اجرای تعهدات برجامی شان را نقض کردند هم تعهداتی که بعد از خروج آمریکا داشتند نقض کردند. اگر اروپایی ها بخواهند منتظر اجازه کشوری بمانند که برای فشار بر ایران از برجام خارج شده حتماً این اجازه صادر نخواهد شد.

ظریف توضیح داد: وزیر امور خارجه گفت: من در سفری که به اروپا داشتم در تمام ملاقات ها تکرار کردم که ما حتما از این مرحله عبور می کنیم و همه حقوقی داریم در قالب برجام که آن را اجرا خواهیم کرد و از این مرحله با سربلندی عبور می کنیم کما اینکه تاکنون هم مقدار زیادی از خساراتی که در سال اول خروج آمریکا از برجام بر کشور وارد شد به سمت جبران آن خسارت حرکت کردیم. اروپایی ها برای ایران احتیاج نیست کاری بنمایند، برای خودشان کار نمایند.

وی در مورد مذاکرات اجرا شده با فرانسوی ها برای نجات برجام نیز گفت: از ابتدا هم به آنها گفتیم اگر منتظر موافقت آمریکایی ها هستید تا با ایران همکاری کنید چنین توافقی محال است بنابراین باید مشکل را خودتان حل کنید.

وزیر امور خارجه درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام نیز توضیح داد: اقدامی که آقای رئیس جمهور اعلام کردند و من ظرف چند ساعت آینده به خانم موگرینی رسما اعلام خواهم کرد اقدام بسیار مهمی است. البته این هم مانند اقدامات قبلی ما قابل بازگشت است. یعنی جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور قانون مدار در چارچوب حقوق و وظایف خود عمل می نماید. اروپایی ها اگر به وظایفشان عمل نمایند این اقدام همانند دو اقدام دیگر که قبلا انجام شده، امکان دارد برگردد.

محمدجواد ظریف همچنین در واکنش به اقدام اخیر آمریکایی ها برای تطمیع ناخدای هندی نفتکش آدریان دریا نیز تأکید کرد: کار بسیار شرم آور دیگری که برایان هوک انجام داده ایمیلی بوده که برای ناخدای کشتی آدریان دریا فرستاده و در آن به ایشان پیشنهاد صریح داده و اصلاً هم کوشش نکرده در لفافه دیپلماتیک بگنجاند و گفته است من اسمم این است و مسئولیتم این است و شما می توانید کشتی را به ما تحویل بدهید چند میلیون دلار پول بگیرید و زندگی خوبی داشته باشید یا این کار را نکنید و زندگی بسیار بدی در آینده، منتظر شماست. این مسئله نه تنها نشان دهنده سقوط اخلاقی بلکه سقوط سیاسی و عملیاتی آمریکاست.

وی در مورد اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه قادر است مسائل ایران را ظرف 24 ساعت حل نماید، گفت: آقای ترامپ بهتر است برای مردم ایران مشکل درست ننمایند و ما از ایشان نه توقع حل مشکل داریم و نه ایشان می تواند مسائل ما را حل نماید. تصوراتی که وی درباره توانمندی های خودش دارد اگر بتواند مشکل مردم آمریکا را که هر چند وقت یکبار توسط یک هفت تیرکش بی حساب و کتاب جان خودشان را در تعداد وسیع از دست می دهند، حل نماید که وظیفه شان است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 411

به "ظریف خطاب به اروپایی ها: قرار نیست به ایران لطف کنید، فقط تعهدات خود را انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف خطاب به اروپایی ها: قرار نیست به ایران لطف کنید، فقط تعهدات خود را انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید