دستورالعمل مواجهه با برف و کولاک به استانداران سراسرکشور ابلاغ شد

به گزارش سفر به کانادا، نجار گفت:با توجه به آسیب شناسی و درس های آموخته شده از حوادث گذشته، دستورالعمل مواجهه با برف و کولاک به استانداران سراسرکشور ابلاغ شد.

دستورالعمل مواجهه با برف و کولاک به استانداران سراسرکشور ابلاغ شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: مطابق مواد 11 و12 قانون مدیریت بحران کشور، که استانداران و فرمانداران را به عنوان رییس ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران مشخص شده اند.

نجار تاکید کرد: انتظار می رود متناسب با شرایط جغرافیایی هر استان تمهیداتی اتخاذ گردد تا هموطنان عزیز متحمل سختی های ناشی از تبعات بارش این رحمت الهی نگردند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور هماهنگی میان دستگاه های مرتبط با موضوع ازجمله راهداری، پلیس راهور، هلال احمر، شهرداری ها، ادارات برق، آب، گاز و پالایش و پخش و نیرو های نظامی منطقه با یکدیگر و با استان های مشخص در قالب ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران را بسیار حاتی دانست و افزود: اعمال مدیریت ریسک حادثه برف در مناطق مستعد پیش از انباشته شدن آن و اقدامات هماهنگ مدیریت بحران و کاهش اثرات پس از بارش از جمله این راهکارهاست.

نجار افزایش دقت پیش بینی ها، به روز آوری و انتشار اخطاریه های هواشناسی را اقدام عاجل جهت جلوگیری از غالب شدن برف بر جاده ها، راه ها و معابر و کاهش تبعات حادثه دانست و تاکید کرد: تدوین طرح عملیاتی ویژه با ذکر شرح وظایف مشخص، زمان انجام از جمله وضع مقررات ترافیکی خاص مثل توقف خودرو های سنگین به محض صدور اخطاریه بارش برف شدید، انسداد راستا اصلی، معرفی راستا های جایگزین، افزایش ایستگاه های موقت راهداری و امدادی، استقرار مخازن بنزین در فواصل مکانی مناسب، پیش بینی موتور های تأمین انرژی برق سیار، ارتباط با رسانه ها از جمله موارد پیش بیتی شده در این دستورالعمل است.

وی با اشاره به اهمیت تجهیز و به روز آوری تجهیزات راهداری، برق، پلیس راهور و شهرداری ها به امکانات زمستانی خاطر نشان کرد: استقرار اکیپ های مدیریت بحران آب، برق، گاز، تلفن، راهداری، امداد و نجات، اورژانس و سایر دستگاه های خدمات رسان به همراه تجهیزات لازم در نقاط آسیب پذیر و مستعد خطر پیش از شروع بارش از جمله نکات این ابلاغ است.

دبیر ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران، تجهیز دهیاری های منطقه به وسایل برف روبی و مقابله با یخبندان جهت مداخله آنی و همچنین شناسایی محور های پر تردد و ایجاد راستا های بیشتر قبل از ورود به مناطق مستعد متاثر از بارش برای دسترسی بهتر و کاهش بار ترافیکی و تجمع خودرو ها را از اقدامات پیشگیرانه این طرح اعلام و شرح داد: ایجاد سامانه پیامکی نقطه ای برای اطلاع رسانی و صدور هشدار های به هنگام بخصوص در زمان صدور اخطاریه ها از جمله راهکار های پیروزیت این طرح می باشد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اهمیت آموزش عمومی و اطلاع رسانی از طریق رسانه ملی با هدف افزایش آگاهی مردمی در مدیریت پیروز بحران گفت: آموزش مردم در مواجهه با سوانح طبیعی و شیوه های مختلف آن با توجه به مخاطبین مختلف در کنار اطلاع رسانی و پیش آگاهی های به هنگام و مناسب از طریق پیام رسانی درست می تواند ما را در جهت کاهش خسارات ناشی از سوانح طبیعی رهنمون سازد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1371

به "دستورالعمل مواجهه با برف و کولاک به استانداران سراسرکشور ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل مواجهه با برف و کولاک به استانداران سراسرکشور ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید