محققان ایرانی روشی نوین برای حذف فلزات سنگین پساب ها ارائه کردند

به گزارش سفر به کانادا، محققان دانشگاه شهید چمران اهواز با روشی نوین و فناورانه پیروز به حذف فلزات سنگین از پساب های صنعتی شدند. از مزایای این روش علاوه برسادگی، ارزان بودن آن برای استفاده در مقیاس صنعتی است.

محققان ایرانی روشی نوین برای حذف فلزات سنگین پساب ها ارائه کردند

به گزارش گروه فناوری سفر به کانادا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در طرح پژوهشی که آن ها با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام دادند از روش الکترواکسیداسیون پالشی بهره بردند که شیوه ای جدید در جهان محسوب می گردد.

ایرج کاظمی نژاد مجری این طرح پژوهشی گفت: ما با اجرای این طرح پیروز شدیم آلاینده ها را از پساب کارخانه ها جدا کنیم تا آب خروجی آن ها عاری از فلزات سنگین باشد. الکترواکسیداسیون پالسی به عنوان رهیافتی نوین در حذف آلاینده های پساب ها مورد استفاده نهاده شد که روشی توانمند، کارآمد و در عین حال سازگار با محیط، ساده و ارزان بدون احتیاج به تجهیزات پیچیده است. این روش امکان حذف آلاینده ها را در شرایط متعارفی محیط، زمان کم، با کنترل مناسب بازدهی و بدون مصرف انرژی زیاد فراهم می نماید.

وی ادامه داد: حذف آلاینده های مس و نیکل در این طرح مورد نظر بود، اما این روش برای تمامی فلزات سنگین با بهینه کردن روش قابلیت اجرا دارد. دو الکترود در این روش استفاده می گردد و با فراوری اکسید آهن جذب فلزات سنگین رخ می دهد. پس اگر برای هر عنصری شرایط محلول از نظر غلظت و ph بهینه گردد می توان آن حذف آن عنصر را انجام داد.

با این اقدام محققان و نوسعه این روش می توان با هزینه ای کمتر شاهد جلوگیری از ورود آلاینده ها به محیط زیست باشیم. سالانه فعالیت های غیراصولی صنعتی و کشاورزی مقادیر زیادی از ترکیبات آلاینده­ آلی و معدنی را به­طور مستقیم و غیرمستقیم به خاک و آب های زیرزمینی وارد می نماید. این اقدام منجر به آلودگی آن ها و در نتیجه وارد شدن به چرخه­ غذایی موجودات زنده می گردد. همچنین افزایش فعالیت های صنعتی آلودگی ناشی از پساب های صنعتی به­ویژه در اطراف مراکز صنعتی از جمله عوامل تهدید کننده­ سلامت جامعه به­شمار می رود. پس آنالیز و مطالعه برای یافتن روشی مناسب و مطلوب برای حذف این آلاینده­ها بسیار لازم است. از جمله­ مهم­ترین معایب روش های موجود در جداسازی آلاینده­ ها از محیط های آبی می­توان به احتیاج به تجهیزات پیچیده و گران­قیمت، زمان نسبتاً طولانی فرآیند جداسازی، مصرف انرژی زیاد و بازدهی کم اشاره نمود که این عوامل ­موجب محدودیت بکارگیری این روش­ها در مقیاس صنعتی می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 835

به "محققان ایرانی روشی نوین برای حذف فلزات سنگین پساب ها ارائه کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی روشی نوین برای حذف فلزات سنگین پساب ها ارائه کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید