بومی سازی رنگ عایق بدنه لوکوموتیو از طریق دانش بنیان ها، با کمک نانوفناوری اتلاف انرژی به حداقل می رسد

به گزارش مجله سفر به کانادا، رنگ های نانویی برای استفاده در بدنه لوکوموتیو ایران ساخت شد. این رنگ ها با ضخامت بسیار کم اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات، تولید شده اند.

بومی سازی رنگ عایق بدنه لوکوموتیو از طریق دانش بنیان ها، با کمک نانوفناوری اتلاف انرژی به حداقل می رسد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این محصول رنگ عایق حرارت و صوت در محدوده 1000 هرتز است که برای عایق کاری سطوح مختلف، جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها در محل هایی نظیر بدنه لوکوموتیو و موتورخانه کشتی استفاده می شود.

یکی از روش های جلوگیری از اتلاف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها، استفاده از عایق کاری سطوح مختلف ساختمانی و تجهیزات است. این کار از انتقال صداهای ایجاد شده در اتاق های کناری یا فوقانی ساختمان ها و سازه های صنعتی به داخل کابین کشتی ، قطار وخودرو، جلوگیری می کند.

رنگ های عایق صدا به گونه ای طراحی شده اند که با ضخامت بسیار کم اعمال می شوند اما قدرت سرکوب کردن دامنه وسیعی از ارتعاشات را دارند. مزیت دیگر این نوع پوشش ها اشغال فضای کمتر است. این موضوع در صنایع کشتی سازی و سازه های دریایی عامل بسیار مهمی به شمار میرود.

شرکت دانش بنیان مهندسین شیمیایی و رنگ سازی نیلی فام ری این رنگ های کاربردی بر پایه فناوری نانو را تولید کرده است که در بدنه واگن ها، کشتی، هواپیما، موتورخانه ها مانند موتورخانه کشتی، کانکس های فلزی، دودکش های حرارتی، اتاق های ماشین آلات و تجهیزات و لوله های تاسیساتی و تجهیزات سازه ای و ساختمانی کاربرد دارد.

این محصولات با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در دل زیست بوم فناوری و کارآفرینی کشور به تولید رسیده اند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 اسفند 1400 بروزرسانی: 26 اسفند 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2018

به "بومی سازی رنگ عایق بدنه لوکوموتیو از طریق دانش بنیان ها، با کمک نانوفناوری اتلاف انرژی به حداقل می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی رنگ عایق بدنه لوکوموتیو از طریق دانش بنیان ها، با کمک نانوفناوری اتلاف انرژی به حداقل می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید