آیا نصب ایزوگام روی ایزوگام امکان پذیر است؟

به گزارش مجله سفر به کانادا، امروزه روش های زیادی برای عایق کاری وجود دارد؛ اما در چندین سال گذشته نصب ایزوگام روی ایزوگام یک راه حلی عملی و مالی بوده است. اجرای ایزوگام روی پشت بام از نفوذ آب جلوگیری نموده و باعث صاف و یکدست شدن سطح پشت بام می گردد.

آیا نصب ایزوگام روی ایزوگام امکان پذیر است؟

طول عمر ایزوگام حداقل ده سال است. اما با انتخاب ایزوگام مناسب و شرایط بهینه نصب ایزوگام این طول عمر تا 15 سال افزایش می یابد. پس از گذشت عمر مفید آن، ایزوگام تحت تاثیر عوامل خارجی مثل آب و هوا و عوامل انسانی، دچار ترک، خوردگی، شکاف، بادکردگی، جمع شدگی، پارگی، انبساط و انقباض می گردد و ممکن پس از مدتی کاملا کنده گردد.

سوال رایج کسانی که قصد ایزوگام مجدد ساختمان خود را دارند این است که آیا نصب یک لایه ایزوگام روی لایه قبلی ممکن است و در صورت امکان چقدر دوام دارد. برای پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

نحوه چسباندن ایزوگام روی ایزوگام قدیمی

به طور کلی، استفاده از ایزوگام نو بر روی ایزوگام قدیمی موجود توصیه نمی گردد، اما با شرایط خاصی نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی می تواند راه چاره خوبی برای تعمیر و بازسازی فرسودگی ایزوگام کهنه باشد.

اگر قصد دارید پشت بام، دیوار ها، استخر و …. را دوباره ایزوگام کنید، بهتر است قبل از آن به چند نکته توجه کنید:

اولین موردی که باید مورد آنالیز قرار بگیرد شرایط ایزوگام قدیمی است. اگر ایزوگام قبلی دچار ترک خوردگی و شکاف های شدید نشده، شما می توانید به راحتی با چسباندن یک لایه ایزوگام نو بر روی ایزوگام قدیمی آن را تعمیر کنید. اما اگر ایزوگام کاملا فرسوده شده باشد، باید ایزوگام قبلی را کاملا جدا کرد و دوباره ایزوگام نصب کنید.

دومین موردی که باید در نظر بگیرید نوع موادی است که برای نصب ایزوگام نو استفاده می کنید. اگر از مواد متفاوتی نسبت به آنچه در نصب ایزوگام قدیمی استفاده شده است، استفاده می کنید بهتر است که از سازگاری لایه قدیمی با لایه نو اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، ممکن است ایزوگام در نهایت با مشکلاتی روبرو گردد.

به عنوان مثال، اگر از مواد درزگیری که بر پایه آب هستند روی مواد بر پایه روغن بهره ببرید، ممکن است ایزوگام به درستی نچسبند و پس از مدتی آغاز به کنده شدن نمایند. پس بهتر است قبل از اقدام به کار با یک پیمانکار حرفه ای مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: آیا نصب ایزوگام روی آسفالت امکان پذیر است؟

مراحل نصب ایزوگام روی ایزوگام قدیمی

به طور کلی بهتر است قبل از اعمال ایزوگام نو، ایزوگام قدیمی را بردارید. با این کار شما یک سطح تمیز خواهید داشت و به شما یاری می نماید تا ایزوگام به خوبی بچسبد.

اگر تصمیم دارید ایزوگام نو را روی ایزوگام قدیمی اعمال کنید، مراحل زیر را دنبال کنید تا نتیجه بهتری بگیرید:

  1. لایه قدیمی را از هر گونه آلودگی پاک کنید: اولین قدم در نصب ایزوگام، تمیز کردن زیر لایه است. ایزوگام در طی زمان، تحت تاثیر باد و گرد و غبار دچار آلودگی می گردد. تمیز کردن و شستشوی سطح ایزوگام قدیمی بسیار مهم است. زیرا اگر سطح مورد نظر به خوبی تمیز نشده باشد، رول ایزوگام به خوبی روی لایه قدیمی نمی چسبد. پس به یاری آب و جارو سطح ایزوگام را شست و شو دهید و هرگونه آلودگی که باعث غیر چسبندگی می گردد، پاک کنید.
  2. آنالیز و تعمیر لایه های فرسوده: در این مرحله لایه هایی که به طور کامل فرسوده هستند و دیگر قابل استفاده نیستند را تفکیک کنید. اگر این لایه ها قابل تعمیر بودند، آن ها را بازسازی کنید. در غیر این صورت باید لایه های کهنه را برش داده و جدا کنید.
  3. درزگیری و پر کردن ترک ها: بعد از گذشت طول عمر مفید ایزوگام، ایجاد ترک ها و فرورفتگی ها در سطح ایزوگام پیشامد رایجی است. در این مرحله این شکاف ها و فرورفتگی ها را آنالیز کنید و آن ها را با قیر پر کنید تا سطح مورد نظر کاملا صاف و یکدست گردد. انجام این مرحله برای نصب کاملا لازم است.
  4. رفع برآمدگی ها: قبل از نصب ایزوگام نو، حتما برآمدگی ها و بادکردگی لایه های قدیمی را آنالیز و رفع کنید تا لایه نو به خوبی بچسبد.
  5. چسباندن مجدد قسمت های کنده شده: لایه های ایزوگام ممکن است در طی گذشت زمان تحت تاثیر عوامل جوی از سطح کنده شوند. قبل از اعمال لایه نو حتما از چسبیدن تمام لایه های قدیمی اطمینان حاصل کنید و در صورت احتیاج لایه های کنده شده را با استفاده از حرارت دوباره بچسبانید.
  6. نصب ایزوگام نو روی ایزوگام قدیمی: قبل از برای نصب لایه نو، سطح را با استفاده از پرایمر آماده کنید و سپس لایه های نو را روی ایزوگام قدیمی بچسبانید.
  7. رفع کردن برآمدگی ها و بادکردگی: بعد از نصب ایزوگام ممکن است روی سطح برجستگی و برآمدگی مشاهده گردد. برای رفع این مشکل، با کاتر برآمدگی ها را به صورت ضربدری برش داده و دوباره به یاری حرارت، لایه ها را به هم بچسبانید و درز ها را کاملا با قیر پر کنید.
  8. پاک سازی لایه نو: در مرحله آخر، سطح عایق نو را شست و شو دهید تا مواد اضافه از بین بروند. دقت کنید که در هر مرحله از شست و شو، از خشک شدن سطح و از بین رفتن رطوبت مطمئن شوید.

برای نصب ایزوگام و قیرگونی از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

سخن آخر

ایزوگام به عنوان یک عایق رطوبتی باید دارای قابلیت ضد آب قوی و به مقدار کافی مستحکم باشد تا در برابر مواد شیمیایی و شرایط جوی مقاوم کند. جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت، یکی از اقدامات مهم برای محافظت از خانه شما است. پس قبل از تصمیم به نصب ایزوگام روی ایزوگام موجود، باید شرایط را به دقت بسنجید.

منبع: آچاره
انتشار: 20 شهریور 1401 بروزرسانی: 20 شهریور 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2162

به "آیا نصب ایزوگام روی ایزوگام امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نصب ایزوگام روی ایزوگام امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید