اضطراب مرگ و جسارت زیاد

به گزارش سفر به کانادا، رعایت پروتکل های بهداشتی قرار است به سلامت جسم ما یاری کند، اما بسیاری از مردم این دستورالعمل ها را رعایت نمی نمایند.

اضطراب مرگ و جسارت زیاد

سفر به کانادا - سارا گلستانی: رعایت پروتکل های بهداشتی قرار است به سلامت جسم ما یاری کند، اما بسیاری از مردم این دستورالعمل ها را رعایت نمی نمایند. اگر امید به زندگی و انگیزه زندگی در افراد پایین باشد، اهمیت نگهداری از جسمشان هم برایشان کم می گردد. دلیل پایین بودن امید به زندگی در بسیاری از مردم این است که دچار افسردگی یا اختلالات اضطرابی هستند.

در جامعه ما به دلیل شرایط مالی و مسائل دیگر میزان افسردگی بالاست. این افسردگی انگیزه زندگی را در افراد پایین می آورد و آنها را ناامید و غمگین می نماید و طبیعی است کسی که در این اندازه غمگین است، نمی تواند از خودش در برابر بیماری ها محافظت کند.

بخش دیگر که شاید با آنچه گفته شد، متناقض باشد این است که در کنار این ناامیدی از زندگی در افراد افسرده یا مضطرب، اضطراب مرگ هم به معنای یک مفهوم روان شناختی وجود دارد. این اضطراب در بیشتر مردم وجود دارد و در قبال آن رفتارهای دفاعی را تجربه می نمایند تا این اضطراب را کاهش دهد.

یکی از رفتارها این است که افراد ترس از مرگ را به چالش می کشد و جسارت زیادتر از حد معمول پیدا می نمایند. مثلاً در همین دوره شیوع کرونا معتقدند هیچ اتفاقی برایشان نمی افتد و جسورانه در موقعیت هایی که ممکن است آسیب ببینند، قرار می گیرند و مراقبت خودشان هم نیستند تا ثابت نمایند از بیماری و مرگ نمی ترسند.

مسئله دیگری که می توانم به آن اشاره کنم این است که وقتی آدم ها اضطراب های زیادی داشته باشند طوری که توان مقابله با آن را نداشته باشند، همان طورکه امروز در جامعه ما مردم این استرس ها را تجربه می نمایند، هر بار که خبر استرس زایی بشنوند روانشان مکانیسم دفاعی بی خیالی و بی حسی را انتخاب می نماید برای اینکه کمتر آسیب ببینند. وقتی این مکانیسم بی خیالی فعال گردد دیگر هیچ محرکی نمی تواند نگرانی و ترس را به سادگی در فرد برانگیزد و تا زمانی که اتفاق غیرعادی برایش نیفتد، این احساسات را در دسترس ندارد.

در نیتجه می توانیم بگوییم دلیل ریشه ای که باعث می گردد مردم پروتکل ها را در این روزها رعایت ننمایند، این است که باور دارند قادر نیستند از پس حل و فصل هیجانات منفی بربیایند و برای اجتناب از این دردها و نگرانی ها، مکانیسم دفاعی کم ارزش شمردن خطر را به طور ناخوآگاه انتخاب می نمایند تا بتوانند با موقعیت روبه رو شوند و به زندگی ادامه دهند.

به نظر من این پدیده نشان می دهد که در حال حاضر با خطری عظیم تر از کرونا در جامعه روبه رو هستیم و آن خطر افسردگی است که ممکن است آدم ها را به مرده های متحرک بدل کند. در این شرایط چنین افرادی می توانند به دیگران هم آسیب وارد نمایند. به عقیده من اگر قرار است برای این شرایط کاری کنیم مسئولان باید به این فکر باشند که با ایجاد فضاهای درمانی افسردگی را در جامعه تحت کنترل و درمان قرار بدهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1195

به "اضطراب مرگ و جسارت زیاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضطراب مرگ و جسارت زیاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید