خبرنگاران دیوان عالی انگلیس با بازگشت عروس داعشی مخالفت کرد

به گزارش مجله سفر به کانادا، لندن - خبرنگاران - دادگاه عالی انگلیس روز آدینه با صدور حکمی که یک پیروزی برای دولت انگلیس بشمار می رود، رای قبلی دادگاه عالی این کشور را در تائید بازگشت یک زن انگلیسی که شش سال پیش به داعش پیوسته بود، رد کرد.

خبرنگاران دیوان عالی انگلیس با بازگشت عروس داعشی مخالفت کرد

به گزارش خبرنگاران، شش قاضی دیوان عالی انگلیس به اتفاق آرا با بازگشت شمیمه بیگم 21 ساله و عضو سابق گروه تروریستی داعش (مشهور به عروس داعشی) مخالفت کردند. بیگم قصد داشت تا با حضور در دادگاه انگلیس به تصمیم دولت، برای سلب تابعیت خود اعتراض کند.

با این حال لرد رید یکی از قضات این پرونده توضیح داد که حق پیگیری مساله نباید سایر ملاحظات از جمله ایمنی شهروندان را به مخاطره بیندازد.

بیگم در دوران نوجوانی و هنگامی که تنها 15 سال سن داشت برای پیوستن به گروه دولت اسلامی (داعش) از انگلیس به سوریه رفت. او یکی از سه دختر مدرسه ای در شرق لندن بود که در سال 2015 به سوریه رفت.

بیگم که سه سال در قلمرو داعش زندگی و در این مدت دو بچه سقط کرد و آخرین فرزند نوزادش بر اثر سینه پهلو جان داد اینک در اردوگاه اسرای داعشی در سوریه به سر می برد.

وزارت کشور انگلیس دو سال پیش تابعیت او را لغو کرد. سپس وکلای او ادعا کردند که موکل آنها به واسطه تصمیم دولت انگلیس بی وطن شده است. دولت انگلیس با استناد به تابعیت بنگلادشی مادر بیگم، او را شهروند این کشور می داند. اما دولت بنگلادش چنین ادعایی را نپذیرفته است.

خانواده بیگم بعدا ادعا کردند که دخترشان از پیوستن به گروه تروریستی داعش پشیمان شده و این تصمیم را در دوران نوجوانی گرفته است. با این حال خود او در مصاحبه ای با تایمز لندن اعتراف کرد از تصمیمی که گرفته پشیمان نیست و در رقه (پایتخت داعش در سوریه) زندگی عادی داشته و دیدن سری بریده در سطل آشغال او را ناراحت ننموده است. اظهاراتی که باعث شوکه شدن افکارعمومی در انگلیس شد.

دولت لندن تا به امروز تابعیت 150 انگلیسی عضو داعش را لغو نموده است. پریتی پتل وزیر کشور انگلیس می گوید که حکم صادر شده در نتیجه تصمیمی است که بیگم و امثال او برخلاف دستورالعمل های دولت اتخاذ کردند.

با این وجود، تصمیم لندن برای لغو حق شهروندی انگلیسی های عضو داعش طی دو سال گذشته به سوژه رسانه ها تبدیل شده است. نهادهای حقوق بشری نگرانند که این تصمیم پایه گذار سنتی گردد که در آینده به لغو حق شهروندی افراد بیشتری به بهانه مختلف گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1548

به "خبرنگاران دیوان عالی انگلیس با بازگشت عروس داعشی مخالفت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دیوان عالی انگلیس با بازگشت عروس داعشی مخالفت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید