هر آنچه در خصوص دلیل لرزش دست ها باید بدانید

به گزارش مجله سفر به کانادا، دلیل لرزش دست، مربوط به مسائل مغزی است. در برخی موارد، دلیل لرزش دست ناشناخته است؛ اما لرزش اغلب ناشی از شرایط عصبی، اختلالات حرکتی یا سایر مسائل سلامتی است.

هر آنچه در خصوص دلیل لرزش دست ها باید بدانید
اغلب مردم لرزش خفیفی در دست دارند. برخی افراد نیز به طور قابل توجهی هنگام نگه داشتن دست در جلوی بدن لرزش دست دارند. لرزش در شدت و شرایط مختلف فرق دارد. در این مقاله، شایع ترین علت لرزش دست و درمان آنها را مورد آنالیز قرار می دهیم.

لرزش دست چیست

حرکت عضلانی کنترل نشده در دست، لرزش دست نام دارد. لرزش یک اختلال حرکتی رایج است. انقباض عضلانی ناخواسته و ریتمیک باعث تکان خوردن دست می گردد. لرزهای رایج، در دست وجود دارد؛ اما احتمال رخ دادن آنها در سایر نقاط بدن از جمله پاها، ران و غیره نیز وجود دارد. لرزش می تواند متناوب باشد یا هر بار که اتفاق می افتد، بعد از مدتی ثابت گردد. گاهی اوقات لرزش ها در حال توسعه هستند و گاهی اوقات یک مسئله حیاتی را نشان می دهند.

لرزش دست ها ممکن است در انجام فعالیت های روزانه از جمله نوشتن و نقاشی کردن اختلال ایجاد کند. فرد بعلاوه ممکن است در نگهداری و استفاده از ابزار و ظروف مانند کارد و چنگال مشکل داشته باشد. بیش از 20 نوع لرزش وجود دارد، اما آنها اغلب به دو دسته تقسیم می شوند:

لرزش در حالت استراحت: این نوع لرزش زمانی رخ می دهد که عضلات آرام هستند، مانند زمانی که دست ها روی دیوار ثابت نگه داشته شده اند.

لرزش های فعالیتی: بیشتر لرزش ها، لرزهای عملیاتی یا فعالیتی است. آنها زمانی اتفاق می افتند که عضلات به علت حرکت و انقباض داوطلبانه آغاز به لرزش می نمایند.

علت لرزش دست

علت لرزش دست، مربوط به مسائل مغزی است. در برخی موارد، علت لرزش دست ناشناخته است؛ اما لرزش اغلب ناشی از شرایط عصبی، اختلالات حرکتی یا سایر مسائل سلامتی است.

شرایط عصبی

برخی از بیماری های عصبی که می توانند علت لرزش دست باشند عبارت اند از:

مولتیپل اسکلروزیس (MS): بسیاری از افراد مبتلا به MS دارای برخی از درجه های لرزش هستند. این لرزش ها اغلب هنگامی ایجاد می گردد که بیماری در راستاهای سیستم عصبی مرکزی اتفاق افتاده باشد.

سکته مغزی: یک سکته مغزی ایسکمیک زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون انسدادی در راستا خون رسانی به مغز ایجاد می گردد. این حالت باعث آسیب پایدار به راستاهای عصبی شده و منجر به لرزش می گردد.

آسیب مغزی: آسیب جسمی به مغز می تواند به اعصابی آسیب برساند که در هماهنگی حرکت نقش دارند. هنگامی که ضربه به برخی از اعصاب تأثیر می گذارد، ممکن است علت لرزش دست باشد.

بیماری پارکینسون: بیش از 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، لرزش مرتبط با آن و بعلاوه یک لرزش آرام تر در یک یا هر دو دست را دارند. لرزش معمولاً در یک طرف بدن آغاز می گردد و ممکن است به طرف دیگر توسعه یابد. لرزش دست ممکن است در طول دوره های استرس یا احساسات شدید ظاهر گردد.

هنگام حرکت لرزش ها متوقف می گردد حتی حرکت کوچک انگشتان هم می تواند به توقف لرزش ها یاری کند. لرزش ناشی از پارکینسون مانند سایر لرزش ها با استرس و هیجان بدتر می گردد. با گذشت زمان و بدتر شدن بیماری لرزش ها دو طرف بدن را درگیر نموده و در هر دو قسمت بدن مشاهده می گردد.

ام اس

بیماری ام اس که سیستم ایمنی را هدف قرار داده و مغز، اعصاب و نخاع را درگیر می نماید یکی دیگر از عوامل لرزش دست ها می باشد. لرزش های ناشی از ام اس در دست و پا مشاهده می گردد. ام اس باعث طیف های متفاوتی از لرزش می گردد که شایع ترین آن مانند ترمور اسنشیال هنگام حرکت اتفاق می افتد.

ترک الکل

لرزش یکی از علائم اولیه ترک الکل می باشد. اگر مصرف الکل در فرد خیلی بالا نباشد هنگام ترک آن لرزش تا چند روز بیشتر طول نمی کشد اما چنانچه مصرف در فرد بالا بوده و یا فرد برای مدت زمان طولانی به الکل اعتیاد داشته لرزش ها می توانند تا یکسال یا حتی بیشتر ادامه داشته باشند.

اسنشیال ترمور (Essential Tremor)

شایعترین نوع لرزش دست است و علت آن نامشخص است، لرزش بیشتر در دست غالب مشهود است ولی ممکن است همه بدن را در بر گیرد. لرزش چه در حال فعالیت و چه در حالت ایستاده وجود دارد. ولی به طور کلی جز گروه ترمور فعالیتی (Action Tremor) طبقه بندی می گردد.

ژنتیک مسئول حدود نیمی از موارد این نوع ترمور است و در این موارد معمولا سابقه فامیلی افراد مبتلا به لرزش دست وجود دارد.

دیستونیک ترمور

یک بیماری حرکتی سیستم عصبی به نام دیستونی که در آن مغز سیگنالهایی مبنی بر افزایش غیر عادی انقباض عضلات اندامها را می فرستند وجود دارد که ترمور هم یکی از علائم آن است که می تواند در هر کدام از اندامها از جمله دست وجود داشته باشد.

لرزش دست همواره یک بیماری محسوب نمی گردد.

لرزش دست ها همواره به علت بیماری نیست. گاهی اوقات لرزش دست ها پاسخ بدن به چیز خاصی است. چند نمونه از این موارد عبارتند از:

داروها

بیشترین لرزش ناشی از دارو در دسته داروهایی مشاهده می گردد که ترشح دوپامین از مغز را متوقف می نماید. دوپامین اطلاعات را از بخشی از مغز به بخشی دیگر منتقل می نماید. این داروها برای اختلالات خلقی نیز تجویز می شوند. در صورتی که فرد به طور ناگهانی مصرف دارو را قطع کند دچار لرزش دست ها خواهد شد.

کمبود ویتامین B12

بدون وجود ویتامین B12 کافی سیستم عصبی به درستی کار نمی نماید. این ویتامین در گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، گوشت مرغ و بوقلمون یافت می گردد. اگر لرزش دست ها ناشی از کمبود ویتامین B12 باشد پزشک برای بیمار علاوه بر اصلاح تغذیه آمپول ویتامین B12 تجویز می نماید.

استرس

مسائل اقتصادی و نگرانی های شغلی و هرگونه استرس برسلامتی فرد تاثیر سوء می گذارد. استرس می تواند منجر به لرزش دست ها گردد. به این نوع لرزش لرزش فیزیولوژیک گفته می گردد.

کاهش قند خون

کاهش قند خون که در اصطلاح پزشکی هیپوگلیسمی نامیده می گردد یکی دیگر از علل لرزش دست ها محسوب می گردد. این لرزش موقتی بوده و با بالا رفتن قند خون برطرف می گردد.

پرکاری تیروئید

غده تیروئید یکی از غدد مهم بدن است که در ناحیه گردن قرار گرفته است . اگر تیروئید پرکار باشد سرعت بسیاری از اعمال بدن بالا می رود. مثلا بیمار دچار افزایش ضربان قلب شده و به بی خوابی دچار می گردد. علاوه بر اینها پرکاری تیروئید می تواند باعث لرزش دست ها گردد.

آسیب های عصبی

صدمه، بیماری و یا مسائلی که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می نماید می تواند منجر به لرزش دست ها گردد. پزشکان به این مشکل نوروپاتی محیطی می گویند. این مشکل می تواند بر روی دست ها و پاها تاثیر گذاشته و منجر به لرزش آنها گردد.

اختلالات حرکتی

اضطراب و افسردگی ممکن است باعث اختلالات حرکتی گردد که می تواند علت لرزش دست باشد. در زیر مواردی از اختلالات حرکتی است که می توانند علت لرزش دست باشند را نام برده ایم:

لرزش اساسی: این یکی از شایع ترین اختلالات حرکتی بوده و علت لرزش دست در این شرایط ناشناخته است. لرزش معمولاً به هر دو طرف بدن تأثیر می گذارد اما ممکن است در دست غالب، قابل توجه باشد. این موضوع زمانی رخ می دهد که شخص در حال حرکت است و بعلاوه هنگام ایستادن نیز احتمال رخ دادن دارد. ژنتیک ممکن است مسئول تقریباً نیمی از موارد لرزش دست باشد.

لرزش دیستونیک: در یک فرد مبتلا به دیستونی، مغز پیغام های نادرستی را ارسال می نماید که منجر به فعالیت بیش از حد عضلات، موقعیت های غیرطبیعی و حرکات ناخواسته می گردد. جوانان احتمال بیشتری برای ایجاد لرزش دیستونیک دارند که در هر عضله اتفاق می افتد.

مسائل بهداشتی زیر نیز می تواند علت لرزش دست باشند:

* شرایط روانپزشکی، مانند افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه

* اختلالات دژنراتیو ارثی، مانند آتاکسی ارثی یا سندرم X شنماینده

* سوء مصرف الکل یا مواد

* مسمومیت جیوه

* هیپرتیروئیدیسم

* نارسایی کبدی یا نارسایی کلیه

* اضطراب یا وحشت

* مصرف برخی از داروها نیز می تواند لرزش دستی ایجاد کند:

* برخی داروهای آسم

* آمفتامین

* کافئین

* کورتیکواستروئیدها

* داروهای مورد استفاده برای درمان برخی اختلالات روانپزشکی و عصبی

آیا بین لرزش دست و میگرن ارتباطی وجود دارد؟

لرزش دست شایعترین بیماری حرکتی نورولوژی و میگرن بعد از سردرد تنشی شایعترین علت سردرد و بعلاوه شایعترین علت مراجعه به فوق تخصص سردرد در کلینیک تخصصی سردرد می باشد. در یک مطالعه که در مجله Journal Of Neurology به چاپ رسیده است مشاهده شد در افرادی که مبتلا به لرزش دست (Essential Tremor) هستند شیوع سردرد میگرنی حدود 17 درصد شایعتر از افراد نرمال است.بعلاوه 22 درصد افراد مبتلا به میگرن دچار لرزش دست اسنشیال هستند ؛این در حالی ست که 1/2 درصد افراد نرمال جامعه به لرزش دست مبتلا می شوند. بر این اساس بین سردرد میگرن و لرزش دست Essential Tremor رابطه معنی داری وجود دارد. .

درمان علت لرزش دست

اگر یک بیماری زمینه ای، نظیر هیپرتیروئیدیسم، مسئول ایجاد لرزش باشد، معمولاً هنگامی که فرد درمان آن بیماری مرتبط با لرزش دست را دریافت می نماید، این حالت بهتر می گردد. اگر لرزش یک عارضه جانبی مصرف داروها باشد، هنگامی که فرد داروها را عوض کند، از بین می رود.

گزینه های درمان با توجه به علت لرزش دست شما معین می گردد، برای بسیاری از لرزش ها درمان وجود ندارد. اگر لرزش شما ناشی از یک شرایط اساسی باشد، درمان این حالت ممکن است باعث درمان لرزش یا کاهش آن گردد. اگر کافئین، الکل یا سایر محرک ها بر لرزش شما تأثیر می گذارند، در نظر بگیرید که آنها را از رژیم خود حذف کنید.

اگر لرزش شما یک اثر جانبی از دارو است، با پزشک خود در خصوص گزینه های دارویی جایگزین صحبت کنید. درمان ممکن است تسکین برخی از علائم را ارائه دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر لرزش دست دارید و نگران سلامتی خود هستید یا از لحاظ جنبه های روانی در فشار هستید، می توانید برای تشخیص علت لرزش دست و درمان آن به متخصص مغز و اعصاب مراجعه و درمان مرتبط به آن را بگیرید. شما می توانید از فهرست موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر متخصص مغز و اعصاب در سطح کشور را انتخاب کنید.

توصیه های لازم برای کاهش لرزش دست

موارد زیر ممکن است برای کاهش لرز در دست یاری نماینده باشد:

تغییر سبک زندگی: محدود کردن یا اجتناب از مواد موجب لرزش، مانند کافئین و آمفتامین، می تواند باعث کاهش لرزش دست گردد.

فیزیوتراپی: می تواند کنترل عضلات، عملکرد و قدرت را افزایش دهد. این کار، هماهنگی و تعادل را افزایش می دهد.

تکنیک های روانشناسی: اگر اضطراب یا هراس علت لرزش دست باشد، فرد می تواند از تکنیک های آرام سازی مانند تمرینات تنفسی بهره ببرد و لرزش دست را کاهش دهد.

نکته مهم اینجاست که نشانه های لرزش دست ممکن است از سنین جوانی آغاز گردد و بتدریج با افزایش سن بیشتر می گردد.اگرروشهای فوق موثر واقع نشد و لرزش دست موجب اختلال در فعالیتهای روزانه شد درمان دارویی برای برطرف یا کاهش آن توصیه می گردد.

در Essential Tremor که شایعترین نوع لرزش دست است بتا بلاکر (Beta blocker) مثل پروپرانول، متوپرولول، و نادولول درمان خط اول است.

داروی ضد تشنج مثل پریمیدون داروی خط دوم محسوب می گردد.

برای درمان لرزش دست در پارکینسون ازداروهایی مثل لوودوپا و پرامی پکسول استفاده می گردد.

گزینه های دارویی: یک پزشک می تواند درمان لرزش دست با دارو را توصیه کند. بیشتر انواع لرزش درمان نمی شوند و لرزش خفیف معمولاً نیازی به درمان ندارد. اگر پزشکان نمی توانند علت لرزش دست را معین نمایند، ممکن است آرامبخش تجویز نمایند. برخی ممکن است تزریق سم بوتولینوم یا بوتاکس را تجویز نمایند، اما این حالت می تواند به ضعف در انگشتان منجر گردد.

برخی داروها می توانند ایجاد لرزش دست نمایند مانند داروهایی که در درمان آسم به کار می فرایند مثل:

* سالبوتامول

* آمفتامین

* کافئین

* کورتیکواستروئید

داروهایی که در درمان بیمارهای روانپزشکی بکار می فرایند مثل لیتیوم و سدیم والپروات

درمان های جایگزین: اگر فرد به دارو پاسخ ندهد یا دارای لرزش شدید باشد که به طور قابل توجهی بر زندگی او تأثیر می گذارد، پزشک ممکن است مداخلاتی مانند تحریک مغزی عمیق (DBS) را توصیه کند. DBS سیگنال های الکتریکی را به الکترودهای وارد شده در تالاموس ارسال می نماید. تالاموس بخشی از مغز است که برخی حرکات غیرمجاز را کنترل می نماید. پزشکان از DBS برای درمان لرزش های مرتبط با بیماری پارکینسون یا دیستونی استفاده می نمایند.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت داروکده

سایت دکتر اسفندیاری

منبع: راسخون
انتشار: 1 آذر 1400 بروزرسانی: 1 آذر 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1894

به "هر آنچه در خصوص دلیل لرزش دست ها باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه در خصوص دلیل لرزش دست ها باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید