جهانگیری: وزارت علوم مراکز علمی و دانشگاهی را تجهیز کند

به گزارش مجله سفر به کانادا، تهران (پانا) - جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) صبح امروز(دوشنبه) به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری برگزار گردید.

جهانگیری: وزارت علوم مراکز علمی و دانشگاهی را تجهیز کند

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش ارایه شده درخصوص جریان رو به رشد علم و فناوری در کشور، گفت: رشد قابل توجه فراوری علم در مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی، بیانگر این واقعیت است که گفتمان توسعه علمی و فناوری در کشور شکل گرفته است.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب عنوان بانی شکل گیری این گفتمان و جریان علمی در کشور هستند، گفت: امروز همه دستگاه های دولتی به منظور حمایت از شرکت های دانش بنیان و تحقیقات دانشگاهی پای کار آمده اند تا رشد علمی کشور از شتاب بیشتری برخوردار گردد.

وی تجهیز آزمایشگاه های مراکز علمی و دانشگاهی را به منظور افزایش مطالعات و تحقیقات علمی ضروری خواند و از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواست تا با استفاده از ظرفیت فاینانس یک میلیارد دلاری که به این موضوع اختصاص یافته است، تجهیز مراکز علمی کشور بویژه با شرایط جدید پیش روی کشور را انجام دهد.

جهانگیری بر افزایش و تداوم انعقاد قرارداد میان دستگاه های دولتی با دانشگاه های کشور تاکید نمود و از دستگاه های مستقر در استان ها خواست تا موضوعات و چالش های توسعه ای استان های خود را در دستور کار مطالعاتی و تحقیقاتی قرار دهند و از اعتبارات موجود که توسط قانون پیش بینی شده به بهترین نحو برای حل مسایل مردم بهره مند شوند.

در این جلسه که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش و نیز معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری حضور داشتند، گزارشی از شرایط علم و فناوری ایران شامل تعداد دانشجویان ایرانی و خارجی، مقالات علمی ارایه شده و سطح کیفی آن ها در مجلات بین المللی، شرایط آزمایشگاه ها و میزان اعتبارات مراکز دانشگاهی ارایه شد.

دبیر شورای عالی عتف با اشاره به تشکیل کمیسیون تخصصی هنر و معماری، گزارشی از نحوه انتخاب اعضا و فعالیت های این کمیسیون ارایه کرد.

در این جلسه پس از ارایه دو گزارش ماده 56 قانون الحاق بعضی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات اقتصادی دولت (2) در سال 1398 و گزارش سامانه ساتع موضوع عملکرد بند (ح) تبصره 9 قانون بودجه 1399 کشور، مقرر شد پیشنهادهای دبیرخانه درخصوص سهم پرداخت شرکت ها و موسسات از 40 درصد به 60 درصد در لایحه سال 1401 و نیز نحوه واریز اعتبارات دستگاه ها با توجه به تعریف طرح های پژوهشی و تایید آن از سوی دبیرخانه، پس از هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه به تایید شورا برسد.

همچنین درخصوص پیش نویس سیاست معافیت شرکت های دانش بنیان که در آن آمده است که شرکت های دانش بنیان عظیم با درآمد بیش از 50 میلیارد تومان در سال 1400 معافیت اقتصادیاتی این شرکت ها براساس هزینه کرد تحقیق و توسعه انجام گردد، مقرر شد قبل از هرگونه ابلاغی در این زمینه موافقت وزارت اقتصاد و دارایی کسب گردد.

دبیر شورای عالی عتف همچنین گزارشی درخصوص تشکیل صندوق علم و فناوری و نوآوری ارایه کرد که پس از بحث و گفتگو قرار شد فرایند شکل گیری این صندوق پس از مطرح شدن در کمیسیون آموزش دولت در صورت تصویب به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارایه گردد.

آخرین گزارش ارایه شده در این جلسه به موضوع شکل گیری پهنه های علم و فناوری در بعضی مراکز علمی نظیر اقبال یزد، امیر کبیر، مدرس و بهاران کردستان اختصاص داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1639

به "جهانگیری: وزارت علوم مراکز علمی و دانشگاهی را تجهیز کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: وزارت علوم مراکز علمی و دانشگاهی را تجهیز کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید