جوشقانی: توسعه ارتباطات ثابت با مخابرات یا بدون مخابرات انجام می شود

به گزارش مجله سفر به کانادا، مشاور تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه یکی از راهبردهای اصلی این وزارتخانه در دولت سیزدهم توسعه زیرساخت های شبکه ارتباطات ثابت و ایجاد دسترسی پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری است، تاکید کرد: این توسعه با مخابرات یا حتی بدون مخابرات انجام خواهد شد.

جوشقانی: توسعه ارتباطات ثابت با مخابرات یا بدون مخابرات انجام می شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، حسین فلاح جوشقانی گفت: اینکه دولت ها برای شبکه ملی پهن باند و توسعه دسترسی پهن باند ثابت مبتنی بر فیبر سرمایه گذاری می کنند موضوعی اصولی است، اما این موضوع نباید به انحصار بیشتر اپراتور غالب کمک کند.

وی بیان داشت: دولت ها بی طرف هستند و می توانند در زیرساخت های ارتباطی که نیاز به سرمایه گذاری زیاد دارد و بازگشت سرمایه آن ها بلندمدت است، سرمایه گذاری کنند.

فلاح شرح داد: از ابتدا در موافقت نامه پروانه شرکت مخابرات تصریح شد که این شرکت مشابه سایر اپراتورها، بخشی از درآمد خود را به عنوان تسهیم درآمد به دولت بدهد و بر همین اساس هم فرایند خصوصی سازی و واگذاری مخابرات انجام شد، البته مخابرات در سال های گذشته بخش عمده ای از این مبالغ را نپرداخته و رگولاتوری این موضوع را در چارچوب قوانین پیگیری می کند.

وی درباره پرداخت سود سهام به دولت از سوی مخابرات، گفت: مدیرعامل مخابرات اذعان کرده که سود سهام دولت را پرداخت کرده است، این موضوع در حالی مطرح می شود که سود بقیه سهامداران را نیز پرداخت کرده است، پس جای تعجب ندارد.

مشاور تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزیر ارتباطات اعلام کرد: یکی از توصیه های ما در سال های قبل به مخابرات این بود که سود سهام یا بخشی از آن را به نسبت سهم سهامداران صرف توسعه شبکه مخابرات کند و اگر این اتفاق می افتاد شرایط شبکه خیلی بهتر از شرایط امروز بود.

وی با بیان اینکه مخابرات یکی از مسائل پیش روی خود را افزایش نیافتن تعرفه می داند، گفت: در سال 92 موضوع هم کدسازی مطرح و اجرای این طرح موجب تقسیم تعرفه ها به تعرفه های بین استانی و داخل استانی شد، اجرای این طرح موجب کاهش درآمد مخابرات شد و لازم بود تا با اصلاح تعرفه جبران شود.

فلاح جوشقانی ادامه داد: برای جبران این کاهش درآمد و بر اساس مطالعات اجرا شده، با هماهنگی مخابرات طرحی ارائه که بر اساس آن برای هر خط تلفن آبونمان اضافه شد و تعرفه کارکرد نیز طوری تعیین شد که جبران کننده این کاهش درآمد باشد، در ادامه نیز با توجه به بازخوردهای حاصل از اجرای این طرح تعرفه ها اصلاح شد.

وی تاکید کرد: در سال 95 تعرفه داخل استان 50 درصد و تعرفه بین استانی 10 درصد افزایش یافت و مبالغی هم به عنوان حداقل کارکرد (اعمال هزینه حتی اگر از تلفن استفاده نشده باشد) اضافه کرده شد و گرد به بالای مبالغ کارکرد برای کسر از نیم دقیقه، تعیین شد.

مشاور زویر ارتباطات شرح داد: همه این موارد در راستای اصلاح تعرفه تلفن ثابت بود؛ بنابراین اینکه گفته می شود تعرفه تلفن ثابت 12 سال بدون تغییر بوده است، درست نیست.

فلاح جوشقانی افزود: در سال 97 دیوان عدالت اداری مصوبه های کمیسیون تنظیم مقررات در این زمینه را ابطال کرد و این موضوع سبب شد تا درآمد مخابرات سالیانه نزدیک به 600 میلیارد تومان کاهش یابد.

درآمد 900 میلیاردتومانی مخابرات با افزودن تعرفه تجاری و دولتی

وی اعلام کرد: برای جبران این موضوع، راه چاره بعدی اضافه شدن تعرفه خدمات تجاری و دولتی مخابرات بود، جایی که چند هزار شرکت حضور دارند و اعمال این طرح به اذعان مخابرات تا سالی 900 میلیارد تومان به درآمدهای این شرکت افزود و ابطال مصوبه های کمیسیون از طریق دیوان عدالت را جبران کرد.

فلاح جوشقانی شرح داد: مخابرات شرکتی بزرگ با سبد خدمات متنوع است اما در سال های گذشته متناسب با ماموریت و امکاناتش سرمایه گذاری انجام نداده و این موضوع مربوط به مدیریت کنونی یا قبلی مخابرات هم نیست، بلکه این ضعف در همه سال های پس از واگذاری مشهود بوده است؛ پس این ادعا که چون در تلفن ثابت افزایش تعرفه نداشته ایم بنابراین ضرر کرده ایم و مقصر آن دولت است درست نیست.

وی بیان داشت: سال گذشته اعلام کردیم که در حوزه ارتباطات ثابت نیازمند پنج میلیون پورت پرسرعت هستیم تا شرکت های متقاضی سرمایه گذاری در این بخش در صورت تمایل سرمایه گذاری کنند، مخابرات ایران برای ایجاد پنج میلیون پورت اعلام آمادگی کرد و در ابتدا هزینه این تعداد پورت را چهار هزار میلیارد و سپس پنج هزار میلیارد تومان ذکر کرد.

مشاور تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزیر ارتباطات بیان داشت: مخابرات اعلام کرد که بودجه کافی برای اجرای این طرح را ندارد، به همین دلیل در جلسات هفتگی با حضور وزیر وقت مقرر شد تا بخشی از هزینه مورد نیاز برای توسعه از طریق سرمایه گذاری سهامداران، بخشی دیگر با فروش 2 یا سه درصد از سهام همراه اول در بورس، بخشی دیگر از طریق اصلاح تعرفه ها و بقیه از طریق دریافت تسهیلات تامین شود.

وی ادامه داد: در جلساتی که داشتیم ادعاهای خرید و ورود سریع تجهیزات به کشور و نصب و راه اندازی یک ماهه این تجهیزات مطرح شد اما بعدها این ادعاها محقق نشد. البته تعدادی از شرکت های ارتباطات ثابت (FCP) نیز با توجه به نوع ماموریتشان در پروانه برای انجام این پروژه اعلام آمادگی کردند.

فلاح افزود: بنابراین با پیگیری وزیر وقت و رگولاتوری قراردادهایی با شاتل و آسیاتک در چارچوب اجرای مصوبه 260 کمیسیون مبتنی بر بیت استریم نیز منعقد و قرار شد که در شهرهای مختلف کار خود را آغاز کنند. این در حالی بود که مخابرات برای همکاری در این بخش اعلام آمادگی کرده بود اما با گذر زمان هیچ اقدامی از سوی مخابرات انجام نشد و قرارداد بیت استریم هم با شرکت های بخش خصوصی با تغییر مدیریت در مخابرات تعلیق شد.

وی گفت: البته برای تامین هزینه اجرای پنج میلیون پورت از طریق مخابرات، قرار بود افزایش تعرفه 20 درصدی هزینه ها را جبران کند و 80 درصد بقیه هم عهده مخابرات بود اما در این بخش کار هم که به عهده خودشان محول شده بود کاری از پیش نبردند. در حال حاضر بر اساس اعلام شرکت مخابرات به رگولاتوری، حدود 650 هزار پورت پرسرعت دارد که 180 هزار پورت دارای خدمات فعال هستند؛ بنابراین ادعای ایجاد یک میلیون پورت در سال گذشته، دست کم در آمارهایی که به رگولاتوری داده اند، درست نیست.

مخابرات یک شرکت انحصاری است

مشاور وزیر ارتباطات گفت: مخابرات، شرکتی پرهزینه و دارای انحصار است که در سال های گذشته سرمایه گذاری لازم برای توسعه شبکه و خدمات را انجام نداده و دلیل آن تعرفه نبوده است. عدم سرمایه گذاری، نداشتن سبد سرویس متنوع، هزینه نگهداری بسیار بالای شبکه به دلیل قدیمی بودن فناوری، عدم انعطاف پذیری، عدم راهبرد بازاریابی، عدم مشتری مداری و پاسخ گویی مناسب، هزینه بالای نیروی انسانی و به طور کلی نداشتن ذهنیت اداره بنگاه مبتنی بر مولفه های اقتصادی، از عوامل اصلی مسائل مخابرات است که لازم است اصلاح شوند.

وی افزود: البته اصلاح تعرفه در کوتاه مدت منوط به تعهد مخابرات برای استفاده از درآمد حاصل از افزایش تعرفه در سرمایه گذاری مورد نیاز برای توسعه دسترسی پرسرعت ثابت در شبکه ملی اطلاعات است، به شرط آنکه شرکت مخابرات چارچوب های رقابت با سایر بازیگران این حوزه را نیز رعایت کند.

فلاح جوشقانی گفت: وزیر ارتباطات یکی از راهبردهای اصلی وزارتخانه در این دولت را توسعه زیرساخت های شبکه ارتباطات ثابت و ایجاد دسترسی پرسرعت مبتنی بر فیبر، اعلام و بر آن تاکید کرده است.

وی ادامه داد: بر این موضوع در حکم انتصاب رئیس نو رگولاتوری نیز به عنوان ماموریت ویژه تأکید شده است و امیدواریم با کمک همه بخش ها که یکی از بازیگران مهم آن مخابرات است، محقق شود.

رئیس سابق رگولاتوری افزود: اکنون اراده و نظر وزارت ارتباطات در توسعه زیرساخت های ارتباطات ثابت بر همکاری و تعامل قانونی و دور از انحصار با شرکت مخابرات است، اما در عین حال مجموعه اقدامات برای توسعه دسترسی پرسرعت ثابت محدود و معطل اقدام مخابرات نخواهد ماند و این موضوع با مخابرات و یا در صورت عدم همکاری بدون مخابرات انجام خواهد شد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی مناسب و تعامل و همکاری همه بخش ها به ویژه شرکت مخابرات ایران، هر چه زودتر توسعه شبکه و خدمات دسترسی پرسرعت ثابت مبتنی بر فیبر تا درب همه ساختمان ها و منازل کشور اتفاق بیفتد و مردم از خدمات پرسرعت باکیفیت بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1921

به "جوشقانی: توسعه ارتباطات ثابت با مخابرات یا بدون مخابرات انجام می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوشقانی: توسعه ارتباطات ثابت با مخابرات یا بدون مخابرات انجام می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید