طرز تهیه دمی ماش به روش سنتی؛ خوشمزه و ساده

به گزارش مجله سفر به کانادا، اگر دوست دارید طرز تهیه دمی ماش یا ماش پلو مجلسی را یاد بگیرید و با روش های مختلف طرز تهیه دمپخت ماش آشنا شوید، بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید.

طرز تهیه دمی ماش به روش سنتی؛ خوشمزه و ساده

دمپخت یا همان دمی ماش یکی از غذاهای خوشمزه و سنتی ایرانی است که معمولا برای درست کردن آن از روش های مختلفی استفاده می گردد. بعضی افراد در طرز تهیه دمی ماش از شوید خشک استفاده می نمایند و بعضی دیگر این غذا را به صورت ساده و تنها با ترکیب پیاز، کره محلی و زردچوبه درست می نمایند. اما اگر دوست دارید طرز تهیه دمی ماش یا ماش پلو مجلسی را یاد بگیرید و با روش های مختلف طرز تهیه دمپخت ماش آشنا شوید، بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید.

مواد لازم جهت تهیه ماش پلو ساده:

ماش 1 لیوان فرانسوی دسته دار

برنج ایرانی 2 لیوان فرانسوی دسته دار

کره محلی 100 گرم

پیاز 3 عدد میانه

نمک و زردچوبه به میزان لازم

مراحل تهیه ماش پلو ساده

در طرز تهیه دمی ماش خوشمزه به روش سنتی معمولا از هیچ ادویه یا چاشنی خاصی استفاده می گردد. یکی از ساده ترین و لذیذترین روش های درست کردن دمپخت ماش ترکیب کردن ماش، برنج، پیاز، کره و میزانی زردچوبه است. می توانید این برنج خوش طعم را در کنار مرغ یا ماهی سرو کنید. در ادامه می توانید با مراحل طرز تهیه دمی ماش ساده آشنا شوید.

مرحله اول؛ برنج و ماش را بخیسانید

در اولین مرحله از طرز تهیه دمی ماش ساده باید ماش و برنج را بشویید و همراه با آب در ظروف جداگانه بریزید و بخیسانید. به خاطر داشته باشید که برای خیساندن برنج حتما 1 قاشق نمک نیز به آن اضافه کنید.

مرحله دوم؛ ماش را بپزید

در این مرحله باید ماش را همراه با میزانی نمک، زردچوبه و 1 قاشق کره محلی در قابلمه بریزید. در ادامه قابلمه را با آش جوش پر کنید و درب آن را بگذارید و اجازه دهید ماش برای حدود 45 دقیقه بپزد.

مرحله سوم؛ برنج را به ماش پخته اضافه کنید

بعد از این که ماش به طور کامل پخت و نرم شد، برنج را به آن اضافه کنید. در صورت احتیاج می توانید میزانی آب جوش به قابلمه اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که میزان آب باید در حدود 1 بند انگشت بالاتر از سطح برنج و ماش باشد.

مرحله چهارم؛ دمی ماش را آماده کنید

در این مرحله باید صبر کنید تا برنج بجوشد و آب قابلمه تبخیر گردد. سپس 50 گرم کره محلی به قابلمه اضافه کنید و برنج را به آرامی هم بزنید تا کره ذوب گردد. برنج را به صورت گنبدی در قابلمه جمع کنید و بعد یک دمکنی روی درب قابلمه قرار دهی. شعله گاز را کم کنید تا دمی ماش بپزد. دم کشیدن برنج حدود 45 دقیقه طول می کشد.

مرحله پنجم؛ پیازها را سرخ کنید

در این فرصت باید پیازها را به صورت خلالی خرد و در کره سرخ کنید. بعد از این که پیازها سرخ شدند، زردچوبه را اضافه کنید و بعد شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله ششم؛ پلو ماش را سرو کنید

در آخرین مرحله از طرز تهیه دمپخت ماش ساده باید صبر کنید تا برنج دم بکشد. سپس شعله گاز را خاموش کنید. پیاز داغ را همراه با کره به قابلمه اضافه کنید و درب قابلمه را محکم ببندید. در پایان برنج را کمی هم بزنید و آن را با میزانی پیاز داغ تزیین کنید و از طعم آن لذت ببرید.

مواد لازم جهت تهیه دمی ماش خوشمزه با گوشت تکه ای:

برنج 3 لیوان فرانسوی دسته دار

ماش 1/5 لیوان فرانسوی دسته دار

گوشت تکه ای 300 گرم

پیاز 2 عدد

کره به میزان لازم

زعفران به میزان لازم

نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و دارچین به میزان لازم

مراحل تهیه دمی ماش با گوشت

برای تهیه دمی ماش می توانید از گوشت تکه ای بهره ببرید. در ادامه می توانید با مراحل طرز تهیه دمپخت ماش با گوشت تکه ای آشنا شوید.

مرحله اول؛ گوشت را بپزید

در اولین مرحله از طرز تهیه دمی ماش باید پیاز را نگینی خرد کنید و با کمی کره تفت دهید. در ادامه زردچوبه را اضافه کنید و زمانی که پیاز طلایی شد، گوشت را اضافه کنید. اجازه دهید گوشت تغییر رنگ دهد، سپس 2 لیوان آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید گوشت برای چند ساعت بپزد.

مرحله دوم؛ ماش را بپزید

در این مرحله باید ماش ها را بشویید و برای 1 تا 2 ساعت در آب و نمک بخیسانید. سپس ماش را همراه کمی آب در یک قابلمه کوچک بریزید و بپزید. زمانی که ماش نیم پز شد، آن را به گوشت پخته شده اضافه کنید.

مرحله سوم؛ چاشنی ها را به ترکیب گوشت و ماش اضافه کنید

در این مرحله باید میزانی نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و دارچین به ترکیب گوشت و ماش اضافه کنید. یک عدد پیاز را نگینی خرد و در کره تفت دهید و به قابلمه گوشت و لپه اضافه کنید. 3 قاشق زعفران دم نموده در قابلمه بریزید تا غذای شما خوشمزه و معطر گردد.

مرحله چهارم؛ دمی ماش را آماده کنید

در این مرحله باید برنج خیسانده شده را به ترکیب گوشت و ماش اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که در این مرحله میزان آب نباید زیاد باشد، زیرا موجب له شدن برنج می گردد. بهتر است میزان آب کمتر از یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج باشد. صبر کنید تا آب برنج تبخیر گردد، سپس یک دمکنی روی درب قابلمه بگذارید و درب را روی آن قرار دهید و اجازه دهید برنج برای 45 تا 50 دقیقه بپزد.

طرز تهیه ماش پلو با شوید خشک

برای تهیه ماش پلو با شوید باید در زمان دم کشیدن برنج میزانی شوید به برنج اضافه کنید و بعد برنج را روی حرارت قرار دهید تا دم بکشد. در طرز تهیه دمپخت ماش و شوید می توانید از شوید خشک یا تازه بهره ببرید.

نکات و فوت و فن های طرز تهیه ماش پلو

در این بخش به چند نکته طلایی نیز برای تهیه ماش پلو اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

برای تهیه دمی ماش می توانید از میزانی هل، دارچین و فلفل سیاه بهره ببرید.

در طرز تهیه دمی ماش باید از کره محلی یا روغن حیوانی بهره ببرید تا برنج شما لذیذتر گردد.

می توانید دمی ماش را به تنهایی میل کنید و یا آن را در کنار گوشت قلقلی، گوشت تکه ای، مرغ، ماهی یا تخم مرغ سرو کنید.

برای طعم دار کردن دمی ماش می توانید از ادویه هایی مثل زنجبیل، ادویه کاری، پودر تخم گشنیز و زیره نیز بهره ببرید.

در طرز تهیه ماش پلو مجلسی می توانید این دمی را در کنار پیاز داغ، گوشت قلقلی، گوشت چرخ نموده سرخ شده، خرما، کشمش و مرغ ریش ریش شده و گردو سرو کنید.

برای این که دمی ماش بهتر دم بکشد حتما از شعله پخش کن و دمی بهره ببرید.

برای معطر شدن دمی ماش می توانید میزانی زیره به آن اضافه کنید.

در طرز تهیه دمی ماش باید به ازای هر پیمانه برنج از نصف پیمانه ماش بهره ببرید.

برای تهیه دمپخت ماش با گوجه باید از میزانی گوجه رنده شده یا رب گوجه فرنگی بهره ببرید.

طرز تهیه دمپخت ماش با مرغ درست مثل دمپخت ماش ساده است. تنها باید دمپخت ماش را به صورت جداگانه تهیه کنید و بعد مرغ را به صورت ریش ریش یا سرخ شده روی آن قرار دهید.

می توانید دمی ماش بدون گوشت را همراه با خرما، کشمش یا نیمرو میل کنید.

در طرز تهیه ماش پلو ساده کته ای حتما از برنج باکیفیت ایرانی و کره محلی بهره ببرید تا برنج شما لذیذتر گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 آذر 1402 بروزرسانی: 25 آذر 1402 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2330

به "طرز تهیه دمی ماش به روش سنتی؛ خوشمزه و ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه دمی ماش به روش سنتی؛ خوشمزه و ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید