برداشتن تگ های پوستی با روش های خانگی

به گزارش سفر به کانادا، خبرنگاران: تگ پوستی یا منگوله پوستی، یک زائده پوستی کوچک و نرم است که ممکن است ساقه هم داشته باشد. تگ های پوستی هر جایی روی بدن می توانند ظاهر شوند، اما بیشتر در قسمت هایی به وجود می آیند که پوست، روی پوست یا لباس سابیده می گردد. منگوله پوستی بسیار شایع است و به طور کلی بعد از میانسالی بروز می نماید و میزان شیوع آن در زنان و مردان به یک اندازه است.

برداشتن تگ های پوستی با روش های خانگی

تگ های پوستی تومور های پوستی خوش خیم و غیرسرطانی هستند که از فیبر ها و مجرای مایعات، سلول های عصبی، سلول های چربی و لایه ای از پوست تشکیل شده اند. تگ های پوستی معمولا روی پلک ها، زیربغل، زیر سینه ها، کشاله ران، بالای سینه و گردن ظاهر می شوند.

تگ های پوستی معمولا به چشم نمی آیند مگر اینکه در جایی قابل رویت باشند یا مدام سابیده یا خراشیده شوند مثلا توسط لباس، زیورآلات و یا هنگام شیو کردن. بعضی از افراد ممکن است تگ پوستی داشته باشند، اما هرگز متوجه آن نشوند. در بعضی موارد تگ های پوستی در اثر سابیده شدن بدون ایجاد درد خود به خود کَنده می شوند. تگ های پوستی بسیار بزرگ ممکن است تحت فشار بترکند. سطح تگ های پوستی ممکن است نرم یا با ظاهری غیرعادی باشد و رنگی مشابه رنگ پوست یا قهوه ای روشن داشته باشد.

علت به وجود آمدن منگوله های پوستی چیست؟

علت به وجود آمدن منگوله های پوستی هنوز معین نیست، اما ممکن است در اثر گیر افتادن دسته ای از کلاژن ها و رگ های خونی در لایه ضخیم تر پوست روی بدهد. از آنجایی که تگ های پوستی در قسمت های چین و چروک پوست رایج ترند، ممکن است علت به وجود آمدن آنها، سابیده شدن پوست روی هم باشد. به نظر می رسد بعضی از افراد به طور ژنتیکی مستعد این منگوله های پوستی هستند. احتمال بروز تگ های پوستی در زنان و مردان یکسان است، اما زنان در دوران بارداری بیشتر مستعد ابتلا به منگوله های پوستی اند. چاقی و دیابت نیز می تواند احتمال بروز تگ های پوستی را افزایش بدهد.

ریسک فاکتور های تگ های پوستی

تگ های پوستی بیشتر در موارد زیر دیده می شوند:

 • افرادی که چاق اند یا اضافه وزن دارند
 • افرادی که دیابت دارند
 • زنان در دوران بارداری که علت آن تغییرات هورمونی و بالا بودن سطح فاکتور های رشد است
 • افرادی که دچار بعضی از انواع ویروس HPV هستند
 • افرادی که دچار تغییراتی در سطح استروژن و پروژسترون می شوند
 • افرادی که در خانواده سابقه تگ های پوستی را دارند
 • افرادی که سطح کلسترول شان بالاست
 • افرادی که فشار خون شان بالاست

در ضمن تگ ها یا منگوله های پوستی با مقاومت انسولین و افزایش سطح پروتئین های واکنش دهنده C که یکی از شاخص های التهاب است مرتبط اند. در نتیجه می توان گفت تگ های پوستی ممکن است علامتی بیرونی از افزایش احتمال مقاومت به انسولین، سندرم متابولیک، بیماری قلبی و عروقی و تصلب شرایین باشند.

هیچ چیزی بدتر و آزاردهنده تر از یک تگ یا منگوله پوستی و یا زگیل در قسمت ظاهر بدن نیست. امروزه حتی بچه ها نیز دچار این منگوله های پوستی می شوند که به مرور زمان تعدادشان نیز بیشتر می گردد. پیش از اینکه برای درمان این زائده های ناخوشایند پوستی به متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید توصیه می کنیم راه چاره های خانگی زیر را امتحان کنید.

تگ ها یا منگوله های پوستی چه هستند؟

تگ های پوستی چیزی نیستند جز زائده های خوش خیم پوستی. هر چند این زائده ها بی خطرند، اما نباید اجازه دهید روی ظاهرتان اثر بگذارند. محصولات پزشکی و زیبایی که ادعا می نمایند می توانند این تگ های پوستی ناخواسته را برطرف نمایند در بازار زیادند، اما بیشتر آن ها واقعا خطرناک اند. علاوه بر این، بیشتر افرادی که برای برطرف تگ پوستی تحت عمل جراحی قرار می گیرند، بعدا شاهد بروز عوارض جانبی بعد از درمان خواهند بود.

درمان های موثر خانگی برای برطرف اسکین تگ ها به روش طبیعی

بهترین راه خلاص شدن از منگوله های پوستی، روش های خانگی است. این روش ها شاید کمی وقت گیر باشند، اما موثرند.

سرکه سیب

سرکه سیب اسیدی است که به برطرف فوری اسکین تگ یاری می نماید. چند قطره سرکه سیب را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را روی تگ پوستی تان بگذارید. پبنه را با چسب سر جای خود محکم کنید و اجازه دهید چند ساعت بماند. این کار را روزی دو بار انجام دهید.

جوش شیرین و روغن کرچک

جوش شیرین و روغن کرچک با هم می توانند سطح pH تگ پوستی تان را تثبیت نموده و به زدودن آن یاری نمایند. نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را با 4 تا 5 قطره روغن کرچک ترکیب نموده و خمیر نرمی درست کنید. این خمیر را روی اسکین تگ خود بگذارید و اجازه دهید 2 تا 3 ساعت بماند و سپس آب بکشید. این کار را هر روز به مدت سه تا چهار هفته انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

عنبرسائل

عنبرسائل قابض است و خاصیت تعدیل نمایندگی برای pH دارد. عصاره عنبرسائل را به تگ پوستی تان بزنید و اجازه دهید خشک گردد. هر روز سه تا چهار بار این کار را انجام دهید.

روغن درخت چای

عصاره درخت چای برای بسیاری از مسائل پوستی از جمله برطرف منگوله های پوستی بینهایت مفید است. کافیست دو تا سه قطره (نه بیشتر) از عصاره درخت چای را روی پنبه بریزید و پنبه را روی تگ پوستی تان قرار دهید. پنبه را با چسب سر جای خود محکم کنید و بعد از 10 دقیقه بردارید. این کار را هر روز تا چند هفته تکرار کنید تا منگوله پوستی تان خودش جدا گردد.

نمک اپسوم

نمک اپسوم سطح pH پوست را تغییر می دهد و تگ پوستی را خشک می نماید، در نتیجه این زائده کاملا از پوست تان جدا خواهد شد. به دو قاشق غذاخوری آب، نصف قاشق چایخوری نمک اپسوم اضافه کنید، پنبه ای را به این محلول آغشته نموده و آن را روی تگ پوستی تان قرار دهید، 15 دقیقه آن را نگه دارید و سپس بردارید. این کار را یک روز در میان انجام دهید تا نتیجه بگیرید.

ویتامین E

پیری می تواند تگ پوستی ایجاد کند. از آنجایی که ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است با چین و چروک ها می جنگد و پوست را سالم نگه می دارد. استفاده از ویتامین E روی تگ پوستی می تواند یاری کند در عرض چند روز ناپدید گردد. فقط کافیست روغن ویتامین E را روی تگ پوستی و اطراف آن بزنید و ماساژ بدهید.

سیر

سیر دارای خاصیت ضد پیری است و با کاهش التهاب یاری می نماید ظاهر پوست بهتر گردد. برای خلاص شدن از منگوله پوستی تان کافیست سیر خرد شده را روی تگ پوستی تان بزنید و سپس روی آن را با بانداژ بپوشانید و اجازه دهید در طول شب بماند. صبح روز بعد ناحیه مورد نظر را بشویید. هر شب این کار را انجام دهید تا تگ پوستی تان محو گردد.

پوست موز

تکه کوچکی از پوست موز جدا کنید و قسمت داخلی آن را روی تگ پوستی تان بگذارید و اجازه دهید یک ساعت یا بیشتر بماند. این کار را چند روز انجام دهید. پوست موز با توجه به اسید ها و آنزیم هایی که دارد در برطرف تگ های پوستی به شما یاری می نماید.

زنجبیل

تگ پوستی و اطراف آن را تمیز کنید. یک برش از زنجبیل خام را یک تا دو دقیقه روی تگ پوستی تان بمالید. عصاره ای که از زنجبیل خارج می گردد را نشویید. این کار را پنج تا شش بار در روز انجام دهید.

روغن نارگیل

روی تگ پوستی تان روغن نارگیل بزنید و اجازه دهید بماند. این کار را هر صبح و شب انجام دهید. روغن نارگیل حاوی اسید لاریک و آلفا توکوفرول بوده و در عرض چند هفته می تواند تگ پوستی تان را ناپدید کند.

آبلیمو

یک تکه پنبه را به آبلیمو آغشته کنید و آن را روی تگ پوستی تان بزنید و بعد از مدتی بشویید. این کار را دو تا سه بار در هفته انجام دهید. اسید سیتریک موجود در آبلیمو می تواند سلول های مرده پوست را زدوده و در عرض دو تا سه هفته، متوجه می شوید تگ پوستی تان کم کم در حال کوچک شدن و از بین رفتن است.

آب یا ژل آلوئه ورا

روی تگ پوستی و اطراف آن را چند دقیقه با آب یا ژل آلوئه ورا ماساژ بدهید و اجازه دهید بماند تا خشک گردد. این کار را روزی سه بار انجام دهید. خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آلو ئه ورا و خاصیت التیام بخشی آن می تواند به برطرف فوری تگ پوستی تان یاری کند.

نکات مراقبتی بعد از برداشته شدن تگ پوستی

معمولا بعد از برطرف شدن تگ پوستی، عفونت و مسئله ای ایجاد نمی گردد. در بعضی از افراد بعد از برداشته شدن تگ پوستی، اسکار ایجاد می گردد که به مرور زمان محو خواهد شد. بعد از برداشتن تگ پوستی در خانه، از آنتی بیوتیک موضعی جهت پیشگیری از عفونت بهره ببرید. اگر قسمت مورد نظر دردناک شد یا خونریزی کرد به پزشک مراجعه کنید.

 • چه زمانی نباید از روش های خانگی برای برداشتن تگ پوستی بهره ببرید
 • اگر تگ پوستی تان در اطراف چشم باشد
 • اگر تگ پوستی تان در ناحیه تناسلی باشد
 • اگر تگ پوستی تان خیلی بزرگ باشد
 • اگر تگ پوستی تان دردناک باشد یا خارش و خونریزی داشته باشد

در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر تگ پوستی تان در ناحیه حساسی واقع شده باشد یا خیلی بزرگ و دردناک باشد، خونریزی بدهد و یا تغییر شکل داده باشد باید به پزشک مراجعه نمایید.

منابع: onlymyhealth, medicalnewstoday

منبع: برترین ها
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 366

به "برداشتن تگ های پوستی با روش های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشتن تگ های پوستی با روش های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید