آیفون 14 و رجیستری؛ همچنان بلاتکلیف

به گزارش مجله سفر به کانادا، ایسنا: سخنگوی انجمن واردنمایندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه هنوز شرایط رجیستری آیفون 14 مشخص تکلیف نشده، تاکید نمود که فروشندگان و مردم باید بدانند از خرید و فروش کالایی که از رجیستر شدن آن اطمینان ندارند و کد رجیستری ندارد، اجتناب نمایند.

آیفون 14 و رجیستری؛ همچنان بلاتکلیف

محمدرضا عالیان با بیان اینکه اعلام شده به علت مدیریت منابع ارزی به واردات آیفون 14 ارز اختصاص داده نمی گردد، توضیح داد: به نظر می رسد اگر امکان واردات آیفون 14 فراهم گردد حداقل برای چند ماه ارزبری زیادی خواهد داشت و به همین علت این تصمیم گرفته شده است .

به گفته وی هر کالایی که به وسیله رویه مسافری وارد گردد، اگر در گمرکات اظهار شده باشد، می تواند رجیستر گردد، اما اگر اظهار نشده باشد، غیر قانونی است و رجیستر هم نمی گردد. اما در حال حاضر مسئله این است که اصلاً رجیستر شدن یا نشدن آیفون 14، معین تکلیف نشده است.

سخنگوی انجمن واردنمایندگان موبایل ادامه داد: البته اگر کالایی به صورت قانونی از رویه مسافری وارد شده باشد، اجازه استفاده تجاری ندارد و نباید خرید و فروش گردد. اما در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد. به همین علت پیشنهاد شد برای حداقل شش ماه امکان انتقال مالکیت کالایی که از رویه مسافری وارد شده، وجود نداشته باشد تا این مشکل حل گردد.

عالیان با بیان اینکه انجمن امیدوار است شرایط رجیستری آیفون 14 به زودی معین تکلیف گردد، توضیح داد: اخیراً یکی از روزنامه ها و در پی آن بعضی فروشندگان به نقل از من اعلام کردند آیفون 14 از آذرماه رجیستر می گردد، اما این موضوع مطرح نشده و فقط پیش بینی می گردد که در آذرماه درباره رجیستر شدن یا نشدن آیفون 14 ادامه شرایط به شکل فعلی تصمیم گرفته گردد.

وی در ادامه تاکید نمود که فروشندگان و مردم باید بدانند از خرید و فروش کالایی که از رجیستر شدن آن اطمینان ندارند و کد رجیستری ندارد، اجتناب نمایند. با توجه به اینکه قیمت آیفون 14 حدود 50 تا 60 میلیون تومان است، خرید این موبایل فراتر از تبعات قانونی، برای خریداران و فروشندگان تبعات مالی خواهد داشت.

عالیان با بیان اینکه توصیه انجمن این است که تا زمانی که شرایط واردات آیفون 14 معین نشده، خرید و فروش این کالا انجام نگردد، توضیح داد: تا به امروز حتی یک آیفون 14 در ایران رجیستر نشده است. بر اساس اطلاعاتی که اصناف ارائه می نمایند، تخمین زده می گردد حدود 25 هزار آیفون 14 در کشور وجود داشته باشد.

منبع: انتخاب
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2209

به "آیفون 14 و رجیستری؛ همچنان بلاتکلیف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیفون 14 و رجیستری؛ همچنان بلاتکلیف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید