حق مسکن، عائله مندی و حق اولاد بازنشستگان افزایش یافت

به گزارش سفر به کانادا، خبرنگاران : یاری هزینه مسکن از 70 هزار تومان به 150 هزار تومان؛ یاری هزینه عائله مندی از 88 هزار و 51 تومان به 370 هزار و 271 تومان و یاری هزینه اولاد از 17 هزار و 782 تومان به 95 هزار و 996 تومان رسید.

حق مسکن، عائله مندی و حق اولاد بازنشستگان افزایش یافت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه ای به واحدهای اجرایی این سازمان درسراسر کشور نحوه اجرای دومین مرحله از متناسب سازی حقوق مستمری بگیران را ابلاغ کرد.

تمامی مستمری بگیران بازنشسته، از کار افتاده کلی و بازماندگان که در تاریخ اجرای متناسب سازی پرونده آنها فعال بوده و یا افرادی که حداکثر تا سرانجام دوره برنامه ششم توسعه مستمری آنها برقرار شده و یا مجددا فعال می گردد، مشمول این بخشنامه هستند.

سهام عدالتی که دارید اما از آن بی خبرید!

فقط این گروه از بازنشستگان مشمول بخشنامه اجرای متناسب سازی حقوق ها می شوند

تاریخ اجرای متناسب سازی مرحله دوم از ابتدای امسال است و درخصوص احکام برقراری بازنشستگی و بازماندگان در امسال، تاریخ اجرای متناسب سازی از تاریخ برقراری و در مورد احکام برقراری ازکارافتادگی کلی، از تاریخ پرداخت مستمری خواهد بود.

آیتم های متناسب سازی مرحله دوم شامل 75 درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری؛ تفاوت تطبیق متناسب سازی با حداقل 50 درصد افزایش؛ تفاوت تطبیق متناسب سازی حداقل دریافتی براساس سابقه و متناسب سازی یاری هزینه های مسکن، تأمین معیشت، عائله مندی و اولاد است.

متناسب سازی 75 درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری

با اجرای این بخشنامه فاصله حقوق بازنشستگان غیرحداقل بگیر با اولین حکم بازنشستگی آنان به میزان 75 درصد ترمیم می گردد. مبلغ متناسب سازی 75 درصد اعاده سطح نسبت به زمان برقراری با مبلغ پایه مستمری ماهیانه جمع و در سنوات آینده، مشمول افزایشات موضوع ماده 96 قانون خواهد بود.

متناسب سازی مزایای جنبی

مزایای جنبی بازنشستگان و مستمری بگیران نیز مشمول متناسب سازی قرار گرفته است و برهمین اساس یاری به تامین معیشت مستمری بگیران که پس از افزایش سالیانه در امسال به 120 هزار تومان رسیده است، با متناسب سازی به مبلغ 200 هزار تومان افزایش یافت.

همچنین یاری هزینه مسکن از 70 هزار تومان به 150 هزار تومان؛ یاری هزینه عائله مندی از 88 هزار و 51 تومان به 370 هزار و 271 تومان و یاری هزینه اولاد از 17 هزار و 782 تومان به 95 هزار و 996 تومان رسید.

تفاوت تطبیق متناسب سازی حداقل دریافتی براساس سابقه:

مستمری آن دسته از افراد مشمول ماده (111) قانون تامین اجتماعی که 20 سال و کمتر سابقه پرداخت حق بیمه دارند، بعد از افزایش سنواتی حقوق سال 1400 و اجرای متناسب سازی مرحله دوم کمتر از 3 میلیون تومان نخواهد بود و این مبلغ به ازای هر سال سابقه بالاتر از 20 سال به میزان 40 هزار تومان افزایش می یابد.

میزان سابقه مورد احتساب بر اساس مجموع سوابق اصلی و ارفاقی بیمه شده تا سقف 35 سال است و حداقل ناخالص پرداختی بابت مستمری و مزایای جنبی پس از اعمال متناسب سازی با احتساب یاری هزینه عائله مندی، یاری هزینه حق اولاد بابت 2 فرزند کمتر از 3 میلیون و 900 هزار تومان نخواهد بود.

تفاوت تطبیق متناسب سازی با حداقل پنجاه درصد افزایش

پس از اجرای مرحله دوم متناسب سازی، مجموع افزایش مستمری و مزایای جنبی سال 1400 هیچ یک از مستمری بگیران نباید کمتر از پنجاه درصد و بیشتر از صد در صد مجموع مستمری و مزایای جنبی ناخالص دریافتی وی در اسفندماه سال 1399 باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، به منظور اطلاع مستمری بگیران گرامی، احکام افزایش مستمری به وسیله سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی Es.tamin.ir در اختیار این افراد قرار گرفته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1676

به "حق مسکن، عائله مندی و حق اولاد بازنشستگان افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق مسکن، عائله مندی و حق اولاد بازنشستگان افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید