کاهش واردات چای و افزایش مساحت باغات چای

به گزارش سفر به کانادا، رییس سازمان چای کشور از کاهش واردات چای و افزایش مساحت باغات چای از 17 هزار و 500 هکتار به 22 هزار هکتار خبرداد.

کاهش واردات چای و افزایش مساحت باغات چای

به گزارش سفر به کانادا، به نقل از روابط عمومی سازمان چای کشور، حبیب جهانساز، در خصوص آنالیز های افزایش سطح زیر کشت چای با استفاده از ظرفیت سایر استان ها به جز گیلان و مازندران گفت: در حال حاضر برنامه ای مبنی بر کشت چای در دیگر استان های کشور وجود ندارد، اما قطعا در سالهای گذشته تحقیقات گسترده ای در این رابطه اجرا شده و نهایتا تنها گیلان و مازندران برای کشت برنج مناسب تشخیص داده شدند.

وی اضافه نمود: کشت چای ویژگی های اقلیمی خاصی را می طلبد و به عنوان مثال در استان هایی که زمستان های بسیار سرد و تابستان های بسیار خشکی دارند، قابل انجام نیست. این محصول نیازمند آب و رطوبت فراوان است و به همین دلیل تنها در این دو استان توسعه پیدا کرد .

جهانساز در مورد وضعیت بیمه باغات چای استان خاطر نشان کرد: از 25 هزار هکتار اراضی چایکاری حدود 900 هکتار از طریق آبیاری و مابقی بصورت دیم کشت می شوند که این اراضی بدلیل قرار دریافت در سطح شیب دار امکان تامین آب برایشان میسر نیست. با تغییرات آب و هوایی که رخ داده بعید نیست که باغات دچار خسارت ناشی از خشکسالی شوند و یا هر چند سال یکبار سرمای غیرمنتظره به آنها آسیب وارد کند؛ همانطور که سال جاری هر دو مورد با هم رخ داد .

وی توضیح داد: از آنجاییکه پیش بینی چنین رخدادی را می کردیم، سال گذشته از طریق منابع صندوق تخصصی چای برای کلیه باغات بیمه فراگیر انجام دادیم .

رییس سازمان چای کشور گفت:قرار شد وجهی که بابت بیمه از طرف چایکار پرداخت می کنیم به صورت اقساط از بهای برگ سبز چای کسر گردد اگرچه ممکن است در این بین کشاورزانی که محصولشان آسیب ندیده مقداری ناراضی باشند، اما در مجموع این رویکرد به نفع چایکارانی است که متضرر گردیده اند .

وی در مورد کشت چای بصورت سنتی که با مصرف آب فراوان در حال اجرا است، توضیح داد: در جهان شیوه های مختلف آبیاری وجود دارد که بکارگیری آنها بستگی به نوع اقلیم دارد. به عنوان مثال در مناطقی که رطوبت زیر 65 درصد باشد عملا امکان کشت بارانی وجود ندارد اما در استانی مانند گیلان که معمولا رطوبت بالای 85 درصد دارد، می توان از این شیوه استفاده کرد و فعلا این بهترین راه است. البته مطالعاتی توسط موسسه تحقیقات چای انجام گردیده که منابع آن از طریق صندوق حمایت از توسعه صنعت چای تامین شد و نتایج بدست آمده، آبیاری قطره ای را تجویز کرد .

جهانساز اعلام نمود: امیدواریم که سال جاری بتوانیم بصورت پایلوت این شیوه را به اجرا بگذاریم تا در صورت موفقیت نسبت به توسعه آن در سالهای آتی اقدام گردد .

وی با بیان اینکه در این شرایط اقتصادی سخت که دولت با تمام توان در حال خدمت رسانی به مردم و کشور است، گفت: باید عملکرد دولت به موقع و به خوبی اطلاع رسانی گردد. از این رو سازمان چای تعامل بسیار خوبی با رسانه ها برقرار نموده و به محض اتخاذ تصمیمات جدید و یا انجام هرگونه پرداخت، اطلاع رسانی لازم انجام می گردد .

جهانساز اضافه نمود: من هرگز نسبت به نقدها موضع گیری تند و شتاب زده نداشته ام. اگر انتقاد سازنده باشد قطعا وارد است. به طور طبیعی در همه حوزه ها مسائل و نواقصی وجود دارد و وقتی نقدی مطرح می گردد ما در مرحله اول عیب را از خودمان می بینیم که شاید آنطور که باید عمل نکردیم و یا پیگیری به موقع نداشتیم، اما انتظار داریم نقدها منصفانه باشند .

وی ادامه داد: از سال 92 تحولات بسیار خوبی در زمینه کشاورزی رخ داده است. با وجود اینکه در سال های قبل منابع مالی بیشتری در اختیار بود، مدیریت درستی صورت نگرفت اما اکنون نگاه علمی و فنی وزارت جهاد کشاورزی علیرغم محدودیت های اعتباری توانسته نتایج خوبی رقم بزند .

رییس سازمان چای کشور گفت:افزایش میزان فروش چای خشک از 19 هزار تن به 22 هزار تن، رسیدن حجم تسهیلات پرداختی به کارخانجات از صفر به 45 میلیارد تومان، کاهش واردات چای و افزایش مساحت باغات چای از 17 هزار و 500 هکتار به 22 هزار هکتار تنها گوشه ای از تحولات حوزه چای در طول فعالیت دولت تدبیر و امید است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 65

به "کاهش واردات چای و افزایش مساحت باغات چای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش واردات چای و افزایش مساحت باغات چای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید