آیا طلاق آخرین گزینه باقی مانده از ازدواجم است

به گزارش مجله سفر به کانادا، تهران (پانا) - تعریف طلاق چیست؟ چه عواملی روی جدایی و طلاق اثر می گذارند؟ شنیده شدن نام طلاق سبب شده که این گزینه در ذهن همه زوج هایی که به مسئله ای بر می خورند وجود داشته باشد. آیا با مفهومی به نام طلاق عاطفی آشنا هستید؟ آیا می دانید ممکن است بتوانید زندگی مشتر ک تان را ادامه دهید و نام طلاق را فراموش کنید؟

آیا طلاق آخرین گزینه باقی مانده از ازدواجم است

به گزارش بیتوته، اگر به فکر خاتمه ازدواجتان هستید بهتر است با نگاهی آگاهانه عوامل طلاق را ارزیابی کنید در این صورت می توانید تصمیمی درست برای روابط مشترکتان بگیرید. در این مطلب قصد داریم در مورد عوامل طلاق عاطفی و دلایل بروز پیشنهاد طلاق از طرف زن یا مرد صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تعریف طلاق عاطفی

بیشتر افراد، خاتمه روابط زناشویی به شیوه قانونی و رسمی (طلاق توافقی یا غیر توافقی) را به عنوان تعریف طلاق می شناسند.

در حالی که در خیلی از موارد زن و شوهر زیر یک سقف زندگی می کنند و به صورت رسمی هرگز درخواست جدایی نداده اند با این وجود از یکدیگر طلاق عاطفی گرفته اند. طلاق عاطفی در بسیاری از وجوه شبیه طلاق رسمی است.

زن و شوهر آن چنان از هم فاصله گرفته اند که گویا هرگز بین دو عاشق و معشوقی نبودند و هیچ نسبتی با هم نداشته اند.

طلاق عاطفی یک ساز و کار روانشناختی است. در این فرآیند زمانی که همسران احساس کنند ازدواج مانع یا سد راهی برای رفاهشان به شمار می رود، خودشان را از لحاظ احساسی و عاطفی از همسرشان جدا می کنند.

طلاق عاطفی

پیش از آن که به این تصمیم رسیده باشید که همسرتان دیگر کسی نیست که بخواهید مابقی زندگی تان را با شور و هیجان دنبال کنید، حتما احساس کرده اید که همسرم سرد شده. آیا می دانید اگر در این مرحله از ارتباط تان هستید می دانستید که می توانید دست به کار شوید و نجات رابطه تان را به جریان بیندازید؟

برای برخی از زوجین این اتفاق پیش از درخواست رسمی طلاق اتفاق می افتد. در این موارد درخواست طلاق از طرف زن یا مردی که مدت ها از لحاظ احساسی ازدواجش به انتها رسیده، مطرح می شود.

نشانه ها و عوامل طلاق عاطفی

تفاوتی ندارد که طلاق از طرف زن مطرح شود یا مرد در هر دو حالت فردی که دچار جدایی عاطفی شده دارای ویژگی های زیر است:

بعد از داشتن سال ها ارتباط ناامید کننده در ازدواج، دیگر علاقه ای به برقراری ارتباط ندارد.

از لحاظ برخورد و رفتاری سرد است و علاقه ای به مسائل زندگی مشترکشان نشان نمی دهد.

برای فرار از یک ازدواج ناخوشایند زمان زیادی را دور از خانه می گذراند.

تحریک پذیر و بی تاب است و از تلاش های همسرش برای حفظ ازدواج عصبانی می شود.

میخواهد هر چه زودتر فرایند طلاق توافقی یا قانونی اجرا شود.

دلایل و عوامل طلاق احساسی متنوع هستند با این وجود 7 مورد از مهم ترین فاکتورهای ایجاد کننده آن عبارت هستند از:

1. ایجاد تفاوت های شخصیتی و رفتاری در طول ازدواج

2. احساس نارضایتی در تصمیمات و فرایند زندگی مشترک

3. احساس ناامنی و تقلب در روابط زناشویی

4. بروز عدم صمیمیت در روابط زوجین

5. بحث و جدل های طولانی

6. دروغگویی و عدم صداقت

7. ایجاد حس حسادت و ناامنی در زوجین (عدم اعتماد متقابل)

چه زمانی جدایی را انتخاب کنیم؟

اگر میخواهید طلاق بگیرید چون: همسرتان شما را شاد نمی کند، ازدواجتان دیگر سرگرم کننده نیست یا مدت زمان کمی با هم وقت می گذرانید، تمایل کم به برقراری روابط جنسی دارد، بهتر است عوض اینکه سریع در ذهن تان گزینه ای به نام طلاق را مرور کنید، به این فکر کنید که چه دلایلی پشت سرد شدن رابطه جنسی تان هست. چه عواملی سبب شده که اوقات شاد گذشته از دست بفرایند.

می بینید، عجله شما برای انتخاب گزینه طلاق و پیش از رسمی کردن آن، شروع فرآیند طلاق عاطفی سبب شده فراموش کنید که می توانید به دنبال این بگردید که چرا رابطه کسل کننده شده است.

این دلایل برای جدایی کافی نیستند بلکه میتوانید با راه چاره های ساده ای این مسائل را حل کنید. که در مقاله ای جداگانه به آن می پردازیم. اما برای اینکه مطمئن شوید عوامل طلاق عاطفی که در ذهن دارید برای جدایی تان درست و منطقی است به 3 سوال زیر پاسخ دهید:

چرا هنوز زندگی مشترک تان را ادامه می دهید؟

شاید دلایل قانونی یا مصلحت اندیشی برای بچه ها شما را در این ازدواج نگه داشته است. شاید هم فکر می کنید راه چاره هایی برای مسائل تان وجود دارد که هنوز آنها را امتحان نکرده اید. اما اگر این سوال را از خودتان پرسیدید و هیچ جواب خاصی در لحظه به ذهن تان نرسید شاید زمان جدایی تان فرارسیده باشد.

شاید واقعا صدای درون ذهن تان که ترغیب تان می کرد که با وکیل طلاق تماس بگیرید راست می گفته و هیچ نور امیدی برای ادامه ارتباط زناشویی شما وجود نداشته باشد.

نشانه های طلاق عاطفی

پیشنهاد مشورَپ به شما این است که در قدم اول این تصمیم از مشاوره طلاق غافل نشوید و اجازه دهید فرد متخصصی بیرون از ماجرا هم یاورتان باشد.

اگر فکر می کنید به آن نقطه ای رسیده اید که باید انتها این ارتباط را بپذیرید پس تلاش کنید این کار را آگاهانه انجام دهید و تمام کردن رابطه عاشقانه را با چشمانی باز جلو ببرید.

نقطه قوتی در ازدواج تان وجود دارد؟

آیا چیزی که در زندگی مشترک به آن نیاز دارید را در روابط زناشویی تان دریافت می کنید؟ شما و همسرتان همدیگر را تحت فشار قرار می دهید و به چالش می کشید که بهترین وجه شخصیت تان را به هم نشان دهید یا احترام زیادی برای همدیگر قایلید و اجازه می دهید.

طلاق احساسی

طرف مقابل هم در کنارتان به رشد شخصی برسد؟ واقعیت این است که با گذشت زمان اخلاق و اولویت های افراد تغییر میکنند. اگر رشد شخصیتی زوجین در جهت های مخالف همدیگر باشند، ناسازگاری اتفاق می افتد که یکی از عوامل طلاق توافقی است.

انتها صحبت هایتان به دعوا و جدل تبدیل می شود؟

آیا هر کار ساده ای که انجام می دهید (مثل تهیه غذا، تماشای تلویزیون و ..) تبدیل به مشاجره می شود؟ به نظرتان راهی برای این نزاع های جزئی وجود ندارد؟ اولین کاری که در هنگام بروز مخالفت تان انجام می دهید، فریاد کشیدن و عصبانیت است؟ اگر پاسختان به این سوال مثبت است برایتان خبر خوشی نداریم.

آنچه شما توصیف می کنید نشانه های خوبی نیست و ما هم کم کم داریم به این نتیجه می رسیم که طلاق عاطفی شما باید تبدیل به طلاق رسمی شود.این موارد نشانه ای از رابطه پایدار و سالم نیستند و هر لحظه احتمال طلاق عاطفی شما را به حقیقت نزدیک تر می کند.

قدم بعدی مراجعه به دادگاه برای طلاق است؟

اگر با مطالعه درباره نشانه های عاطفی به این نتیجه رسیده اید که چاره زندگی شما جدایی است، لطفا به این نکته توجه کنید که طلاق تصمیم درستی نیست و با امضا کردن طلاق نامه همه چیز به صورت صد در صدی انتها نمی یابد.

آسیب های روحی، احساس فقدان و احساس پوچی می تواند بعد از جدایی به دنبال شما بیاید. پیشنهاد ما به شما این است که جه در مرحله طلاق عاطفی هستید و چه در آستانه امضای طلاق نامه به سر می برید، تلاش کنید تا کسی را در کنارتان داشته باشید.

تلاش کنید با مشاور زوج درمانگر در ارتباط باشید. از قلم نیاندازید که شما که خودتان در دل رابطه هستید ممکن است فقط از یک چشم انداز به مسائل دوخته باشید و مسائلی را دور از نظر قرار داده باشید.

ممکن است در جواب پیشنهاد ما، قیمت بالای مشاوره خانواده، دور بودن جهت و نداشتن وقت را بهانه کنید. اگر این دلایل را آورده اید این نتیجه را می گیریم که از مشاوره آنلاین و مشاور تلفنی مشورَپ بی خبر هستید.

مشاوره طلاق

سامانه مشاوره و روانشناسی آنلاین مشورَپ، جمعی از متخصصین حوزه های مختلف روانشناسی از جمله مشاوران خانواده را دور هم جمع کرده و تنها فاصله شما برای استفاده از اپلیکیشن مشاوره انلاین خانواده تایپ کردن عبارت دانلود برنامه مشاوره انلاین روانشناسی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1670

به "آیا طلاق آخرین گزینه باقی مانده از ازدواجم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا طلاق آخرین گزینه باقی مانده از ازدواجم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید