همه آنچه باید درباره سفته بدانید&zwnj

به گزارش سفر به کانادا، وام کرونا، افزایش مبلغ تسهیلات ازدواج و مسکن و بالا دریافت تب خرید اقساطی، می تواند دلایل رشد 26درصدی صدور سفته در هفت ماه ابتدایی امسال نسبت به پارسال باشد. هرچه باشد قرارداد های مختلف با سفته ضمانت می شوند. این قرارداد می تواند مربوط به وام بانکی باشد یا حتی می توان مربوط به قرارداد کار.

همه آنچه باید درباره سفته بدانید&zwnj

به گزارش روزنامه هفت صبح، سفته شاید مثل چک سندی برای پرداخت یک مبلغ تعیین در تاریخ سررسید باشد، اما کارکرد اصلی آن ضمانت است. در این گزارش همه آنچه باید درباره سفته، تفاوت آن با چک، نحوه خرید سفته، نحوه صدور، شرایط مربوط به واخواست سفته برای مواقعی که صادرکننده آن تعهداتش را اجرا نمی کند و شیوه نقد کردن سفته بدانید را آورده ایم. رشد سفته در سال 99 علاوه بر مواردی که گفتیم، می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد که به هر صورت نشان دهنده افزایش تعداد قرارداد ها است.

رشد 26درصدی ارزش سفته ها نسبت به سال گذشته

ارزش سفته های صادر شده در هفت ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 26درصد افزایش پیدا کرده است. آخرین آمار های بانک مرکزی نشان می دهد در این مدت 45میلیارد تومان سفته در تهران فروخته شده. پارسال در این مدت 36میلیارد تومان سفته به فروش رسید.

در کنار افزایش ارزش سفته های صادر شده، گزارش بانک مرکزی حاکی از کاهش پنج درصدی سفته های واخواست شده است. سفته واخواست شده چیزی شبیه چک برگشت خورده است و کاهش آن نشان می دهد امسال صادرکنندگان سفته نسبت به سال گذشته بیشتر به تعهداتشان عمل کرده اند یا دارندگان سفته کمتر از پارسال سراغ واخواست آن رفته اند.

سه تفاوت اصلی سفته و چک

سفته و چک هم برای ضمانت و هم برای تعهد پرداخت یک مبلغ تعیین در آینده مورد استفاده قرار می گیرند. با این تفاوت که خرید سفته از دریافت چک راحت تر است. طوری که سفته را حتی می توان از دکه های روزنامه فروشی تهیه کرد. هرچند بهتر است سفته را از بانک بخریم تا نگرانی بابت جعلی بودن آن نداشته باشیم. بهترین محل برای خرید سفته، شعبه های بانک ملی است. در طرف مقابل برای دریافت چک حساب جاری با گردش مالی مناسب، نداشتن چک برگشتی و همچنین نداشتن بدهی بانکی و … لازم است.

اگر شما از کسی چک گرفته باشید و طرف معامله مبلغ مورد نظر را در حسابش نداشته باشد و چک برگشت بخورد، بلافاصله صاحب چک برگشتی حسابش مسدود می شود، اما درباره سفته واخواست شده که صادرکننده آن مبلغ مورد نظر را پرداخت نکرده، نیاز به طی مراحل قانونی از طریق دادگستری دارد. برای همین آمار مربوط به چک های برگشتی مستقیما توسط بانک مرکزی و آمار مربوط به سفته های واخواست شده توسط شعبه دادگستری اعلام می شود.

توجه داشته باشید که برگشت خوردن چک جرم محسوب می شود، اما سفته بی محل مجازات کیفری ندارد. برگشت زدن چک هزینه چندانی ندارد، اما اگر دریافت کننده سفته بخواهد آن را واخواست کند، باید به اندازه دو درصد مبلغ سفته را پرداخت کند. این تفاوت ها باعث شده از چک مثل پول نقد استفاده شود، اما سفته عموما حکم ضمانت را داشته باشد.

قیمت سفته؛ پنج صدم درصد مبلغ ضمانت

قیمت هر برگ سفته یک میلیون تومانی، 500تومان است. بعضا به این رقم مالیات سفته می گویند که معادل پنج صدم درصد مبلغ ضمانت شده است. به همین ترتیب خرید برگه سفته 10میلیون تومانی، پنج هزار تومان هزینه دارد. رقمی که روی برگه های سفته درج شده، سقف ضمانت یک سفته را نشان می دهد.

برای مثال روی برگه سفته یک میلیون تومانی نمی توان مبلغی بالاتر از یک میلیون تومان نوشت. روی برگه سفته تعیینات صادرکننده، گیرنده، مبلغ ضمانت، تاریخ صدور و تاریخ سررسید درج می شود. سفته می تواند بدون تاریخ سررسید و عندالمطالبه باشد. سفته ضمانت شرایط اینچنینی دارد. همچنین گیرنده می تواند مثل چک، سفته را پشت نویسی یا اصطلاحا ظهرنویسی کند و به شخص دیگری انتقال دهد.

کاربرد های سفته برای ضمانت قرارداد ها

شرکت های خصوصی بیشترین استفاده را از سفته دارند. آن ها برای ضمانت قراردادهایشان از طرف مقابل سفته می گیرند تا در صورتی که موضوع قرارداد به درستی اجرا نشود، با واخواست سفته بتوانند از طرف قرارداد شکایت کنند. مورد دیگر استفاده از سفته برای ثبت نام برخی دانشگاه ها است.

برای مثال بعضا دانشجویان علوم پزشکی موقع ثبت نام با ارائه سفته به دانشگاه متعهد می شوند که تا خاتمه دوره، به تحصیل خود ادامه دهند. چراکه اگر دانشجوی علوم پزشکی از تحصیل انصراف دهد، بار مالی برای دانشگاه خواهد داشت. دانشگاه آزاد هم شرایط مشابهی دارد. بعضا برای ثبت نام دانشجویان در دانشگاه آزاد، به اندازه کل شهریه ثابت در ترم های آینده از دانشجو سفته دریافت می شود. مورد دیگر استفاده از سفته در ضمانت وام بانکی است.

بانک ها راه های مختلفی برای ضمانت وام در نظر می گیرند. ضامن با فیش حقوقی و سند ملکی و… از جمله موارد ضمانت وام است. عموما بانک ها در ازای پرداخت وام علاوه بر ضمانت های دیگر، از وام گیرنده سفته دریافت می کنند. مورد دیگر کاربرد سفته، استخدام است. برخی شرکت ها برای استخدام شخص از او سفته می گیرند.

این مورد هم می تواند برای حسن انجام کار و هم برای امنیت محل کار باشد. برای مثال در طلافروشی ها اغلب برای استخدام فروشنده از او سفته می گیرند. چراکه فروشنده در قبال طلایی که به او سپرده شده مسئولیت دارد و با گم شدن یا دزدیده شدن طلا، صاحب مغازه از سفته برای شکایت از فروشنده اش استفاده می کند.

نحوه صدور سفته ضمانت

سفته شاید مثل چک برگه ای برای پرداخت یک مبلغ در موعد تعیین باشد، اما کاربرد اصلی آن در حال حاضر، برای ضمانت قرارداد ها است. این قرارداد می تواند وام بانکی باشد، یا قرارداد کار. در چنین مواردی عبارت سفته برای تضمین روی آن درج می شود و هم گیرنده و هم صادرکننده می دانند این سفته تنها برای ضمانت است و لزوما قرار نیست به پول نقد تبدیل شود.

برای همین محدودیتی برای صدور سفته وجود ندارد. درحالی که مبلغ چک نباید بیشتر از موجودی حساب بانکی یا اعتبار بانکی صادر کننده باشد. همین موضوع باعث شده سفته به جای چک برای ضمانت استفاده شود. آنطور که کارشناسان و وکلا می گویند، موقع صدور سفته ضمانت، علاوه بر اینکه باید روی سفته عبارت جهت تضمین نوشته شود، باید رسیدی را از شخص دریافت کننده بخواهید که در آن اعلام کرده باشد سفته را تحویل گرفته. با این شرط موقع خاتمه کار یا خاتمه قرارداد وام می توانید سفته های صادرشده را از طرف مقابل پس بگیرید.

چطور می توان سفته را نقد کرد؟

اگر صادرکننده سفته تا خاتمه تاریخ سررسید مبلغ آن را به طرف مقابل پرداخت نکند، دارنده سفته می تواند نهایتا تا 10روز بعد از تاریخ سررسید، سفته را واخواست کند. به این معنا که به مراجع قضایی اعلام کند شخص صادرکننده به تعهد خود برای پرداخت مبلغ سفته عمل نکرده است. این کار شرایط سخت تری نسبت به چک برگشتی دارد و برای همین دریافت چک مزایای بیشتری نسبت به دریافت سفته دارد.

بعد از واخواست سفته، دارنده آن باید با مراجعه به دادگستری از صادرکننده سفته شکایت کند و منتظر نتیجه برگزاری دادگاه بماند. در صورتی که صادرکننده سفته مبلغ را پرداخت نکند، به میزان مبلغ سفته اموال او توقیف می شود که اصطلاحا به آن تامین می گویند. مکان تادیه یا همان محلی که شخص صادرکننده متعهد می شود مبلغ مورد نظر را پرداخت کند، روی سفته درج می شود.

هرچند، پر کردن این قسمت الزامی نیست. در نتیجه، اینکه سفته کجا قرار است نقد شود، بر اساس توافق بین دو طرف خواهد بود و مثل چک نمی توان سفته را با مراجعه به بانک نقد کرد. هرچند در برخی موارد امکان تنزیل سفته وجود دارد. تنزیل سفته به این معناست که دارنده سفته، آن ها را با قیمت پایین تری به بانک می فروشد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1390

به "همه آنچه باید درباره سفته بدانید&zwnj" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه باید درباره سفته بدانید&zwnj"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید