استخراج رمزارز اتریوم در منازل، پایداری شبکه برق را تهدید می کند

به گزارش مجله سفر به کانادا، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به تأثیر استخراج رمز ارز بر پایداری شبکه برق پرداخته است که نتایج آن تصورات عمومی درباره استخراج رمزارزها را زیر سؤال می برد.

استخراج رمزارز اتریوم در منازل، پایداری شبکه برق را تهدید می کند

بر اساس گزارش این مرکز از ابتدای شروع طرح برخورد با استخراج کنندگان بدون مجوز از سال 1398 تا سال 1400، مجموع کشف و شناسایی دستگاه های غیرمجاز استخراج رمزارز به 221 هزار و 163 دستگاه رسیده است که توان مصرفی آنها معادل 621 مگاوات بوده است. البته این دستگاه های غیرمجاز استخراج رمزارز در زمان های مختلف کشف شده است و همه آنها بطور همزمان در شبکه برق فعال نبوده اند. صریح ترین اقدام کشور در سیاستگذاری استخراج رمزارزها، وضع ممنوعیت استخراج رمزارز در کشور در تابستان سال 1400 بود.

مرکز پژوهش های مجلس این سیاست را شکست خورده دانسته و در ادامه گزارش خود آورده است: تراهَش مطلق ماهانه ایران در شبکه بیتکوین از 94.6 میلیون تراهَش در تاریخ دهم اریبهشت 1400 تنها به 75.3 میلیون تراهَش در دهم مرداد 1400 (با گذشت یک ماه و ده روز از دستور قطع برق مزارع استخراج رمزارز) رسید. یعنی بیش از نیمی از استخراج کنندگان رمزارز بدون توجه به دستور دولت و قطعی برق مشغول استخراج رمزارز بوده اند. توان مصرف برق این استخراج کنندگان در بدبینانه ترین حالت کمتر از 800 مگاوات ساعت بوده است. درحالی که کسری تراز شبکه برق کشور بیش از 10 هزار مگاوات ساعت بوده است. در بدبینانه ترین حالت کمتر از 10 درصد از کسری برق کشور را می توان به استخراج رمزارز نسبت داد.

در ادامه این گزارش تاکید شده: به نظر می رسد خطر اصلی ناشی از توسعه استخراج رمزارزهایی مانند اتریوم در منازل شخصی است. استخراج رمزارز بیت کوین در مزارع بزرگ و با تجهیزاتی که مصرف محسوس و با قابلیت ردیابی و کشف بالاتر دارند انجام می شود اما مجموع مصرف برق در منازل شخصی برای استخراج اتریوم احتمالاً کمتر از 12 مگاوات هست. استخراج رمزارزهایی شبیه اتریوم به مصرف برق کمتر و البته به تجهیزات گران قیمت تر و با ارزبری بالاتری نیاز دارد و از همه مهم تر ردیابی آن سخت تر است و می تواند موجب افزایش غیر قابل کنترل مصرف برق خانگی شود.

مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود تصریح کرده اعمال ممنوعیت کامل استخراج رمزارز در کشورمان با توان فنی و مقرراتی فعلی کشور غیرممکن است. همچنین اقدام دیرهنگام در سامان دهی استخراج رمزارزها می تواند مقررات گذاری و سیاست گذاری این حوزه را با موانع عمده ای روبرو کند.

این مرکز همچنین در گزارش خود آورده است: تا به امروز استخراج رمزارزهای انرژی بر در کشورمان مطرح بوده است؛ اما همه انواع استخراج رمزارزها انرژی را به هدر نمی دهند. انواع جدیدی از استخراج رمزارزها در حال توسعه هستند که یک فعالیت اقتصادی معمولی مثلاً ارائه فضای ذخیره سازی محتوا یا ارائه توان رایانشی برای فعالیت های مفید مانند واقعیت افزوده و اداره محیط های مجازی یا متاورس را به میدان رقابت استخراج وارد می کنند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2113

به "استخراج رمزارز اتریوم در منازل، پایداری شبکه برق را تهدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج رمزارز اتریوم در منازل، پایداری شبکه برق را تهدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید