رشد 5 درصدی ارزش معاملات در هفته ثبات شاخص کل

به گزارش سفر به کانادا، در خاتمه هفته منتهی به 9 مرداد ماه، شاخص کل بورس تهران بدون تغییر خاصی نسبت به هفته گذشته و قرار دریافت در سطح یک میلیون و 904 هزار و 324 واحدی به کار خود خاتمه داد. در این هفته شاخص کل هم وزن نیز تنها 0.8 درصد رشد داشت تا بورس هفته ای با تغییرات کم اما پرمعامله را پشت سر بگذارد.

رشد 5 درصدی ارزش معاملات در هفته ثبات شاخص کل

بورس اولین روز هفته را بسیار پرقدرت شروع کرد به طوری که در انتها نخستین روز شاخص بیش از 51 هزار واحد (2.7 درصد) رشد داشت و شاخص کل هم وزن نیز 1.3 درصد افزایش یافت. در این روز پس از شروع قدرتمند بازار به یکباره بازار فرایندی متعادل به خود گرفت و پس از 2 میلیون و 119 هزار بار معامله ارزش کل معاملات به 18 هزار و 884 میلیارد تومان رسید. سه نماد شپنا، فولاد و شستا بیشترین ارزش معاملات این روز را به خود اختصاص دادند.

روز یکشنبه فرایند معاملات برعکس شد و بازار پس از شروعی سبز به یکباره با فشار عرضه شدیدی روبرو شد. هر چند در اواخر بازار و شیفت بعدازظهر بخشی از افت خود را جبران کرد ولی در نهایت با 6800 واحد افت به پله یک میلیون و 946 هزار واحدی رسید. در این روز ارزش معاملات نسبت به روز گذشته کاهش داشت و به 15 میلیون و 553 هزار میلیارد تومان رسید. حجم معاملات این روز نیز کمتر 8.5 میلیارد سهم بود. سه نماد شستا، شپنا و فخوز بیشترین ارزش معاملات بازار در روز یکشنبه را به خود اختصاص دادند.

در روز دوشنبه مجددا شاخص در ادامه فرایند نزولی روز گذشته با افتی شدیدی کار خود را شروع کرد اما در ادامه روز فرایند معاملات بهتر شد و در نهایت به لطف بازگشایی نماد خودرو شاخص تنها با 12 هزار واحد به کار خود انتها داد. شاخص کل هم وزن نیز در این روز افتی 0.77 درصدی را تجربه کرد. تعداد معاملات روز دوشنبه 2 میلیون و 465 هزارو 198 معامله و حجم معاملات 13 میلیارد و 735 میلیون سهم بود تا در نهایت ارزش معاملات به 22 هزار و 920 میلیارد تومان برسد.

روز سه شنبه مجددا شاخص کل بورس از همان ابتدا فرایندی صعودی به خود گرفت ولی پس از حدود 90 دقیقه فشار عرضه در کل بازار و به خصوص نمادهای شاخص ساز بیشتر شد تا در نهایت شاخص کل تنها 7 هزار و 500 واحد رشد را به ثبت برساند. این در حالی بود که شاخص کل هم وزن رشدی 2 برابر نسبت به شاخص کل را به ثبت رساند. در این روز ارزش کل معاملات از مرز 23 هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد و حجم معاملات 13 میلیارد و 635 میلیون سهم به ثبت رسید. در این روز ارزش معاملات سه نماد شستا، شپنا و شتران نیز بیش از سایر نمادهای بورس بود. در روز سه شنبه همچین عرضه اولیه بگیلان با مشارکت بیش از 5 میلیون و 200 هزار نفر انجام شد که در آن به هر کد بورسی 51 سهم در سقف قیمتی 2400 تومان تخصیص داده شد.

در آخرین روز هفته نیز عرضه اولیه پر حاشیه غزر پس از دو مرتبه لغو انتها صورت گرفت. در روزی که شاخص کل سقوطی سنگین را تجربه کرد و با افتی 1.9 درصدی در محدوده یک میلیون و 904 هزار آرام گرفت شاخص کل هم وزن اندکی مثبت شد تا نشان دهد سرمایه گذاران از نمادهای کوچک تر بورس استقبال بیشتری نموده اند. در این روز کم معامله ارزش کل معاملات کمتر از 17 هزار میلیارد ریال به ثبت رسید و سه نماد فولاد، خساپا و شستا بیش از سایر نمادها معامله شدند.

در انتها هفته ای که با رشد 0.16 درصدی شاخص کل همراه بود، ارزش کل معاملات به 96 هزار و 590 میلیارد تومان رسید که در مقایسه با هفته گذشته رشدی 5.5 درصدی داشت اما نتوانست رکورد دو هفته قبل را بشکند. بدین ترتیب میانگین ارزش معاملات روزانه در این هفته باز هم نتوانست از مرز 20 هزار میلیارد تومان عبور کند و 19 هزار و 318 میلیارد تومان به ثبت رسید.

تازه ترین اخبار و تحلیل های بورس را از صفحه بورس سفر به کانادا پیگیری کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1165

به "رشد 5 درصدی ارزش معاملات در هفته ثبات شاخص کل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 5 درصدی ارزش معاملات در هفته ثبات شاخص کل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید