طراحی بیرونی ویلا: اهمیت رعایت نکات مهندسی و معماری در طراحی و ساخت ویلا و ساختمان

به گزارش مجله سفر به کانادا، در نظر گرفتن اصول فنی و ضوابط در طراحی و اجرای ساختمان ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. متاسفانه در اجرای سازه ها بنا به دلایلی همانند عدم وجود طرح مناسب، نظارت ناکافی، استفاده نکردن از مصالح استاندارد یا ناآگاهی و زیاده خواهی سازندگان و مالکین مسائل زیاد مادی و معنوی به وجود می آید. در نظر گرفتن اصول فنی و مهندسی مطابق استانداردهای نظام مهندسی اهمیت بسیار زیادی دارد. حتی اگر قصد ساخت و طراحی ویلا یا خانه ویلایی آپارتمان مسکونی به قصد فروش را دارید توجه به اصول مهندسی یا به اصطلاح مهندسی ساز بودن تاثیر زیادی در ارزشگذاری نهایی سازه شما دارد.

طراحی بیرونی ویلا: اهمیت رعایت نکات مهندسی و معماری در طراحی و ساخت ویلا و ساختمان

جهت دریافت خدمات طراحی بیرونی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

ساخت سازه های ویلایی و چند طبقه

اصول فنی و مهندسی حتی بر هزینه های سازنده ساختمان موثر است. بی علت نیست که سازندگان حرفه ای قبل از آغاز ساخت و ساز اقدام به مشاوره و استفاده از خدمات یک شرکت معماری میکنند. یکی از اصول ساختمانی مقررات مبحث شماره 19 مقررات ملی ساختمان است. مقررات ملی ساختمان ایران در مبحث 19 به طور مستقیم به صرفه جویی انرژی در ساختمان می پردازد.

وقتی ساختمان بر اساس اصول فنی و مهندسی ساخته نشده باشد عملا صرفه جویی بهینه در مصرف انرژی نیز محقق نخواهد شد و در نهایت به رشد هزینه های مالک ساختمان ختم خواهد شد. این قضیه در طراحی ویلا هم صدق میکند. به طور مثال با افزایش قیمت حامل های انرژی و عدم رعایت قوانین ساخت و عدم استفاده از پنجره دو جداره در ساختمان باعث هدر رفت انرژی شده و هزینه آن مستقیم به مالک ساختمان تحمیل خواهد شد.همین موضوع که کاملا برای مالکین قابل لمس است می توان به عنوان یکی از عوامل اصولی ساخت و ساز ساختمان در نظر گرفت و اهمیت این موضوع را گوشزد کرد. بر همین اساس نکاتی مبنایی تر در حوزه اصول فنی و مهندسی مطرح است که از جمله آن می توان به استحکام سازه اشاره نمود.

استحکام و استاندارد سازه

استحکام سازه ها و رعایت مقررات ملی ساختمان بر عوامل مختلفی مانند عمر مفید سازه و بعلاوه استقامت آن در مقابل بلای طبیعی مانند زلزله موثر است. برهمین اساس رعایت اصول فنی ساختمان بر جان و مال مالک تاثیر می گذارد. بعلاوه عدم رعایت این اصول در بلند مدت بر بافت شهری، زیباسازی شهری و هزینه های موثر بر شهرداری ها نیز افزوده عملا چهره شهر را مخدوش می نماید.

با در نظر گرفتن موارد یاد شده در ادامه مشخصه های یک ساخت و ساز اصولی را برمی شماریم:

1. قوانین تاثیرگذار بر رعایت اصولی ساخت و ساز

قوانین تاثیرگذار بر ساخت و ساز شامل قوانین شهرداری، قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مباحث مقررات ملی ساختمان، قوانین شهرسازی و یکپارچکی شهر است.

2. طراحی اصولی و موثر بر ساخت و ساز

طراحی در سه فاز انجام می گردد، فاز صفر که شامل مطالعات شده که شامل مطالعات زمین شناختی، مطالعات معماری، مطالعات سازه ای و سازه مرقوم به صرفه در جهت کاهش هزینه های اضافی و مطالعات تاسیساتی به نسبت عوامل محیطی می گردد.

فاز یک شامل طراحی و ترسیم پروژه شده و آنالیز عوامل موثر بر طراحی سازه اعم از فنی و معماری

فاز دو شامل جزئیاتی می گردد که شامل نقشه ها است، نقشه هایی همانند توپوگرافی زمین، نقشه های سازه ای و معماری و بعلاوه تاسیسات

3. نظارت و بازرسی بر ساخت و ساز

همیشه باید به این نکته توجه گردد که نظارت و بازرسی دو عنوان جدا از هم هستند و تعریف جداگانه ای برای رعایت اصول فنی و مهندسی دارند. نظارت بخش های مختلفی داشته که شامل نظارت عالیه، نظارت مظاعف و ناظر مقیم است که هرکدام از موارد یاد شده مباحث و قوانین مترتب بر خود را داشته که در مقوله این مطلب نمی گنجد.

4. اجرا یک سازه

اجرا یکی از مهم ترین عوامل بر رعایت اصول و قوانین ساخت و ساز است. متاسفانه با وجود قوانین متعدد در حال حاضر متولیان اجرا افراد متخصص و حرفه ای نیستند و راه های برای دور زدن قانون پیدا شده و این موضوع یکی از عواملی است که مستقیم بر روی رعایت اصول فنی و مهندسی در ساخت و ساز موثر است و مسائل بعدی را در پی خواهد داشت. از این رو است که نظارت دقیق در این حوزه بیش از پیش احساس شده که نهایت به نفع بهره بردار ساختمان و خوشنامی سازنده را در پی خواهد داشت.

5. انتخاب مصالح

یکی دیگر مواردی که نشان دهنده رعایت اصول فنی و مهندسی در ساخت و ساز است، استفاده درست از مصالح با کیفیت و مرغوب است که بخشی از آن به بخش های بالادستی و ارگان های ناظر بر کیفیت ساخت و ساز مربوط می گردد.

6. فرهنگ ساخت و ساز

بسیاری از مالکین یا سازندگان ساختمان برای کنترل هزینه های ساخت از کیفیت و اصول در اصطلاح می زنند تا قیمت تمام شده پایین تری برای ساخت و ساز خود به ارمغان بیاورند، غافل از اینکه این موضوع در نهایت به ضرر مالک خواهد بود. رعایت اصول فنی و مهندسی در ساخت و ساز به یک فرهنگ عمومی باید تبدیل گردد و فرهنگ سازی نقش مهمی در رعایت این اصول دارد. هنوز فراموش نکرده ایم برای کنترل مصرف و فرهنگ سازی در این خصوص و رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان چه تحولی در نوع رعایت مردم در کنترل مصرف انرژی داشت که مدت ها به نقل محافل شد، شاید یکی از دلایل اصلی توجه مردم به مصرف انرژی و تغییر کارکرد وسایل گرمایشی و سرمایشی ساختمان و استفاده از متریال مرغوب برای عایق کاری و بعلاوه استفاده روز افزون از پنجره های دوجداره حتی در روستاها یکی از تاثیرات فرهنگ سازی مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سال های اخیر باشد.

در خاتمه بر کسی پوشیده نیست رعایت اصول فنی و مهندسی در ساخت و ساز چه تاثیرات شگرفی بر صنعت ساختمان خواهد داشت که در ادامه بعضی از تاثیرات آن را ذکر می کنیم:

  1. کاهش هزینه های موثر در طول زمان بر مالک
  2. کاهش هزینه های ساخت با استفاده از تکنولوژی های روز و سرعت عمل در ساخت
  3. طولانی تر شدن عمر مفید ساختمان
  4. یاری به اقتصاد صنعت ساختمان و فراوری مصالح با کیفیت و رونق بازار آن ها
  5. استفاده درست از تکنسین های تاسیساتی و ساختمانی
  6. رشد اشتغال مهندسین زبده ساختمانی

با رعایت اصول فنی و مهندسی در ساخت و ساز علاوه بر طراحی و ساخت سازه ای استاندارد نفع آن به جامعه نیز می رسد و در بهبود کیفیت زندگی تک تک افراد جامعه نیز موثر است و به رشد شکوفایی در همه عرصه ها یاری خواهد نمود. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شرکت معماری استودیو قاف به مدیریت خانم قربانی تماس حاصل فرمایید

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2123

به "طراحی بیرونی ویلا: اهمیت رعایت نکات مهندسی و معماری در طراحی و ساخت ویلا و ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی بیرونی ویلا: اهمیت رعایت نکات مهندسی و معماری در طراحی و ساخت ویلا و ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید