دریاچه مخرگه، بزرگ ترین آینه طبیعی ایران

به گزارش مجله سفر به کانادا، دریاچه مخرگه

اگر کمی اهل سفر و دنبال کردن مطالب مرتبط با گردشگری باشید، مطمئنا درباره آینه طبیعی چیزهایی شنیده اید، یکی از بزرگ ترین آینه های طبیعی دنیا که در کشور بولیوی واقع شده است و سالانه میزبان گردشگران و گردشگر های داخلی و خارجی زیادی در سراسر ایران است. حالا می خواهیم به شما بگوییم که دیگر برای تماشا آینه طبیعی نیازی نیست تا کشور بولیوی بروید! در ایران خودمان بزرگ ترین آینه طبیعی وجود دارد که متاسفانه تا به امروز به دلایل مختلف ناشناخته و مجهور مانده و حتی بسیاری از وجود چنین جاذبه شگفت انگیزی بی اطلاع هستند، جایی به نام دریاچه مخرگه که یکی از جلوه های طبیعت زیبای ایران و به عنوان بزرگ ترین آینه طبیعی ایران شاخته می گردد. با خبرنگاران همراه باشید تا ببینیم این جاذبه کجاست و چطور می توان به آن جا رفت.

دریاچه مخرگه، بزرگ ترین آینه طبیعی ایران

در استان کرمان و در نزدیکی شهر بابک یکی از زیباترین پدیده های طبیعی ایران به نام دریاچه مخرگه واقع شده است، جایی که به خاطر شفافیت و انعکاس بی عیب و نقص آسمان در روی سطحش، لقب بزرگ ترین آینه طبیعی ایران را گرفته است. برخی ها این دریاچه را آینه طبیعی بولیوی در ایران نامیده اند جایی که زمین و آسمان به هم می رسد و تصویر آسمان در روی دریا باعث شده تا آسمان در این منطقه 2 بار دیده گردد!

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان کرمان دریاچه مخرگه است که در واقع دریاچه نمک است که به دریاچه چاه زنگار هم معروف است. مخرگه 25 کیلومتر مربع سعت دارد و آب خود را از مسیل ها و روخانه هایی می گیرد که در موقع بارش باران جریان پیدا می نمایند. طول این دریاچه 7 کیلومتر و عرض آن 5.5 کیلومتر است. این دریاچه اصلا عمیق نیست و جالب است بدانید که در عمیق ترین نقطه فقط 30 سانتیمتر عمق دارد!

همان طور که در بالا هم گفته شد، دریاچه مخرگه آب خود را از بارش آب باران می گیرد و بعد از هر بارش باران آبگیری می گردد. بابراین فقط در مواقعی که باران باریده باشد و آب آن به مقدار کافی و نرمال رسیده باشد باید منتظر تماشا این آینه طبیعی شگفت انگیز باشید. در صورتی که بخواهید این دریاچه را از نزدیک ببینید باید تا قبل از آغاز ماه شهریور به آن جا سفر کنید. اگر بعد از این فصل به این دریاچه بروید با یک نمک زار وسیع و گسترده و خالی از آب روبرو می شوید که آینه ای هم در کار نیست!

البته همان طور که می دانید به وجود آمدن چنین سطح صافی باعث شده تا مانند یک آینه عمل کند و در صورتی که این سطح بر هم بخورد، خبری از این پدیده طبیعی نخواهد بود. بنابراین هنگام ورود به دریاچه مخرگه باید از ورد هر خودرو و وسیله ای به این منطقه خودداری کنید و حتی سعی کنید تا قدم هایتان را آهسته بردارید.

این دریاچه که انعکاس حیرت آوری از آسمان است به یکی از جاذبه های تماشای کشور بولیوی به نام سالار اویونی تشبیه شده است که سالار اویونی در سطح دنیا مشهرر است و عنوان بزرگ ترین آینه طبیعی دنیا را دارد و واقعا هم از نظر شگفت انگیز بودن چیزی از آن کم ندارد.

از دریاچه مخرگه بیشتر بدانید

مطمئنا یکی از برترین سوژه های عکاسی دریاچه مخرگه است جایی که تا چشم کار می نماید آسمانی روی زمین دیده می گردد و برای تماشا آسمان دیگر نیازی نیست به بالا نگاه کنید، اینجا آسمان درست در زیر پایتان واقع شده است. کلمه مخرگه از واژه مخ گرفته شده است که مخ هم به معنای خرما است. گفته شده که در گذشته در این منطقه خرما کشت می شده است که ممکن است با توجه به موقعیتی که الان دارد حتی باور کردن چنین گفته ای سخت باشد اما بعد از جستجوهایی نشانه هایی از پوست درخت خرما در آن پیدا شد که باعث شد تا این گفته صحت بیشتری پیدا کند.

متاسفانه از تاریخ مخرگه اطلاعات چندان درست و معتبری وجود ندارد بستر این رودخانه به طور کلی نمکی است اما آبی که به آن وارد می گردد، آب شیرین است که از آن جایی که سطح آب بالا نیست و مقدار تبخیر هم بالاست، تبخیر آب این بستر دریاچه باعث می گردد تا آب آن شور گردد و در مواقع خشک سال جز بستری از نمک چیز دریگری باقی نماند. از آن جایی که دریاچه مخرگه ثبت ملی نشده است، هر آن ممکن است که افراد سودجو با بهره برداری از نمک دریاچه و یا کندو کاوهای غیر ضروری باعث آسیب رسیدن به آن شوند، بنابراین ضروری است تا این دریاچه هر چه زودتر به ثبت ملی برسد.

البته که این دریاچه تنها جاذبه طبیعی و زیبای این منطقه نیست و در نزدیکی مخرگه چندین غار و بقایای یک قلعه قدیمی هم وجود دارد که هیچ اطلاعاتی در خصوص آن و یا تاریخچه اش در دست نیست. در هر صورت خود دریاچه آنقدر ناشناخته است که حتی برخی از مردم شهر بابک هم از وجود چنین چیزی اطلاعی ندارند! شاید به همین علت بوده است که تا به امروز بکر مانده است و از آسیب های انسانی به دور مانده است اما چیزی که معین این است که این دریاچه پتانسیل زیادی برای جذب گردشگرهای داخلی و حتی خارجی دارد و با کمی سرمایه گذاری در آن و تبلیغات می توان آن را به یکی از منطقه ها توریستی ایران تبدیل کرد.

چطور به دریاچه مخرگه برویم؟

این دریاچه در استان کرمان واقع شده است و بنابراین برای رسیدن به آن اول باید خودتان را به این استان برسانید، مخرگه در 32 کیلومتری شهر بابک از شهرهای این استان واقع شده است. اما پیشنهاد می کنیم در صورتی که خواستید از این دریاچه تماشا کنید، این کار را بدون همراه داشتن یکی از افراد محلی و یا راهنمای آشنا به منطقه انجام ندهید چون احتمالا در باتلاق های این منطقه گم خواهید شد.

منبع: الی گشت
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2088

به "دریاچه مخرگه، بزرگ ترین آینه طبیعی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه مخرگه، بزرگ ترین آینه طبیعی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید