کشف یک مقبرۀ حیرت انگیز و قصرمانند در جنوب چین

به گزارش مجله سفر به کانادا، باستانشناسان یک مقبره زینت شده آجری را در استان شانشی چین کشف کرده اند که متعلق به پادشاهان سلسلۀ جین است. تزیینات ظریف و شگفت انگیز این مقبره آن را به یک قصر کوچک مینیاتوری شبیه کرده است.

کشف یک مقبرۀ حیرت انگیز و قصرمانند در جنوب چین

خبرنگاران | در جریان حفاری های مربوط به احداث یک خط لولۀ نو در استان شانشی چین، مقبرۀ شگفت انگیزی متعلق به سلسلۀ جین کشف شد. سلسلۀ جین به طور رسمی از سال 1115 تا 1234 پس از میلاد بر چین حکمرانی کرد. آخرین امپراتور این سلسله آیزونگ نام داشت که برای فرار از اسیر شدن از طریق مغولها، جان خودش را با حلق آویز کردن گرفت.

به گزارش خبرنگاران ، آجر های کنده کاری شده این مقبرۀ منحصربفرد و مربعی طوری ساخته شده اند که شبیه چوب به نظر می رسند. این مقبره متشکل از یک اتاقک تدفین اصلی است که راه دسترسی به آن، یک گذرگاه پلکانی از طریق راهرویی است که راه عبور از آن یک درگاهِ مُهر و موم شده است.

طول اتاقک تدفین از هر سو تقریباً 2 متر است، ارتفاع آن به 3.4 متر میرسد و یک سقف هشت ضلعی با 13 لایه آجر خمیده روی هم دارد. دیوار شمالی اتاقک، دروازه ای دارد که از هر سو با تصاویر یک مرد و زن نشسته پشت میز روی صندلی های زینتیِ حکاکی شده، تزیین شده است. مرد همراه یک بز نشان داده شده و لباس او کمربند دارد و زن دستهایش را در آستینهایش جمع کرده است.

روی دیوار های غربی و شرقی، پنل ها یا در های مشبکی قرار گرفته است که نقش گل روی بخش پایینی آن ها حک شده است. بخش های بالایی پنل ها منقوش به الگو های مقعر، هشت ضلعی یا مربع یکسان است.

سه اسکلت هم درون اتاقک یافت شده اند: یک کودک خردسال و دو بزرگسال که در سنین 50 و 60 سالگی از دنیا رفته اند. در کنار آن ها کاسۀ چینی، کوزه، چراغ و دیگ های لعابدار یافت شده است.

یافتۀ جالب دیگر، یک گواهی خرید زمین از جنس آجر است که روی آن این عبارت و اسامی حک شده است: روستای وانگ، گونگ کائو و مینگچانگ. بررسی این گواهی نشان داد قدمت آن به حدود 1190 تا 1196 پس از میلاد و دوره سلطنت امپراتور ژانگژونگِ جین بازمیگردد.

(سند آجری یک قطعه زمین که درون مقبره یافت شده است)

موسسه باستانشناسی استان شانشی درباره این اکتشاف گفته است: حفاری این مقبره، درک ما را از سلسله جین در ناحیه جنوبی شانشی غنی تر کرده است. گواهی خرید زمین تاریخ روشنی دارد که مبنای دقیقی برای تاریخ گذاری مقبره های دیگر همان دوره است.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 5 فروردین 1402 بروزرسانی: 5 فروردین 1402 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2251

به "کشف یک مقبرۀ حیرت انگیز و قصرمانند در جنوب چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک مقبرۀ حیرت انگیز و قصرمانند در جنوب چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید