گزارش فارین پالیسی؛ نگرانی از مداخله عربستان و امارات در معین جانشینی امیر کویت و پادشاه عمان

به گزارش سفر به کانادا، یک نشریه آمریکایی با اشاره به موضع بی طرفانه کویت و عمان در قبال بحران شورای همکاری خلیج فارس، نوشت: سیاسیون این کشورها نگران هستند که عربستان و امارات به دلیل خشم شان از چنین رویکردی، در مساله معین جانشین برای امیر کویت و پادشاه عمان مداخله نمایند.

گزارش فارین پالیسی؛ نگرانی از مداخله عربستان و امارات در معین جانشینی امیر کویت و پادشاه عمان

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل سفر به کانادا، مجله آمریکایی فارین پالیسی در تحلیلی نوشت: افزون بر یک سال پیش، 4 کشور عربیِ همپیمان با آمریکا (عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر) روابط با قطر، که یکی دیگر از مهم ترین همپیمانان ایالات متحده است را قطع و محاصره ای زمینی، دریایی و هوایی برای مجازات این امارت کوچک، به اتهام استقبال دوحه از گروه های تروریستی مختلف، وضع کردند. طیف وسیعی از ناظران در آن موقع بر این باور بودند که این اختلاف دیپلماتیک طی چند ماه حل و فصل خواهد شد. با این حال، این نخستین بار نیست که قطر و همسایگانش در شورای همکاری خلیج فارس با هم وارد نزاع می شوند.

کویت و عمان؛ دو بازنده بزرگ در بحران خلیج فارس

ولی با گذشت یک سال، هیچ چشم اندازی برای حل بحران وجود ندارد. قطر به شکل خوب و ملموسی با مجازات های ائتلاف چهارگانه محاصره نماینده خو گرفته است در حالی که عربستان سعودی و امارات کوشش می نماید این بحران را دامنه دار نمایند؛ چرا که آنها به دلیل این بحران هیچ هزینه ای پرداخت نمی نمایند، در حالی که بازندگان واقعی در این بحران، کویت و عمان هستند و خود را در میان این بحران می بینند.

به نوشته این نشریه، کویت و پادشاهی عمان از نظر مالی و ژئوپلتیک از وزنه کمتری برخوردارند و این دو زیر پرچم شورای همکاری خلیج فارس، که اکنون در حال تجزیه است، قرار دارند و به مصلحت شان است که برای حل و فصل این بحران کوشش نمایند. ولی این دو کشور نام برده خودشان را در صندلی غیرقابل ستودنی قرار داده اند. کویت مجبور می گردد نقش میانجیگر را ایفا نماید و عمان خود را بی طرف نگه داشته است و حتی در این میان، با بهبود بخشیدن به مبادلات تجاری با قطر محاصره شده، از نظر مالی(از این بحران) سود می برد. همین امر، خشم عربستان سعودی و دولت امارات متحده عربی را برانگیخته است به ویژه این که آنها عملا از نقش ادعایی عمان به انتقال محموله سلاح به حوثی ها(انصارالله) در یمن شکایت می نمایند.

مساله جانشین پادشاه عمان

این نشریه آمریکایی مدعی شده است که سلطان قابوس پادشاه 78 ساله عمان حداقل از سال 2014 از بیماری سرطان رنج می برد در حالی که جانشینی برای خود معین نکرده است. از این رو، مداخله عربستان سعودی یا امارات در مساله جانشین پادشاهی عمان کاملا مطرح و ممکن است. عمانی ها به خوبی بحران جاری در شورای همکاری خلیج فارس در سال 2014 را به خاطر می آورند که سعودی ها و اماراتی ها با سرعت برای تضعیف شیخ تمیم بن حمد امیر قطر، که در آن موقع به پادشاهی رسید، اقدام کردند.

امیر کویت و ولیعهد مسنِ او

اما درخصوص کویت باید گفت که این کشور احساس می نماید با فشارهای فزاینده ای برای جانبداری از یک طرف(در بحران) و کنار گذاشتن سیاست بی طرفانه خود روبه رو است. اگر موضع بی طرفانه خود را کنار نگذارد ممکن است با خشم سعودی و اماراتی روبرو گردد. از سوی دیگر، بعضی از مسئولان کویتی از این موضوع ابراز نگرانی می نمایند که عربستان سعودی در روند انتخاب جانشین امیر برای کویت مداخله کند در حالی که امیر و ولیعهد در دهه هشتاد عمرشان هستند و مجلس این کشور، مردمی است لذا ادامه بحران در شورای همکاری، پیامدهای وخیمی برای کویت دارد.

به نوشته فارین پالیسی، در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، فقط کویت و عمان در این وضعیت قرار دارند. از بُعد مالی، این محاصره پیامدهای خاصی برای دوبی داشته ولی تاثیر آن بسیار ضعیف بوده است. قطر، در ابتدا از بُعد مالی رنج می بُرد ولی از آن موقع به ثبات رسیده و این امارت کوچک حاضر به امتیازدهی به ائتلاف چهارگانه عربی نیست.

عقب نشینی وجود ندارد

در انتها گزارش فارین پالیسی آمده است: آسان ترین گزینه برای قطر و ائتلاف چهارگانه عربی، حفظ و ادامه دادن بحران است؛ چرا که انتها دادن به این بحران برای هر دو اردوگاه هزینه بر است. ولی این معامله برای کویت و عمان صدق پیدا نمی نماید؛ هر چقدر درگیری ها دوام یابد هزینه ها بالاتر می رود.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 593

به "گزارش فارین پالیسی؛ نگرانی از مداخله عربستان و امارات در معین جانشینی امیر کویت و پادشاه عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش فارین پالیسی؛ نگرانی از مداخله عربستان و امارات در معین جانشینی امیر کویت و پادشاه عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید