پرسه کرونا در بازارهای شلوغ اهواز در آستانه محرم

به گزارش سفر به کانادا، خبرنگاران/خوزستان خوزستان سفید است؛ با چند قدم راه رفتن در خیابان های اهواز این جمله را چندین بار می شنوید. مردمی که انگار کرونا را فراموش کرده اند، بی محابا در حال خرید و گشت و گذار در سطح شهر هستند، آن هم بدون ماسک.

پرسه کرونا در بازارهای شلوغ اهواز در آستانه محرم

به گزارش سفر به کانادا، تا چند هفته پیش شرایط خوزستان قرمز بود و در بیمارستان ها جای سوزن انداختن نبود. پیک بیماری کووید - 19 در خوزستان سخت و طولانی بود؛ در نهایت خوزستان پس از گذشت حدود دو ماه، در روز سه شنبه هفتم مردادماه از شرایط قرمز کرونا خارج شد و در شرایط هشدار قرار گرفت. روز دوشنبه 13 مردادماه هم سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز در پیامی، خروج خوزستان از شرایط هشدار بیماری کرونا را اعلام نمود.

خروج خوزستان از شرایط قرمز و هشدار، باعث خوشحالی کادر بهداشت و درمان شد تا شاید نفس راحتی بکشند و خود را برای پیک احتمالی بیماری در پاییز آماده کنند و بنا به گفته مسئولان نیز بیمارستان ها یکی پس از دیگری در حال خالی شدن از بیماران کرونایی هستند.

از همان ابتدا که شرایط سفید خوزستان اعلام شد، مسئولان بهداشتی نگران کاهش رعایت فاصله گذاری ها و عدم استفاده از ماسک و در پی آن افزایش موارد بیماری بودند.

در جلسه ستاد استانی کرونا که 19 مردادماه برگزار شد، دکتر فرهاد ابول نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نسبت به افزایش موارد بیماران بستری در بعضی شهرها در فاصله یک روز، هشدار داد.

چند روز بیشتر به ماه محرم و عزاداری های این ایام نمانده است. با وجود شیوع کرونا اما بنا بر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، امسال مراسم عزاداری محرم برگزار می شود اما با رعایت پروتکل های بهداشتی. با اعلام این خبر، مردم خریدهای محرمی خود را شروع کرده اند تا سیاه پوش محرم شوند؛ با رفتارهای خارج از پروتکلی که شاید بعد از آن نیز خدای ناکرده سیاه پوش عزیزان شان شوند.

در یک غروب در نیمه مردادماه شرایط حجم تردد در هسته مرکزی شهر اهواز بسیار زیاد است و تفاوتی با روزهای قبل از کرونا ندارد. خودروها پر تعداد روی پل چهارم ایستاده اند و آرام آرام یکی پس از دیگری راه می افتند اما تغییری در حجم خودروها دیده نمی شود. از روی پل که به خیابان سلمان فارسی نگاه می کنید، متوجه حجم شلوغی شهر خواهید شد.

جوانان از قسمت پیاده روی این پل پیاده روی می کنند، یکی سیگار دود می کند و یکی هم آبمیوه در دست دارد. یک موتورسوار هم همین طور که رد می شود ماسکش را روی زمین می اندازد و راهش را ادامه می دهد.

در قسمتی از خیابان سلمان فارسی نیز چند زن و مرد، فلافل به دست دیده می شوند. سعی می کنند سریع فلافل های خود را بخورند و ادامه خریدهای شان را انجام دهند.

زن دیگری چند تشک به دست دارد، یکی دیگر از او قیمت تشک را می پرسد و به راه خود ادامه می دهد. دختر نوجوانی نیز برای خرید لباس مجلسی آمده است!

یکی از دستفروشان نیز ظرف رطبی را روی یک چهار پایه در وسط جهت قرار داده و خیرات پخش می کند. هر کسی از راه می رسد دستی به رطب ها می زند و یکی برمی دارد. تعداد محدودی از عابران هستند که به این رطب ها دست نمی زنند.

وقتی شرایط خوزستان قرمز بود بیشتر دست فروشان خیابان سلمان فارسی، ماسک می فروختند اما حالا بعضی از این دستفروشان به سمت فروش لباس مشکی روی آورده اند.

در بازار عبدالحمید در خیابان نظامی نیز مردم شانه به شانه از کنار هم رد می شوند. فروش پارچه و لباس مشکی در این خیابان، بازار داغی دارد.

پاساژ رضوان که یکی از مراکز فروش پارچه در هسته مرکزی شهر است؛ راهروهای باریکی دارد که تنها یکی دو نفر می توانند از آنجا رد شوند اما تعداد زیادی از مردم دورِ یک فروشنده جمع شده اند و در حال خرید پارچه مشکی هستند تا آماده محرم و ایام عزاداری شوند.

خرید بعضی از مردم نیز نشان از آماده شدن برای تهیه کسری های جهیزیه و برگزاری مراسم عروسی است. بعضی ها هم در حال آماده شدن برای برگزاری مراسم عزاداری هستند.

در این روزها، کمتر کسی ماسک زده است؛ انگار مردم کرونا را فراموش کرده اند یا خیال می کنند کرونا رفته است. با توجه به کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی و آمادگی مردم برای برگزاری عزاداری ماه محرم، به نظر می رسد رعایت نکات بهداشتی در مراسم بسیار کمرنگ باشد و شاید قبل از فرا رسیدن محرم، خوزستان مجددا قرمز شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1182

به "پرسه کرونا در بازارهای شلوغ اهواز در آستانه محرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسه کرونا در بازارهای شلوغ اهواز در آستانه محرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید