7 نکته جالب درباره زبان ژاپنی

به گزارش مجله سفر به کانادا، برای مردم سرتاسر جهان زبان ژاپنی یکی از سخت ترین زبان های ممکن برای یادگیری است. هرچند این موضوع مانع نشده است تا برای یادگیری این زبان جالب تلاشی نکنند. با فراگیر شدن رسانه های ژاپنی نظیر فیلم ها، موسیقی، بازی های رایانه ای و انیمه، مردم زیادی در سرتاسر جهان در تلاش اند تا زبان ژاپنی را بیاموزند. حتما این چند نکته ضروری را قبل از اینکه سراغ یادگیری این زبان بروید مطالعه کنید. در ادامه با مجله خبرنگاران همراه باشید.

7 نکته جالب درباره زبان ژاپنی

در زبان مادری به خود نیهون (Nihongo) می گویند

مردم ژاپن به ژاپن 日本 می گویند که نیهون یا نیپون (Nippon) می شود. ولی در زبان های دیگر معمولا به آن ژاپن یا چیزی شبیه به آن می گویند. این تفاوت نظر بر سر نام ژاپن به دلیل کشفیات اخیر محققان پرتغالی در چین است. آن ها مدارکی یافته اند که در زبان ماندارین (Mandarin) با نام جیپانگو (Jipangu) به ژاپن اشاره شده است که مانند سیپان (Cipan) می ماند است. پس زمانی که در حال مطالعه ژاپنی هستید درواقع دارید نیهونگو می خوانید.

ژاپنی ها از 3 سیستم نوشتاری استفاده میکنند

این 3 سیستم نوشتاری که ژاپنی ها از آن ها استفاده می کنند در واقع الفبای زبان ژاپنی است که به آن ها هیراگانا (hiragana)، کاتاکانا (katakana) و حروف چینی که کانجی (kanji) نامیده می شوند می گویند. این 3 سیستم نوشتاری به طور همزمان با یکدیگر استفاده می شوند تا لغات و جمله ها را تشکیل دهند. کانجی با حروف چینی با یکدیگر لغات و جمله ها را تشکیل می دهند و کاتاکانا برای لغات خارجی وارد شده به زبان ژاپنی و برای تاکید بیشتر استفاده می شوند.

با اینکه ژاپنی ها از حروف چینی استفاده می کنند اما این زبان بر پایه حروف چینی نیست

مردم ژاپن از حروف چینی برای نوشتن استفاده می کنند اما این زبان در خود ژاپن متولد شده است و ربطی به چین ندارد. زبان ژاپنی به تنهایی از قرن ها پیش وجود داشته است اما فقط به صورت گفتاری و نه نوشتاری. در قرن 5 عالمان ژاپنی تصمیم گرفتند تا این مشکل را حل کنند. آن ها با یادگیری خواندن چینی اصیل و قرض گرفتن کانجی از آن لغات ژاپنی را به شکل نوشتاری درآوردند. بعدها هیراگانا به نام جیگزینی ساده تر برای کانجی ابداع شد.

زبان ژاپنی 3 درجه مختلف رسمیت دارد

با توجه به اینکه در موقعیت غیررسمی، مودبانه ویا رسمی باشید نحوه اتصال فعل ها به یکدیگر متفاوت خواهند بود. زبان رسمی ژاپنی به دو دسته تقسیم می شود . زبانی که تواضع صحبت کننده را نشان می دهد مانند زمانی که با مشتری صحبت می کنیم و زبانی که مخاطب را بالا می برد مانند زمانی که با یک شخص مهم، یک مشتری محترم یا رئیستان صحبت می کنید. در بعضی مواقع آنقدر پیچیده می شود که حتی خود ژاپنی ها هم برای استفاده صحیح از زبان رسمی به مشکل می خورند!

هیچ جمعی در زبان ژاپمی وجود ندارد

در زبان ژاپنی تفاوتی میان جمله یک عنکبوت در اتاقت است با جمله چند عنکبوت در اتاقت هست وجود ندارد. پس خیلی سخت است تا متوجه شوید که یک نفر می گوید که عنکبوتی در اتاقت هست یا اینکه کل خانه تان را لشکری از عنکبوت ها فتح کرده اند.

شما می توانید تنها با استفاده از یک فعل جمله بسازید

ژاپنی ها هم مانند فارسی زبانان از ترتیب نهاد، مفعول و فعل استفاده می کنند. استفاده از نهاد ضروری نمی باشد و استفاده از مفعول هم اختیاری می باشد پس می نوان تنها با یک فعل یک جمله ساخت. در واقع می توانید بدون استفاده از نهاد یک مکالمه را مدیریت کنید.

لحن بسیار مهم است

در زبان ژاپنی لحن گفتار در تلفظ کلمات بسیار تاثیر دارد. به نام مثال کلمه پل (hashi) و کلمه چوب غذا خوری (hashi) ممکن است که مثل هم باشند اما لحن گفتن این دو کلمه فرق دارد. در لغت نامه های ژاپنی تلفظ (hashi) برای کلمه پل لحنی بالا رونده برای کلمه چوب غذا خوری لحنی افت کننده دارد.

در منطقه ها غربی ژاپن مثل اوساکا (osaka) لحن مورد استفاده برای تلفظ این دو کلمه برعکس است! بیشتر کتاب های زبان ژاپنی لحن را بررسی نمی کنند با این که این موضوع برای روان صحبت کردن ژاپنی بسیار مهم است.

برای خرید بلیط هواپیما به مقصد ژاپن به صفحه اصلی وبسایت خبرنگاران مراجعه کنید.

منبع: مجله دور و نزدیک
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1785

به "7 نکته جالب درباره زبان ژاپنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته جالب درباره زبان ژاپنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید