خر و پف کرونا را به ریه ها دعوت می نماید

به گزارش مجله سفر به کانادا، سلامت خبرنگاران : ممکن است اختلال در جریان اکسیژن ناشی از آپنه خواب منجر به افزایش التهاب در اندام های کلیدی بدن از جمله ریه ها و قلب گردد

خر و پف کرونا را به ریه ها دعوت می نماید

بسیاری از افراد در خواب خر و پف می نمایند. باید بدانید کسانی که خرو پف می نمایند به کرونا از نوع شدید مبتلا می شوند.

به گزارش خبرنگاران، نتایج پژوهش های تازه محققان نشان می دهد که بزرگسالان مبتلا به آپنه خواب در معرض خطر ابتلا به کووید 19 شدیدتر و مرگ ناشی از این ویروس هستند. این موضوع باید از سوی پزشکان مورد توجه قرار گیرد.

اطلاعات به دست آمده از یک مطالعه تازه نشان می دهد افراد مبتلا به آپنه خواب، 31 درصد بیشتر پس از آلوده شدن به این ویروس در بیمارستان بستری شده و بعلاوه 31 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از آن هستند. البته باید توجه داشت اختلال آپنه خواب خطر ابتلا به عفونت را در افراد افزایش نمی دهد.

دکتر رینا مهرا (Reena Mehra)، از پژوهشگران ارشد این تیم تحقیقاتی درباره موضوع فوق گفت: اگر علائم مربوط به آپنه خواب دارید باید بیشتر مراقب کرونا باشید زیرا داده ها نشان می دهد که کاهش اکسیژن در طول خواب ممکن است منجر به پیامدهای حاد ناشی از ابتلا به کرونا گردد.

آپنه خواب چیست؟

بر اساس آمار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری در ایالات متحده، از هر 15بزرگسال، یک نفر مبتلا به آپنه خواب است، وضعیتی که در آن وقفه تنفسی یا دوره های تنفس سطحی در طول خواب بیشتر از حد معمول اتفاق افتاده و منجر به اختلال در جریان اکسیژن در بدن می گردد. شایع ترین و شناخته شده ترین علائم آپنه خواب، خروپف بلند و تغییر در الگو های تنفسی است.

این بیماری می تواند شرایطی به نام هیپوکسی ایجاد کند که در آن بدن یا ناحیه ای از بدن از تامین اکسیژن کافی محروم می گردد. از سوی دیگر باید توجه داشت که هیپوکسی یک عارضه مرتبط با کووید 19 شدید و علت شایع بستری شدن در بیمارستان پس از این عفونت است.

اختلال در اکسیژن رسیدن به بدن هنگام خواب

به گفته محققان، ممکن است اختلال در جریان اکسیژن ناشی از آپنه خواب منجر به افزایش التهاب در اندام های کلیدی بدن از جمله ریه ها و قلب گردد که این عارضه در نهایت منجر به کرونای شدید تر می گردد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای تایید این موضوع مورد احتیاج است.

توضیح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده در آن در آخرین شماره مجله تخصصی JAMA Network Open منتشر شده است.

منبع: رکنا
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1933

به "خر و پف کرونا را به ریه ها دعوت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خر و پف کرونا را به ریه ها دعوت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید