همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر

به گزارش مجله سفر به کانادا، شاید شما هم تا به حال اس ام اس هایی با موضوع بلیط لحظه آخری دریافت کرده باشید که در آن ها به شما پیشنهاد سفر با قیمت مناسب تر می دهند. این نوع بلیط ها از نوع پرواز چارتری هستند و اگر در پی این هستید که همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتری بدانید، مطلب مناسبی را برای مطالعه انتخاب کرده اید.

همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر

لغت چارتر به معنای اجاره کردن است. در سازمان های هواپیمایی چارتر یعنی همه یا بخشی از صندلی های هواپیما از طریق یک آژانس کرایه شوند. این اصطلاح برای اجاره هتل و وسایل نقلیه نیز به کار می رود. چارتر اصطلاحی است که برای مواردی به کار می رود که می توان آن را به طور یکجا اجاره کرد. در ادامه مطلب به بررسی همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر می پردازیم.

بلیط هواپیما چارتر چیست؟

بسیاری از افرادی که قصد خرید بلیط هواپیما دارند در ذهنشان این سوال مطرح می شود که بلیط هواپیما چارتر چیست؟ بخش زیادی از حمل ونقل هوایی کشور را پرواز چارتر در برمی گیرد. چارتر در لغت به معنای دربست یا کرایه کردن است. هر چیزی که به تعداد زیاد موجود باشد و بتوان آن را فروخت یا اجاره داد می تواند چارتر شود. وسایل نقلیه مثل هواپیما، هتل و مراکز اقامتی شامل تعداد زیادی صندلی و اتاق هستند که می توان آن ها را چارتر کرد.

اگر همه یا بخشی از صندلی های یک هواپیما در پرواز به مقصدی خاص در اختیار یک چارترکننده قرار بگیرید با عنوان بلیط چارتری هواپیما به کاربران فروخته می شود. به عنوان مثال اگر یک آژانس هواپیمایی مسیر تهران به مشهد را برای مدتی اجاره کند، در آن صورت در فهرست بلیط های این پرواز موردی به نام بلیط چارتر تهران مشهد مشاهده خواهید کرد. به این نوع پرواز، پرواز چارتر می گویند.

لازم به ذکر است که چارترکننده به آژانس یا مراکز خدمات گردشگری می گویند که به اجاره همه یا بخشی از صندلی های یک پرواز یا تخت های هتل می پردازد. چارتردهنده شرکت هواپیمایی است که صندلی های پروازی را به چارترکننده اجاره می دهد.معمولا این نوع بلیط ها برای مسیرهای پرتقاضا و پر رفت و آمد به فروش می رسند. به عنوان مثال در جستجوی آنلاین بلیط های هواپیما مواردی مثل بلیط چارتر کیش، بلیط چارتر مشهد، بلیط چارتر نجف و بلیط چارتری تهران استانبول به چشمتان خواهد خورد.

پروازهای چنین مسیرهایی سالانه چارتر می شوند. به دلیل ویژگی هایی مثل زمان و مسیر پرواز بلیط های پرواز چارتر تنوع زیادی دارند. بعضی مسیرها مثل بلیط چارتر تهران نجف ممکن است به مدت کوتاه تری به سفارش بعضی آژانس ها چارتر شوند.ممکن است بعضی سازمان ها، باشگاه های ورزشی و اداره ها برای کارکنانشان به جای خرید بلیط جداگانه پرواز چارتر بگیرند. با این کار می توان در هزینه خرید بلیط صرفه جویی کرد و از طرفی کارمندان شرکت در طول پرواز راحت تر خواهند بود. در واقع این نوع پروازها برای ماموریت های کاری و همایش ها رزرو می شوند.

تعامل بین چارتردهنده و چارترکننده برای هر دو منفعت دارد. چارتردهنده خیالش راحت خواهد بود که در طول سال همه بلیط هایش فروخته خواهد شد. چارترکننده نیز در معین قیمت بلیط هواپیما اختیار کامل دارد و سود زیادی نصیبش خواهد شد. باید بدانید که اصطلاح چارتر تنها برای سفرهای هوایی به کار نمی رود. به عنوان مثال کاربران می توانند بلیط چارتری قطار یا هتل نیز بخرند.

چطور بلیط هواپیما را از نظر قیمت و امکانات انتخاب کنیم؟

اکنون که متوجه شدید بلیط چارتری یعنی چه بد نیست تا با فرق بلیط هواپیما چارتر و سیستمی آشنا شوید. شرکت های هواپیمایی با توجه به شرایطشان برنامه ریزی های سالانه را به مسیرهای مختلف انجام می دهند و بلیط این پروازها را در طول سال با قیمت های معینی به مسافران می فروشند. به این نوع پروازها، پروازهای سیستمی می گویند و بلیط آن ها را بلیط سیستمی می نامند. با مطالعه مطالب بالا از همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر آگاه شدید. در ادامه تفاوت های آن را با بلیط سیستمی ذکر می کنیم.

برنامه زمانی

برنامه و هزینه پروازهای سیستمی از قبل معین است. کاربر می تواند از قبل برای مقصد مورد نظرش با پرداخت هزینه، بلیط هواپیما بخرد و پس از مدتی تاریخ پروازش را در صورت بروز مشکل تغییر دهد.

سن و سال

در پروازهای سیستمی قیمت بلیط ها متناسب با سن افراد معین می شود. هزینه خرید بلیط سیستمی برای بزرگسالان، بچه ها و نوزادان فرق دارد. بلیط نوزادان ارزان ترین قیمت و بلیط بزرگسالان گران ترین قیمت را در بین بلیط های سیستمی دارد.

قیمت بلیط

این دو نوع بلیط در قیمت متفاوت هستند. در رابطه با بلیط های سیستمی هر چقدر کاربر دیرتر اقدام به خرید بلیط کند باید هزینه بیشتری بپردازد. به عبارتی دیگر هر چقدر زمان خرید به زمان پرواز نزدیک تر باشد قیمت بلیط افزایش می یابد.

معمولا بلیط های چارتر نسبت به بلیط های سیستمی ارزان تر هستند زیرا همه صندلی های پرواز از طریق یک شرکت به طور عمده از قبل خریده شده اند. قیمت این نوع بلیط ها در زمان نزدیک به پرواز کاهش می یابد. قیمت این نوع بلیط ها با توجه به شرایط چارترکننده متغیر است. به بلیط های چارتری که در زمان های نزدیک به پرواز ارزان تر فروخته می شوند بلیط لحظه آخری می گویند.

چارتر نیز انواعی دارد و از انواع روش های چارتر می توان به چارتر کامل و اجاره صندلی اشاره کرد.

در چارتر کامل همه صندلی های یک پرواز در مسیری معین اجاره می شوند و بلیط آن ها در سامانه های آنلاین معتبر به فروش می رسند.

در روش اجاره صندلی تعدادی معین از صندلی های یک پرواز برای زمانی معین کرایه می شوند. زمانی که که اجاره صندلی به صورت شناور انجام شود چارترکننده باید صندلی ها را به صورت رفت و برگشتی در مسیر پروازی به مسافران بفروشد. تاریخ رفت و برگشت در زمان معین شده می تواند متغیر باشد.

زمانی که که اجاره صندلی ها به صورت back to back باشد، چارترکننده تعهد می دهد که در فاصله زمانی معین شده پروازها را با تاریخ رفت و برگشت معین بفروشد.

در حالت اجاره صندلی به صورت block seat چارترکننده تعهد می دهد که تعداد معینی از صندلی ها را به صورت رفت و برگشتی و در تاریخ معین تنها برای یکی از مسیرها بفروشد. در این حالت همه چیز از قبل معین شده است.

آیا بلیط هواپیما چارتر ارزان تر است؟

هر چقدر به زمان پرواز نزدیک تر شوید این بلیط ها با قیمت مناسب تری فروخته می شوند. در 24 ساعت قبل از پرواز بلیط های چارتری با قیمت بسیار مالی به فروش می رسند. چارترکننده هزینه صندلی های هواپیما را از قبل پرداخت کرده است به همین دلیل ترجیح می دهد بلیط ها را با قیمت های پایین بفروشد.

خرید بلیط چارتری می تواند برای سفرهای دسته جمعی به صرفه باشد، اما مسائلی دارد. یکی از مسائل این است که در لحظات نزدیک به پرواز صندلی هایی که با قیمت مناسب تر فروخته می شوند ممکن است در کنار هم نباشند. این موضوع از نظر بسیاری از افراد خوشایند نیست. معمولا خانواده ها و دوستان دوست دارند در طول مسیر در کنار یکدیگر باشند.

مشکل دیگر این است که در فصل هایی که مردم بیشتر به مسافرت می روند ممکن است برای مقصد مورد نظرتان بلیط چارتری گیرتان نیاید و مجبور به خرید بلیط سیستمی با قیمت گران تر شوید. با توجه به این موارد بهتر است خرید بلیط سفرهایی را به لحظات آخر موکول کنید که ضروری نیستند. لازم به ذکر است که بلیط چارتری تنها مختص پروازهای داخلی نیست و این نوع بلیط ها را می توانید برای بعضی مقاصد خارجی نیز بخرید.

آژانس های مسافرتی به روش های مختلفی مثل تبلیغات تلاش می کنند تا بلیط های چارتر را به مسافران بفروشند. این کار را برای سوددهی و بازگشت سرمایه خود انجام می دهند، بنابراین بلیط های چارتری سیستمی تاثیری در کیفیت پرواز ندارند. مسافرانی که بلیط چارتری و سیستمی خریده اند تجربه پرواز یکسانی خواهند داشت.

آیا بلیط هواپیما چارتر امکان استرداد دارد؟

مورد دیگری که می خواهیم در مطلب همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر بررسی کنیم امکان استرداد این نوع بلیط ها است و به سوال رایج آیا بلیط هواپیما چارتر امکان استرداد دارد؟ پاسخ دهیم.

در حالت کلی، بلیط های چارتری نسبت به بلیط های سیستمی انعطاف کمتری دارند. با خرید بلیط های سیستمی اگر پس از مدتی مسئله ای برایتان پیش آید می توانید آن را کنسل کنید و پولتان را پس بگیرید. در نوع چارتری امکان استرداد بلیط وجود ندارد و در شرایط خاص پروازتان را تنها با پرداخت جریمه می توانید لغو کنید.

در این مطلب قصد داریم به بررسی همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر بپردازیم، در بخش تفاوت بلیط سیستمی با چارتر به مورد سن در معین قیمت بلیط اشاره کردیم، اما در این بخش کامل تر توضیح می دهیم.

یکی از سوالات رایج کاربران این است که آیا قیمت بلیط هواپیما چارتر برای بچه ها نیم بهاست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بلیط چارتری تنها برای بچه ها زیر 2 سال با قیمت مناسب تری به فروش می رسد. این در حالی است که در بلیط سیستمی برای بچه ها 2 تا 12 سال هزینه کمتری می پردازید.

جمع بندی درباره بلیط های هواپیما چارتر

در این مطلب به بررسی همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر پرداختیم. این نوع بلیط ها از قبل از طریق یک شرکت هواپیمایی یا اداره خریده می شوند و با قیمت معین شده از طریق آن ها در اختیار مسافران قرار می گیرند. بلیط چارتری معمولا قیمت مناسب تری نسبت به بلیط های سیستمی دارد به ویژه اگر زمان پرواز نزدیک باشد. هر چقدر زمان پرواز نزدیک تر باشد چارترکننده برای جلوگیری از ضرر بلیط ها را با قیمت مناسب تری می فروشد.

بلیط های چارتر برای افراد بالای دو سال قیمت یکسانی دارند. خرید این نوع بلیط ها به افرادی توصیه می شود که از سفر خود از قبل مطمئن هستند و قصد کنسلی آن را تحت هیچ شرایطی نخواهند داشت. امکان استرداد بلیط چارتری وجود ندارد و شخص در صورت تمایل به انجام این کار باید جریمه بپردازد.

الی گشت

منبع: گردشبان
انتشار: 5 آذر 1401 بروزرسانی: 5 آذر 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2195

به "همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره بلیط هواپیما چارتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید