شیوه فعلی رنگ بندی کرونایی شهرها دقیق نیست ، واریانت هندی سرعت انتقال بیشتری دارد

به گزارش مجله سفر به کانادا، رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا با بیان این که واریانت دلتا قدرت بیماری زایی و سرعت انتشار بیشتری دارد؛ گفت: معیار تغییر رنگ بندی شهرها ملاک کامل و دقیقی نیست.

شیوه فعلی رنگ بندی کرونایی شهرها دقیق نیست ، واریانت هندی سرعت انتقال بیشتری دارد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور ارزان هند ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، دکتر حمید سوری در تبادل نظر با تسنیم درباره گونه جهش یافته ویروس کرونا در هند (واریانت دلتا) گفت: این جهش در ویروس کرونا باعث افزایش قدرت بیماری زایی و سرعت انتشار ویروس کرونا شده است.

حال بیماران مبتلا به کرونای هندی زودتر وخیم می گردد

وی با بیان این که اندازه مرگ و میر ناشی از ابتلا به واریانت دلتا، بستگی به نحوه مدیریت بیماری دارد، اضافه نمود: مدت زمانی که بیماری وخامت پیدا می نماید در این سوش ویروس، کوتاه تر است و نکته طلایی در درمان بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته هندی این است که بیماران برای درمان بیماری دیر به پزشک مراجعه ننمایند و به مراکز منتخب کووید19 مراجعه و درمان لازم را دریافت نمایند.

کاهش مرگ و میر درپی افزایش واکسیناسیون کرونا

سوری ادامه داد: مرگ و میر ناشی از ابتلا به واریانت دلتا بستگی به این دارد که سالمندان و افراد پرخطر جامعه را به چه اندازه واکسینه نموده باشیم زیرا بیش از 80 درصد مرگ ومیرهای ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در گروه های سنی سالمند و افراد دارای بیماری های زمینه ای رخ می دهد و در شهرهایی که مردم از واکسیناسیون کرونا استقبال بیشتری نموده اند شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا بوده ایم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام نمود: متأسفانه در بعضی از نقاط کشور به علت شایعات منتشرشده یا اطلاعات ناکافی افراد، بعضی افراد واجد شرایط از دریافت واکسن کرونا خودداری نموده اند که این امر اندازه ابتلا به انواع جهش یافته ویروس کرونا را افزایش می دهد بنابراین توصیه ما به افراد سالمند و بیماران زمینه ای این است که واکسن کرونا تزریق نمایند.

ملاک رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور چیست؟

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا در پاسخ به این سؤال که ملاک تغییر رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور چیست؟ اعلام کرد: ملاک رنگ بندی شهرها، بر اساس نسبت تعداد بیماران بستری به جمعیت منطقه است؛ یعنی تعداد موارد بستری شده به علت کرونا به ازای جمعیت، معیار تغییر رنگ بندی شهرهاست که طبیعتاً ملاک کامل و دقیقی نیست زیرا نشان دهنده حجم کامل خطر در جامعه و بار اپیدمی نیست.

معیار تغییر رنگ بندی شهرها دقیق نیست

وی ادامه داد: بستری به ازای جمعیت نمی تواند به طور صرف ملاک رنگ بندی و تعیین شرایط کرونایی شهرها و برآورد اندازه خطر در جامعه باشد زیرا بستری تنها یکی از متغیرهای مؤثر است و ضروری است عوامل دیگر مانند اندازه رعایت پروتکل ها، جابه جایی جمعیت، گردش ویروس در جامعه، نوع واریانت غالب و بسیاری از عوامل دیگر هم در تعیین رنگ بندی شهرها در نظر گرفته گردد اما از آنجا که محاسبه همه این موارد برای کل شهرهای کشور سخت است؛ از روش آسان تری که همان تعیین اندازه بستری به ازای جمعیت است، استفاده می گردد.

سوری با بیان این که در بعضی شهرها ممکن است رنگ بندی تنها با افزایش چند مورد بستری، تغییر کند، توضیح داد: این رنگ بندی شهرها، بدون در نظر گرفتن همه عوامل مؤثر بر اپیدمی است و بنابراین مداخلات هم زمانی انجام می گردد که تعداد بستری ها افزایش یافته است اما باید توجه داشت که کل بار کنترل کرونا بر دوش وازرت بهداشت نیست و این وزارتخانه به تنهایی نمی تواند ترددهای بین جاده ای، فعالیت بعضی اماکن و جابه جایی مسافران را کنترل کند. وزارت بهداشت وظیفه دارد که عوامل خطر را آنالیز و اعلام کند و سایر دستگاه های اجرایی باید اقدامات لازم را با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت برای کنترل اپیدمی انجام دهند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چه اقداماتی برای شناسایی ویروس جهش یافته هندی در کشور در حال اجرا است؟ شرح داد: الان به محض این که بر اساس الگوی بالینی بیماری، به ورود واریانت های نو مشکوک می شویم، بر حسب شرایط انتشار ویروس، افرادی را که در جاهای پرخطر که واریانت نو شیوع دارد را شناسایی می کنیم و نمونه هایی گرفته و به مراکز تعیین شده برای آزمایش فرستاده می گردد تا نوع واریانت جهش یافته تعیین می گردد.

وی درپایان تأکید کرد: مردم باید پروتکل های بهداشتی را کاملاً رعایت نمایند و سیاستگذاران هم باید با اقدامات مناسب و به هنگام بتوانند از طغیان کرونا در کشور جلوگیری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1776

به "شیوه فعلی رنگ بندی کرونایی شهرها دقیق نیست ، واریانت هندی سرعت انتقال بیشتری دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه فعلی رنگ بندی کرونایی شهرها دقیق نیست ، واریانت هندی سرعت انتقال بیشتری دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید