سعد حریری در رأس تحولات برای تشکیل دولت جدید لبنان

به گزارش سفر به کانادا، نخستین نشانه های دولت جدید لبنان که قرار است رایزنی ها برای تشکیل آن قبل از بازگشت امانوئل ماکرون به بیروت در اوایل ماه سپتامبر آینده آغاز شود، نمایان شده و طبق گفته ها، سعد حریری برجسته ترین نامزدها برای تصدی پست نخست وزیری است.

سعد حریری در رأس تحولات برای تشکیل دولت جدید لبنان

نبیه بری، رئیس مجلس لبنان اعلام کرده است که اساساً از بازگشت سعد حریری به پست نخست وزیری حمایت می کند که این مساله حریری را تا به این لحظه تنها نامزد تصدی پست نخست وزیری قرار داده است. پیشتر نیز اسامی همچون سفیر نواف سلام و خالد قبانی، وزیر سابق برای تصدی پست نخست وزیری مطرح شده بود، اما توافقی در مورد آنها صورت نگرفت.

منابع لبنانی که از رایزنی ها مطلع هستند، گفتند که نبیه بری همچنان به انتخاب حریری پایبند است و مسئولیت رایزنی با گروه های مختلف را جهت توافق بر سر وی برعهده گرفته است.

در حالی که منابع جریان المستقبل که ریاست آن را سعد حریری برعهده دارد، نمی پذیرند که بازگشت او به نخست وزیری را تایید یا تکذیب کنند، اما منابع مجلسی صرفاً به این بسنده کردند که شروط مطرح شده توسط حریری برای بازگشت به نخست وزیری را یادآور شوند که این شروط با مخالف جبران باسیل، رئیس جریان ملی آزاد و حزب الله روبرو شده بود.

این شروط عبارت از تشکیل دولتی از افراد تکنوکرات مستقل جهت اجرای اصلاحات به صورت کامل به دور از موانع سیاسی است که این موانع به شکست دولت پیشین وی انجامید.

بری در روز چهارشنبه دیدارهای خود با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان را آغاز کرد و با او درخصوص بازگشت حریری به دولت مصاحبه نمود.

با وجود ادامه اختلافات میان حریری و سمیر جعجع، رئیس حزب القوات اللبنانیه، اما منابع احتمال دادند که رویکرد، تشکیل دولتی به ریاست حریری باشد که متشکل از شخصیت هایی باشد که روسای احزاب، آنها را معرفی می کنند و حزب الله نیز انعطافی را درخصوص این مساله نشان می دهد.

در همین حال، بی بی سی گزارش داد که برخی منابع خبری گزارش کرده اند که نبیه بری و میشل عون بر سعد حریری، نخست وزیر سابق فشار آورده اند که دولت جدید را تشکیل دهد.

در پی انفجار در بندر بیروت، حسان دیاب، نخست وزیر که با وعده اصلاحات در جهت حل مسائل اقتصادی لبنان به نخست وزیری رسیده بود از این سمت استعفا داد و رئیس جمهور لبنان رایزنی با گروه های مختلف برای یافتن جانشین او را به جریان انداخت.

سعد حریری که با توافق گروه های مختلف سیاسی دولت را تشکیل داده بود در ماه اکتبر سال گذشته و ادامه تظاهرات اعتراضی از نخست وزیری کناره گرفت. وی گفت اختیارات و امکانات لازم برای پاسخگویی به خواست معترضان و نجات اقتصادی لبنان را ندارد.

حرکت اعتراضی لبنان از پائیز سال گذشته و با شدت دریافت بحران اقتصادی آغاز شد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1220

به "سعد حریری در رأس تحولات برای تشکیل دولت جدید لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعد حریری در رأس تحولات برای تشکیل دولت جدید لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید