در قاب بزرگداشت های جشن سینما چه گذشت؟

به گزارش مجله سفر به کانادا، مراسم بزرگداشت اکبر زنجانپور، بیژن محتشم، حسن زاهدی و سیروس الوند در بیست ویکمین جشن خانه سینما برپا شد.

در قاب بزرگداشت های جشن سینما چه گذشت؟

به گزارش خبرنگاران مراسم بزرگداشت اکبر زنجانپور، بیژن محتشم، حسن زاهدی و سیروس الوند در بیست ویکمین جشن سینمای ایران با حضور سینماگران، مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی و هنری شامگاه سه شنبه 29 مرداد، همزمان با عید سعید غدیر خم در ایوان شمس برگزار گردید.

منوچهر شاهسواری: فرهنگ عرصه به هم پیوستگی و احترام است

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در ابتدای مراسم در سخنانی با بیان این که در چند ساعت گذشته به قطعات موسیقی از محمدرضا شجریان و پارسا در برنامه عصر جدید گوش نموده است، گفت: وقتی به این موسیقی ها گوش کردم دریافتم که فرهنگ عرصه به هم پیوستگی و احترام است. هر کس به این عرصه به غیر از این وارد گردد راه درستی را نیامده و پیروز نخواهد شد.

او ادامه داد: امشب از بیژن محتشم، اکبر زنجانپور، حسن زاهدی و سیروس الوند می گوییم. فرصت خیلی کمی است. آنچه به ما قوت می دهد تا همه سختی ها را تحمل کنیم هیچ چیزی نیست جز به هم پیوستگی. افق سینمای ایران بسیار به هم پیوسته است. همه آنچه که از ذوق و سلیقه نشات می گیرد به ما می گوید که افق وسیعی داریم مگر این که صبوری نکنیم و راستگو نباشیم. سینمای ایران همچنان فعالیت می نماید.

مدیرعامل خانه سینما اضافه کرد: تعداد زیادی از همکاران در شرایط سختی فعالیت می نمایند و فاصله دارا و ندار زیاد شده است اگر حواسمان به آنها نباشد برکت از سفره ما می رود. این شب ها زمان یادآوری بزرگترهای مان است که فرصت دادند ما اینجا بایستیم.

بزرگداشت اکبر زنجان پور / معتمدآریا: ایشان محک و مقام ما در بازیگری هستند

در اولین بخش از تقدیرهای جشن خانه سینما با حضور فاطمه معتمد آریا، امین تارخ و علی دهکردی، بزرگداشت اکبر زنجان پور برگزار گردید.

فاطمه معتمد آریا رییس انجمن بازیگران خانه سینما در سخنانی با بیان این که اکبر زنجانپور مقام و مرتبه بالایی دارد، گفت: یک ستاره درخشان در سینما و تئاتر و جهان بازیگری وجود دارد که چشم هر کسی را به خود جلب می نماید. دیدن او در واقع دیدن یک اوج و تجلی و مقام است. آقای زنجان پور محک و مقام ما در بازیگری هستند.

امین تارخ نیز با قدردانی از مسئولین برگزاری جشن برای انتخاب این هنرمندان، درباره اکبر زنجان پور گفت: چه می گردد که یک مردی تبدیل به شخصیتی مانند اکبر زنجان پور می گردد. یکی از دلایلی که وجود دارد این است که او پدری داشته که با خیام مانوس بوده و با نیما یوشیج همسایگی داشته. بنابراین چنین زندگی ای به فرزندان، نگاه عمیق و هنرمندانه می دهد و آنها را سمت و سوی هنر می کشاند.

او ادامه داد: عشق و علاقه ای که او نسبت به بازیگری دارد معمولی نیست و اصلا اسمش عشق و علاقه نیست بلکه دلسپردگی است. این دلسپردگی باعث می گردد شرافت هنری و اخلاقی و حرفه ای را حفظ کند. او در زمینه اخلاق علی رغم ظاهر خشنش قلبی مهربان دارد. نجابتش هرگز حاشیه ای نداشته است. ما هرگز ندیدم او انتقاد و گلایه ای داشته باشد و همواره با زندگی و دوستانش سازش داشته است. عدد سه برای من همواره مقدس بوده بنابر این درود بر اکبر زنجان پور، اکبر زنجان پور و اکبر زنجان پور.

علی دهکردی نیز به عنوان سومین سخنران این بخش گفت: این چهار هنرمند ستاره های واقعی در عالم هنر هستند. این هنرمند یک معلم بزرگ بوده و هست و افتخار داشتم شاگرد او باشم و مقابل او تعظیم می کنم.

نوید محمدزاده نیز که اکنون سر صحنه فیلم برداری اثری از هومن سیدی است، در پیغامی ویدئویی که برای این جشن فرستاده بود، اعلام کرد: ما از شما بسیار آموختیم و چیزهایی که از ما روی صحنه یا در فیلم ها دیده می گردد، حاصل آموختن از شماست.

سپس اکبر زنجان پور پس از دریافت لوح و تندیس افتخار خانه سینما، با بیان این که امشب برای من شب خستگی در کردن است، گفت: من 53 سال است که مداوم کار نموده ام و ذره ای از علاقه ام کم نشده و آماده و صیقل خورده است که خودش را نشان دهد. با این کلمات زیبایی که گفته شد و از دل برآمده بود حالم جا آمد و خوشحالم که این تشویق از طرف خانه سینما و کسانی که خودشان هنرمند هستند و درد و تنهایی هنرمند را می فهمند، برگزار گردید. علی رغم آن که فکر می نمایند هنرمندان تنها نیستند، اما همین تنهایی است که آن ها را زیبا می نماید و من خودم از همان تنهاهای روزگار هستم.

بزرگداشت بیژن محتشم / او در کار بی نظیر است

در این بخش بعد از پخش کلیپی از سال های فعالیت بیژن محتشم پیشکسوت چهره پردازی سینمای ایران، عبدالله اسکندری، محمد متوسلانی، سیروس ابراهیم زاده و مهری شیرازی برای تقدیر از این هنرمند روی صحنه حاضر شدند.

سیروس ابراهیم زاده با بیان این که هر چهار نفر این عزیزان از کسانی هستند که ما با هم کارمان را شروع کردیم، گفت: من و بیژن کار در تئاتر آناهیتا را باهم شروع کردیم. او در کار بی نظیر است و هیچ وقت استاد نداشته بلکه کسی بود که اهل جست وجو بوده و خلاقیت داشته. او شاگردانی پرورش داد که آن ها هر کدام برای خود به افراد شناخته شده و استاد تبدیل شدند.

مهری شیرازی نیز اعلام کرد: سال ها انتظار این مراسم را می کشیدم. او را مثل پدرم در کنار خودم می دیدم. ما هر زمان پیروز به دریافت جایزه می شدیم او همواره مرا تشویق می کرد و می دانم که او استاد بزرگی برای من و جامعه چهره پردازان هستند.

محمد متوسلانی هم با تاکید بر این که باید توجه بیشتری به بزرگان مان داشته باشیم، گفت باید همراه کسانی باشیم که زحمت بسیاری کشیده اند و باید ثابت کنیم که قدر آن ها را می دانیم. آخرین کار آقای محتشم اثری بود که با هم انجام دادیم که البته آخرین کار من هم به عنوان کارگردان همین اثر بوده است. او از جمله پیشگامان این حوزه است که نوآوری در آن داشت. او کسی بود که فقط انجام وظیفه نمی کرد و برایش این کار تنها شغل نبود بلکه عشقش را داشت برای همین جست وجوگر بود.

عبدالله اسکندری نیز با بیان این که این چهار نفر گوهر و ستاره ما هستند و به خاتمه تعظیم می کنم، اضافه کرد: آقای محتشم استاد من بوده اند و همواره دستبوس او بوده ام و تاریخ گریم سینمای ایران با اسم محتشم عجین است. او در آمریکا دوره دید سپس وارد تلویزیون شد و 13 شاگرد استخدام کرد و 6 ماه به ما آموزش داد علاوه بر آن وسایل گریم را به ما معرفی کرد و ساخت بعضی وسایل را به ما یاد داد. من عشق به کار را از او آموختم و فهمیدم نباید تنها درآمد و شهرت مهم باشد. او مرا وارد گریم کرد و سپس اولین فیلمم را در خدمت استاد کیمیایی بودم و به این افتخار می کنم اما اسمم در فیلم جا افتاد و در تیتراژ نیامد اما این اصلا مهم نبود چون من عاشق کارم بودم. او کاری کرد که امروز 50 گریمور ایرانی در خاورمیانه و منطقه مشغول به کار هستند.

در ادامه اسکندری که خودش از شاگردان این هنرمند بوده، از شاگردان بیژن محتشم که در سالن حضور داشتند دعوت کرد تا روی صحنه بیایند تا با این هنرمند عکس یادگاری بگیرند.

سپس جلال معیریان گفت: افتخار دارم در خدمت آقای محتشم بودم.

بزرگداشت حسن زاهدی / خرسندم به یک کهنه سرباز سینما اهمیت دادند

در سومین بخش تقدیرهای این جشن جهانگیر میرشکاری، علیرضا زرین دست و همایون اسعدیان برای بزرگداشت حسن زاهدی روی صحنه حاضر شدند.

علیرضا زرین دست در سخنانی با بیان این که حسن زاهدی در حرفه خودش عمر و جوانی اش را گذاشته است، گفت: او در دوران شاگردی از استادان خودش پیشی گرفت. باید به او افتخار کنیم و امیدوارم همواره سلامت باشند.

جهانگیر میرشکاری از صدابرداران پیشکسوت سینمایی نیز درباره حسن زاهدی گفت: من 40 سال است که با حسن زاهدی کار می کنم او جزو دلسوزان سینما است و کمتر کسی مانند او دیده ام.

همایون اسعدیان هم با بیان این که من سال 68 دستیار کارگردان بودم و آقای میرشکاری و زاهدی باهم سر کار می آمدند، گفت: آرزویم این بود که جهانگیر میرشکاری بوم به را من بدهند و مثل آقای زاهدی بیاستم. باید بگویم او خوش اخلاق نیست، نق می زند اما کاش همه امروزی ها همین گونه بودند زیرا حرمت زیادی برای هنرشان می گذارند. من بابت این بداخلاقی شیرین از آن ها تشکر می کنم.

اصغر فرهادی هم که در اولین فیلمش پایکوبی در غبار با حسن زاهدی همکاری داشته، در پیغامی که به صورت تصویری برای این جشن فرستاده بود، اعلام کرد: حسن زاهدی در 4 فیلم اول من به عنوان صدابردار حضور داشت. باید بگویم حضورش در گروه بیش از یک صدابردار بود و جایی مسائلی وجود داشت آن را حل می کرد، مانند فیلم های شهر زیبا و درباره الی بسیاری از مسائل ما را حل کرد و با همه سختی ها فیلم را به سرانجام می رساند. او روحیه کودکی معصومانه ای در خود دارد که امروزه بسیار کمیاب است زیرا آدم ها دیگر دل های عاری از کینه کمتری دارند. زاهدی از جمله کسانی است که صدابرداری سر صحنه را در ایران مرسوم کردند و همه سینمای ایران مدیون زحمات و تجربیات این افراد است.

حسن زاهدی پس از دریافت لوح و نشان افتخار خانه سینما، با بُغضی اعلام کرد: افتخار بزرگی است که در خدمت اساتید سینمایی هستم. برایم بسیار ارزشمند است که امشب در کنار سه ارتشبد به یک کهنه سرباز سینما اهمیت دادند.

او سپس از تمام کسانی که در این سال ها با او همکاری داشته اند، تشکر کرد.

در ادامه، بهمن اردلان از سوی انجمن صدابرداران و صداگذاران سینمای ایران پیغام تبریک این انجمن را خطاب به حسن زاهدی قرائت کرد و تقدیر ویژه ای را برای این هنرمند برگزار کردند.

نکوداشت سیروس الوند

در چهارمین بخش از مراسم جشن خانه سینما با حضور مسعود کیمیایی، فرشته طائرپور، هوشنگ گلمکانی، فریدون جیرانی و محسن امیریوسفی، از سیروس الوند تقدیر شد.

مسعود کیمیایی با حضور روی سن اعلام کرد: از من خواستند امشب بیایم که جایزه سیروس الوند را بدهم. او از دوره داش آکل و قیصر و فیلم های سیاه و سفید همراه من بود. دوست خوب من است و به او بی لطفی زیادی شده است. او باید خیلی بیشتر از این ها جایزه می گرفت.

هوشنگ گلمکانی نیز با بیان این که سیروس الوند و دیگر هنرمندان تقدیر شده در این مراسم تاریخ پیوسته سینمای ایران هستند، اظهار کرد: یک مبدا تقویمی برای سینمای ایران داریم که 115 سال پیش بوده و 89 سال پیش اولین فیلم ساخته شده و حالا این هنرمندان تاریخ پیوسته سینمای ایران هستند. او نوشتن در مطبوعات را زودتر از من شروع نموده بود و سردبیر فردوسی داییش بود فعالیت خودش را ادامه داد و بسیار خوش قلم بود و از بهترین نقدهای قیصر را سیروس الوند نوشت. طنزپرداز خوبی بود و با وجود نقص مادرزادی در گوشش خوش سخن است اما وقتی صحبت می نماید آدم آن نقص را فراموش می نماید. او جزو کسانی است که سینمای راکد بعد از انقلاب را رونق دادند و فعالیت صنفی کردند.

فرشته طائرپور نیز گفت: هیچ حرفی مهمتر از الوند وجود ندارد که بتوان درباره او زد و نمی خواهم از خاطراتم برایتان بگویم. ما در زمانه فروپاشی اخلاقی در عرصه های مختلف هستیم، قدر بدانیم که حداقل در خانه سینما و در عرصه سینما با چنین بزرگداشت ها ضربه های فروپاشی اخلاقی را کم می کنیم. الوند مرد ادب و آداب سینمای ایران است چیزی که امروزه کم پیدا می گردد. امیدوارم او آموزش دهنده نسل جدید باشد و روزی نیاید که بخواهیم راجع به فقدان ادب و آداب گله کنیم. سیروس الوند چهره تاثیرگذاری هستند و امیدوارم الگوی خیلی ها شوند.

فریدون جیرانی هم با بیان این که اولین بار اسم سیروس الوند را پای نقد فیلم قیصر دیدم، گفت: می توان گفت بعد از قیصر نسل خاصی از سینما به وجود آمد و من اولین بار نام الوند را در نقد فیلم قیصر و بعد از آن در خصوص رضا موتوری خواندم. پس الوند را به وسیله مسعود کیمیایی شناختیم. آقای الوند بعد از انقلاب پایه یک سینمای دیگر را ریختند و مورد مشورت مدیران سینمایی قرار گرفتند و در نهایت، از این که می بینم الوند همچنان فیلم های خوب و دیدنی و با اعتماد به نفس فیلم می سازد، تبریک می گویم.

محسن امیریوسفی نیز به عنوان آخرین سخنران این بخش درباره سیروس الوند گفت: آقای کیمیایی از کلمه قدرنادیده استفاده کردند که یعنی آن ها در طول این سال ها جنگیدند اما شکست نخوردند. من اولین فیلم ایرانی که در سینما دیدم فریاد زیر آب بود و سال ها گذشت تا مفهوم آن را دیدم و بعد هم خودم فریاد زیر آب را یاد گرفتم. امیدوارم همچنان جوان سپید موی ایران فعالیت خود را ادامه دهد.

سیروس الوند هم بعد از خواندن ابیاتی از حافظ اعلام کرد: در زندگی من 4 شب بسیار مهم است، شب اول، 11 بهمن سال 22 است که در آن به جهان آمدم. شب دوم شبی است که با عشق همواره زندگی ام ناهید عباسی ازدواج کردم و سومین شب وقتی بود که جایزه کارگردانی را در کنار کیمیایی و مهرجویی دریافت کردم، جشنواره ای که دبیری آن را مرتضی آوینی بر عهده داشت. شب چهارم قطعا امشب است. هر کدام از کسانی که امشب تقدیر شدند بسیار بزرگ هستند. کسانی که الان روی صحنه هستند از سر من زیاد هستند و هر کدام در سینما بسیار تاثیرگذار هستند. من فعالیت صنفی را از فرشته طائرپور آموختم. فیلم نامه نویسی بعد از انقلاب هم مدیون فریدون جیرانی است و فقط کافی است که فیلم آشغال های دوست داشتنی را ببیند تا بدانید چقدر محسن امیریوسفی دوست داشتنی است. مسعود کیمیایی شاگرد پدرم بود و بعدها جزو افتخاراتش شد. کیمیایی مانند برادر من است و در سالن سینما شاگردش بودم. قیصر و گوزن ها باعث می گردد همواره قدر او را بدانیم.

کامران ملکی نیز در سرانجام مراسم گفت: دکتر حاتمی رییس دانشگاه فرهنگ و هنر اعلام نموده است که 4 کلاس این دانشگاه به نام چهار هنرمند که امشب تقدیر شدند نام گذاری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 367

به "در قاب بزرگداشت های جشن سینما چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در قاب بزرگداشت های جشن سینما چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید