خودکشی همزمان 2 دختر 13 ساله در دزفول؛ دلیل خودکشی اخراج از مدرسه بود؟

به گزارش سفر به کانادا، دو دختر 13 ساله پنجشنبه سوم بهمن با مصرف قرص برنج در مکانی خودکشی کردند که سال گذشته 2 پسر دانش آموز هم در آن خودشان را کشته بودند.

خودکشی همزمان 2 دختر 13 ساله در دزفول؛ دلیل خودکشی اخراج از مدرسه بود؟

به گزارش رکنا، پدر فائزه معتقد است که او و دوستش به دلیل یک سوء تفاهم پس از اخراج از مدرسه تحت فشار روانی خیلی زیاد دست به این اقدام زده اند. البته این اقدام خارج از فضای مدرسه اتفاق افتاده است، ولی دلیل اصلی به خاطر اخراج او از مدرسه است.

او می گوید یک عابر پیاده پس از مشاهده پیکر نیمه جان دو نوجوان دختر بلافاصله با اورژانس و پلیس تماس گرفته است و این افراد به بیمارستان منتقل شده اند و تحت اقدامات اورژانسی قرار گرفته اند.

شماره تلفن پدر فائزه را خود او به سختی در لحظه جان دادن به پلیس می دهد و پس از اندکی دختر نوجوان به دلیل مسمویت شدید جان می دهد. زهرا نوجوان دیگری است که پس از چند ساعت مبارزه با مرگ خاتمه تسلیم می گردد و پس از دوستش دیدگانش را برای همواره از زندگی می بندد.

پدر فائزه و حالا پدری قد خمیده که از نگاه او می توان غم جهان را به تنهایی در چهره اش دید او مردی جوان و متولد 1358است. راننده آژانس است و با کار در آژانس مسافربری اموراتش را می گذراند.

او با بغضی در گلو می گوید سه فرزند دارم که فائزه عظیم آن ها بود، یک پسر دبستانی و یک کودک دختر دیگر که مدام از من می پرسند فائزه کجاست و این سوال بیش از بیش بر غم و ناراحتی من و مادرش می افزاید.

مسئول حراست اداره آموزش و پرورش شهرستان دورود ضمن ابراز تاسف از این حادثه و همدردی با خانواده دانش آموزان قویاً ارتباط این خودکشی را با فضای آموزشی رد کرده و معتقد است که این اتفاق خارج از مکان و زمان آموزشی اتفاق افتاده است.

اما روابط عمومی اداره آموزش و پرورش از موضوع ابراز بی اطلاعی می نماید و با بیان دیدگاه های شخصی معتقد است که این خود کشی هیچ ارتباطی به مدرسه و سیستم آموزشی ندارد و ممکن است برای هر شخص حقیقی یا حقوقی رخ دهد.

ریاست آموزش و پرورش شهرستان راضی به مصاحبه نمی گردد و شاید برداشت این باشد که نباید به موضوع دامن زد و این در حالی است که به گفته پدر فائزه عده ای از معلمان مدرسه و عده ای دیگر از کارکنان اداره شهرستان در مراسم تشییع و تدفین دخترش شرکت کرده و با خانواده متوفی ابراز همدردی کرده اند.

چرا باید به موضوع اهمیت داد؟

موضوع اینجا معنادار می گردد؛ حدود یک سال قبل و بیشتر دقیقا در همین منطقه (ناصرالدین) دو نوجوان پسر کلاس دهم با شرایط مشابه اقدام به خودکشی با قرص برنج می نمایند و هیچ خبری در رسانه های محلی و فضای مجازی منتشر نمی گردد.

در حقیقت اینکه چهار دانش آموز، در یک منطقه، هم سن و سال، به صورت دونفره و با قرص برنج اقدام به خودکشی کرده اند. این معنادار است و به راحتی می توان دریافت که این موضوع به عنوان یک رهایی برای نوجوانان این منطقه تبدیل شده و یا در حال تبدیل شدن است. راحت تر بگویم اینکه انگار نوجوانان این منطقه دارند یاد می گیرند که این گونه با مسائل زندگی روبه رو شوند و برای همواره به زندگی خود خاتمه دهند.

با این تفاسیر نقش و صندلی سازمان ها، نهاد ها و افراد در جلوگیری از اتفاقات بعدی بسیار موثر و تامل برانگیز است.

بگذارید ابتدا چند سوال بپرسیم

چرا به راحتی در زنجیره شایعه قرار می گیریم و اخبار ضد و نقیضی را خواسته یا ناخواسته منتشر می کنیم که علاوه بر داغ از دست دادن فرزند داغی دیگر بر دل خانواده های داغدار می گذاریم؟

آیا مهارت های کسب سعه صدر، و مبارزه با مسائل عاطفی و روانی را توانسته ایم به نوجوانان آموزش دهیم؟

آیا در این منطقه توانسته ایم به طور ویژه تمام ابزار و راه چاره های موجود را برای مطلع سازی نوجوانان و خانواده های آن ها به کار ببریم؟

آیا نهاد ها، سازمان ها و افراد خود را به صورت غیر رسمی یا رسمی مسئول این کار می دانند؟

آیا پس از اقدام به خودکشی دو نوجوان پسر در سال قبل به موضوع ورود کردیم و در مورد دلایل، انگیزه ها و پیشگیری از اتفاقات مشابه بعدی اندیشیدیم؟

آیا فکر کردیم که اینگونه جریانات می تواند دوباره اتفاق بیفتد؟

اینکه چرا فکر می کنیم با بی تفاوتی و سرپوش گذاشتن بر موضوعات مسائل خود به خود حل می شوند؟

و در نهایت چرا باید قرص برنج به سادگی در اختیار نوجوانان قرار بگیرد و چگونه می توان از تهیه و عرضه آن به این قشر جلوگیری کرد؟

هر کدام از ما پس از خواندن سوالات بالا دقیقاً متوجه خواهیم شد که نقش ما در کجا می تواند سازنده و موثر باشد تا بتوانیم گامی موثر در پیشگیری از اتفاقات برداریم.

خوب است که این سوال را از خودمان بپرسیم که دقیقا کجا و چطور می توانم یاری کنم که اینگونه خبر ها را دیگر نشنویم؟

در نهایت احساس کردم به عنوان یک همشهری بنویسم تاثیرگذارتر است تا به عنوان یک خبرنگار، لطفاً منتشر کنید تا به دست همه همشهریان و مسئولین برسد بلکه بتوان کاری کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1485

به "خودکشی همزمان 2 دختر 13 ساله در دزفول؛ دلیل خودکشی اخراج از مدرسه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودکشی همزمان 2 دختر 13 ساله در دزفول؛ دلیل خودکشی اخراج از مدرسه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید