ساخت نمایشگر لمسی بدون نیاز به لمس

به گزارش سفر به کانادا، این روزها بسیاری از خودروهای جدید شرکت های بزرگ برای کنترل پارامترهای داخلی و خارجی خودرو توسط راننده از داشبورد یک پارچه ای متشکل از یک نمایشگر لمسی واحد استفاده می کنند. اما همانطور که می دانید به دلیل اینکه لمس صفحه برای راننده هنگام رانندگی ممکن است خطرآفرین باشد، شرکت جگوار ایده بسیار جالبی را تدارک دیده و نمایشگر لمسی ساخته که نیاز به لمس کامل صفحه ندارد.

ساخت نمایشگر لمسی بدون نیاز به لمس

همواره یکی از اصول طراحان خودروی برتر دنیا آن است که کمترین مزاحمت و حواس پرتی برای راننده هنگام هدایت خودرو پیش آید. در این راه از طراحی جلو پنجره گرفته تا حتی آیتم های طراحی مانند کنسول و داشبورد در افزایش تمرکز راننده بر رانندگی اهمیت دارند.

به تازگی گروهی از مهندسان شرکت جگوار در همکاری با دانشگاه کمبریج یک ایده جذاب را پیاده کرده اند که می تواند تا حد بسیار زیادی کاربر را از لمس نمایشگری که برای کنترل خودرو استفاده می گردد بی نیاز کند.

این نمایشگر به نحوی طراحی شده که در ان نیازی نیست تا کاربر به صورت کامل برای انتخاب یک گزینه و یا تغییر پارامترها، آن را لمس کند. در واقع اگرچه این نمایشگر حالت لمسی دارد ولی به لمس کامل نیاز ندارد و کاربر می تواند از فاصله چند سانتی متری، انگشت خود را جلوی گزینه مورد نظر نگه دارد تا نمایشگر متوجه اشاره کاربر به گزینه مد نظر شده و دستور اعمالی را دریافت کند.

در این نمایشگر از سنسورهای مجاورتی گسترده ای در زیر پنل استفاده شده تا برای کاربر این امکان را فراهم کند که بدون لمس کامل نمایشگر، روی گزینه دلخواه خود به صورت مجازی لمس کند. همانطور که می توان حدس زد بزرگترین چالش در طراحی این نمایشگر، تنظیم تشخیص ناحیه مورد اشاره کاربر است که در جگوار بیشترین تمرکز خود را در این زمینه معطوف کرده تا بالاترین دقت حاصل گردد.

دانشگاه کمبریج در بیانیه رسانه ای خود برای معرفی این فناوری می گوید:

هر روزه تعداد بیشتری از نمایشگرهای لمسی برای کنترل تجهیزات سرگرمی، مسیریابی و یا حتی سیستم کنترل دما داخل خودرو استفاده می کنند و به همین دلیل ممکن است گاهی کاربر با لمس اشتباه، وارد منوی اشتباهی گردد و به طور کلی تمرکز خود را هنگام رانندگی از دست بدهد. این اتفاق ممکن است به دلیل تغییر سرعت ناگهانی خودرو یا اتفاقاتی از این دست که موجب تکان های ناگهانی و یا موارد دیگر است رخ دهند و به همین دلیل این لمس صفحه همواره ممکن است همراه با خطا باشد.

در تست های آزمایشگاهی، شبیه سازهای رانندگی و تست های جاده ای، استفاده از سیستم طراحی شده موجب کاهش 50 درصدی خطای لمس صفحه در حین رانندگی شده و به همین دلیل می توان کنترل راحت تری در حین رانندگی داشت.

نکته دیگر در مورد این سیستم آن است که همراه با سنسورها، جگوار و کمبریج از هوش مصنوعی نیز برای شناسایی رفتار کاربر و احتمال کلیک روی گزینه مد نظر برای افزایش دقت لمس استفاده کرده اند که می تواند عملکرد سیستم را ارتقای مشهودی بخشد.

شرکت جگوار هنوز زمان ورود این فناوری به خودروهای آینده خود را اعلام نکرده ولی انتظار می رود تا دو سه سال آینده اولین خودروها با استفاده از داشبورد هوشمند، روانه بازار شوند.

منبع : شهر سخت افزار

منبع: آی تابناک
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1162

به "ساخت نمایشگر لمسی بدون نیاز به لمس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت نمایشگر لمسی بدون نیاز به لمس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید