شناسایی یک مکانیسم دفاعی جدید مقابل کرونا

به گزارش مجله سفر به کانادا، خبرگزاری خبرنگاران- پژوهشگران، مکانیسم دفاعی جدیدی را کشف کرده اند که می تواند در برابر ویروس کرونا (کووید-19) واکنش نشان دهد.

شناسایی یک مکانیسم دفاعی جدید مقابل کرونا

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دانشمندان دانشگاه هوکایدو (Hokkaido University) ژاپن، یک واکنش دفاعی جدید را در برابر کروناویروس کشف کرده اند که یک گیرنده موسوم به RIG-I که در تشخیص ویروس نقش دارد، در آن دخیل است.

تنظیم مجدد بیان این پروتئین می تواند واکنش ایمنی را در بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) تقویت کند.

از زمان آغاز همه گیری کووید-19 و گسترش آن، پژوهش های بسیاری در مورد درک این بیماری و ارائه راه های درمان اجرا شده است. کووید-19، همه افراد را به صورت یکسان تحت تاثیر قرار نمی دهد.

برخی از مبتلایان، بدون علائم هستند، بیشتر افراد دارای علائم، به کووید-19 خفیف مبتلا هستند و عده کمتری به نوع شدید آن مبتلا می شوند. دلیل این امر، به طور کامل تعیین نشده و موضوع پژوهش های در حال انجام شدن است.

دانشمندان دانشگاه هوکایدو در این پروژه نشان داده اند که RIG-I، تکثیر ویروس را در سلول های ریه انسان مهار می کند.

حدود 40 تا 45 درصد از افرادی که تا به امروز به کووید-19 مبتلا شده اند، بدون علامت هستند. حدود 35 تا 40 درصد، نوع خفیف بیماری را تجربه کرده اند و 19 درصد نیز تحت تاثیر علائمی قرار گرفته اند که شدید یا کشنده هستند و با بیماری های خطرناکی مانند بیماری انسدادی مزمن ریه همراه می شوند. این طیف از علائم نشان می دهند که تفاوت های بسیاری میان واکنش های فردی نسبت به ویروس وجود دارد.

پاتوژن های میکروبی در بدن ما توسط پروتئین های موسوم به PRRs شناسایی می شوند که واکنش های ایمنی نسبت به این پاتوژن ها را راه اندازی می کنند.

عفونت های ویروسی توسط مجموعه ای از پروتئین های PRRs شناسایی می شوند. دانشمندان توجه خود را بر RIG-I متمرکز کردند که به این مجموعه تعلق دارد. RIG-I به خاطر شناسایی ویروس هایی مانند ویروس آنفلوانزا و واکنش نشان دادن نسبت به آن شناخته شده است.

دانشمندان با آزمایش های اجرا شده روی کشت سلولی دریافتند که در سلول های ریوی، واکنش ایمنی کمی نسبت به کروناویروس وجود دارد و این نشان می دهد جهت سیگنال دهی که به واکنش ایمنی منجر می شود، متوقف شده است. دانشمندان نقش RIG-I را بررسی کردند و دریافتند که کمبود آن به افزایش تکثیر ویروس منجر می شود. آزمایش های بیشتر تایید کرد که سرکوب کردن تکثیر ویروس، به RIG-I وابسته است.

یکی از پژوهش هایی که پیشتر اجرا شده، نشان داده است که بیان RIG-I در سلول های ریوی افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه، تنظیم نادرستی دارد. دانشمندان با استفاده از سلول های ریوی دو بیمار مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه نشان دادند که تنظیم نادرست RIG-I، به تکثیر ویروس پس از پنج روز می انجامد. همچنین، دانشمندان نشان دادند که درمان سلول های مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه با ترتینوئین (ATRA) که بیان RIG-I را تنظیم می کند، عناصر ویروسی را به صورت قابل توجهی در ریه ها کاهش می دهد.

دانشمندان توانستند با استفاده از جهش های RIG-I، مکانیسم هایی را توضیح دهند که RIG-I به واسطه آنها، تکثیر کروناویروس را سرکوب می کند. هلیکاز (Helicase) که یک عنصر ساختاری در RIG-I است، با آران ای ویروس در تعامل قرار می گیرد و آنزیم مشتق شده از ویروس را که مسئول تکثیر است، متوقف می کند.

این پژوهش، حالت منحصر به فردی از تشخیص RIG-I را نشان داده است. همچنین این پژوهش نشان می دهد که سطح بیان RIG-I، یکی از پارامتر های بالقوه برای پیش بینی پیامد های کووید-19 برای بیماران است.

پژوهش های بیشتری باید انجام شوند تا عوامل یا شرایطی را تعیین کنند که در تنظیم کردن سطح بیان RIG-I نقش دارند و شاید به ارائه راهبرد های جدیدی برای کنترل عفونت ناشی از کروناویروس بیانجامند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1682

به "شناسایی یک مکانیسم دفاعی جدید مقابل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی یک مکانیسم دفاعی جدید مقابل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید