تلفن همراه را در سفر گم کردید؟ این کارها را انجام دهید

به گزارش مجله سفر به کانادا، گوشی های تلفن به نوعی دستیار و یاری حال ما در زندگی روزمره هستند اما حالا تصور کنید که این دستیار دوست داشتنی را گم کنید آن هم در سفر که گوشی تلفن حکم عصای دست آدم را دارد. گرچه تصور بروز این اتفاق هم سخت است و لرزه به تن آدمی می اندازد، اما نامحتمل هم نیست. اگر بدانیم در صورت مفقود شدن تلفن همراهمان در سفر چه کارهایی باید انجام دهیم، استرس بروز این اتفاق کمتر می گردد.

تلفن همراه را در سفر گم کردید؟ این کارها را انجام دهید

این مهم است که بدانیم چه کارهایی انجام دهیم تا بعد از گم شدن احتاقتصادی تلفن همراه، اطلاعاتی که در گوشی ذخیره شده به راحتی در اختیار فرد سارق قرار نگیرد.

استفاده از قفل اتوماتیک و کد عبور

هر دستگاهی دارای نوعی مکانیزم قفل یا رمز عبور است، اما بسیاری از مردم، از این قابلیت استفاده نمی نمایند. این باعث می گردد که پیغام، عکس، ایمیل و حساب کاربری شما به راحتی در اختیار دیگران قرار گیرد.

استفاده از برنامه گوشی یاب

برنامه Find My iPhone در هر یک از گوشی های آیفون، اندروید و ویندوز به طریقی در دسترس است. می توانید آن را بر روی رایانه خود نصب کنید و در صورت گم شدن تلفن همراهتان، به راحتی آن را پیگیری کنید. با نصب چنین اپلیکیشن هایی به محض این که متوجه شدید فردی موبایل شما را سارقیده می توانید جایی که موبایلتان وجود دارد را پیدا کنید. که البته ما پیشنهاد می کنیم زمانی که این رخ داد به همراه پلیس به آن محل بروید. به خاطر داشته باشید که سارقها مخصوصا در سفرهای خارجی می توانند بسیار خطرناک عمل نمایند؛ بنابراین هرگز تنها برای پیدا کردن گوشی خود اقدام نکنید.

تهیه عکس و فیلم پشتیبان

در برنامه هایی مانند iCloud در آیفون، Google + در اندروید و OneDrive در مایکروسافت به راحتی می توانید از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن را در صورت احتیاج بازیابی کنید.

ضمیمه کردن یک یادداشت

شاید ظاهر تلفن همراه شما را بد کند، اما زمانی که گوشی را گم کنید، شاید به یاری شما بیاید. یک برچسب کوچک که حاوی اطلاعات و شماره تماس شما است را به پشت تلفن همراه بچسبانید تا در زمان گم شدن، اگر شخصی تلفن شما را پیدا کرد، بتواند به راحتی با شما ارتباط برقرار کند.

ذخیره نکردن رمز عبور و اطلاعات اقتصادی

هنگام استفاده از حساب های کاربری خود، گزینه ذخیره رمز عبور را فعال نکنید. زیرا اگر گوشی شما سرقت شده باشد، سارق با باز کردن تلفن همراه شما به تمامی حساب های شما نیز دسترسی خواهد داشت. بعلاوه تا جایی که می توانید اطلاعات شخصی و اقتصادی خود را در موبایل خود مخصوصا در سفر، در موبایلتان نگه ندارید.

استفاده از کیف مناسب

یکی از راه های خوب حفظ موبایل، استفاده از کیف های گردنی است. موبایلتان را در این کیف ها قرار داده و در زیر پیراهنتان از آن مراقبت کنید. کیف های کمری، گزینه نه چندان مناسبی برای نگهداری از موبایل هستند و بعلاوه جیب پشت شلوار و یا پیراهنتان. چرا که در اماکن شلوغ شما هرگز متوجه نخواهید شد که یک سارق با چه مهارتی می تواند موبایلتان را از شما بسارقد.

در صورت مفقودی یا سرقت تلفن چه کنیم؟

اگر در تلفن همراهتان گم شد اولین و برترین کار این است که خونسردی خود را حفظ کنید و در صورتی که در یک کشور خارجی هستید با یاری گرفتن از مردم بومی منطقه سعی کنید فرایند سارقیده شدن و یا مفقودی گوشی را برای پلیس شرح دهید تا در صورت امکان پلیس بتواند گوشی تان را ردیابی کند. نکته بعدی این است که بانک و شرکت های مربوط به کارت اعتباری خود را از گم شدن تلفن همراه آگاه کنید تا حسابتان به وسیله فرد سودجو مورد تجاوز قرار نگیرند. بعلاوه به محض اینکه از نبود تلفن همراه خود مطمئن شدید، سریع خود را به یک رایانه برسانید تا به وسیله آن تمامی گذرواژه های خود را اعم از بانک، ایمیل، شبکه های اجتماعی و... تغییر دهید. بهتر است اطلاعاتی همچون شماره تماس همراه دیگرتان را به همراه اطلاعات شخصی و آدرس محل اقامتتان در چند برگه یادداشت بنویسید و به جاهایی که در آن روز رفته اید، بدهید تا اگر کسی موبایل شما را پیدا کرد بتواند به شما دسترسی داشته باشد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1897

به "تلفن همراه را در سفر گم کردید؟ این کارها را انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفن همراه را در سفر گم کردید؟ این کارها را انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید