جدیدترین شکار شگفت انگیز جیمز وب از بیرون کهکشان!، عکس

به گزارش مجله سفر به کانادا، ایسنا نوشت: تلسکوپ فضایی جیمز وب پایکوبی ستاره های نوزاد را در گاز و غبار کیهانی رصد می نماید و محققان می توانند بدین وسیله تاثیر ستاره های جوان را بر شکل گیری کهکشان ها مشاهده نمایند.

جدیدترین شکار شگفت انگیز جیمز وب از بیرون کهکشان!، عکس

تصویری که به تازگی منتشر شده است، بازوهای کهکشان مارپیچی میله ای ان جی سی 1433(NGC 1433) را نشان می دهد که مملو از ستاره های جوانی است که می توانند بر ابرهای گازی و غباری اطرافشان تأثیر بگذارند. این تصویر به عنوان بخشی از پروژه موسوم به PHANGS ثبت شده است که بیش از 100 محقق در سراسر دنیا در آن شرکت دارند.

یکی از اولین برنامه های علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب، تصویربرداری از 19 کهکشان مارپیچی برای پروژه PHANGS با ابزار فروسرخ میانی(MIRI) است. این ابزار می تواند به میان ابرهای گاز و غباری که با دیگر انواع تصویربرداری غیرقابل نفوذ هستند، نفود کند.

آدام لروی(Adam Leroy) از دانشگاه ایالتی اوهایو و از اعضای گروه PHANGS در بیانیه ای شرح داد: اعضای گروه پروژه PHANGS با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، آرایه میلی متری/زیرمیلی متری آتاکاما و تلسکوپ وی ال تی چندین سال را صرف رصد این کهکشان ها در طول موج های مرئی، رادیویی و فرابنفش کردند اما مراحل اولیه چرخه حیات ستاره ها از دید پنهان ماند زیرا این فرآیند در میان ابرهای گاز و غبار غیر قابل رصد شده بود.

محققان PHANGS از تماشای تصاویر تازهی که جزئیاتی را که پیش از این دیده نشده بود، مانند حفره های درخشان غبار و حباب های بزرگ گاز در بازوهای کهکشان نشان می دهند به وجد آمده اند.

کارین سندستروم(Karin Sandstrom) عضو تیم PHANGS از دانشگاه کالیفرنیا می گوید: نواحی که در تصویربرداری هابل کاملاً تاریک هستند در این تصاویر تازه فروسرخ با جزئیات بسیار عالی می درخشند و به ما این امکان را می دهند تا آنالیز کنیم که چگونه غبار موجود در محیط میان ستاره ای نور حاصل از تشکیل ستارگان را جذب نموده و آن را مجدداً در طیف مادون قرمز ساطع نموده است.

محققان به مطالعه شکل گیری ستارگان و لیست بندی این ساختارهای تازه کشف شده در محیط بین ستاره ای در 19 کهکشان مورد مطالعه، ادامه خواهند داد.

جنیس لی(Janice Lee) از دانشگاه آریزونا که گروه PHANGS را رهبری می نماید، می گوید: این مطالعه به ما یاری می نماید تا بفهمیم چگونه شکل گیری ستاره بر محیط میان ستاره ای تاثیر می گذارد و شکل گیری نسل بعدی ستاره ها را راهنمایی می نماید یا چگونه مانع شکل گیری نسل بعدی ستاره ها می گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 بهمن 1401 بروزرسانی: 29 بهمن 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2238

به "جدیدترین شکار شگفت انگیز جیمز وب از بیرون کهکشان!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین شکار شگفت انگیز جیمز وب از بیرون کهکشان!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید