فراوری پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین

به گزارش مجله سفر به کانادا، احسان سیدجعفری دکترای بیوتکنولوژی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس در مصاحبه با خبرنگاران در مورد محصول جدید این شرکت گفت: در این شرکت پیروز شدیم با استفاده از سلول های پرده آمنیوتیک یا پرده کیسه آب جنین، پانسمان بیولوژیک برای چشم فراوری کنیم.

فراوری پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین

وی اضافه کرد: محصول پانسمان بیولوژیک پرده آمنیوتیک خشک با فناوری بیوتکنولوژی (زیست فناوری) به صورت استریل، بدون آلودگی و ویروس فراوری شده است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با بیان اینکه به زودی این محصول به بازار می رسد، بیان نمود: برای اطمینان از سلامت محصول و عدم آلودگی آن به عوامل ویروسی مثل ایدز ، هپاتیت B و C، TP و HTLV روی نمونه خون مادر دهنده جفت آزمون ویرولوژی به روش پیشرفته و دقیق Real Time PCR گذاشته شد و روی محصول نهایی آزمون های استریلیتی و اندوتوکسین انجام گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران باتاکید بر اینکه قبل از ورود به بازار، این محصول بعد از فراوری نهایی و بسته بندی با اشعه گاما در سازمان انرژی اتمی استریل سازی می گردد و تا زمان مصرف در بسته بندی دو لایه ای که دارد استریل می ماند، مطرح نمود: از سال 97 که نمونه اولیه آن فراوری شد تا به امروز در مراحل تحقیق و آزمون های مولکولی بوده که نتایج این آزمایش ها، عدم سمیت و عدم سرطان زایی محصول را نشان داد.

وی با اشاره به ویژگی های این محصول گفت: پانسمان چشمی بیولوژیکی که در این شرکت دانش بنیان به فراوری رسیده قابلیت ترمیم لایه سلولی اپیتلیال قرنیه (سلول هایی که مسئولیت ایجاد لایه شفاف در سطح قرنیه را دارند) را دارد.

سیدجعفری با تاکید بر اینکه این محصول قبل از فراوری روی چشم چند خرگوش مورد تست و آزمایش نهاده شد، بیان نمود: مرحله مطالعات بالینی این محصول در انسان زیر نظر انجمن چشم پزشکی ایران انجام شد و نتایج بسیار خوبی در زمینه ترمیم ضایعات چشمی به دست آمد.

وی با بیان اینکه مجوز فراوری و فروش پانسمان چشمی بیولوژیک از سازمان غذا و دارو اخذ شده، ادامه داد: زمانیکه قرنیه چشم مورد جراحی قرار می گیرد می توان برای بهبودی از این پانسمان استفاده کرد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با بیان اینکه این پانسمان شباهت زیادی به ماتریکس برون سلولی طبیعی قرنیه انسان و ماتریکس برون سلولی پرده آمنیوتیک دارد، بیان نمود: همین باعث می گردد که فرایند ترمیم با استفاده از این پانسمان کیفیت بسیار خوبی داشته باشد و در صورت استفاده صحیح از این محصول و مهارت جراح چشم پزشک در کارگزاری آن بافت ترمیم یافته تفاوتی با بافت سالم پیش از ضایعه نداشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: معمولاً از این پانسمان در آسیب های جزئی سطح قرنیه، سوختگی حرارتی یا سوختگی با مواد شیمیایی، بیماری های چشمی حاصل از بیماری عفونی و… استفاده می گردد.

مدیر این شرکت دانش بنیان ادامه داد: این پانسمان با ایجاد بستر مناسب برای رشد مجدد سلول های شفاف اپیتلیال قرنیه علاوه بر کاهش درد بیمار منجر به ترمیم کامل قرنیه و حفظ بینایی بیمار می گردد.

سیدجعفری خاطر نشان کرد: محصولات مشابه پرده آمنیوتیک خشک در کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا و انگلستان فراوری می گردد ولی با توجه به قیمت تمام شده بالای محصولات فراوری شده در این صنعت، قیمت این محصولات بسیار بالا است و برای وارد نمایندگان صرفه مالی ندارد که آن را وارد نمایند.

وی با بیان اینکه کشورهای با تکنولوژی ضعیف تر هم محصولات با کیفیتی فراوری نمی نمایند در نتیجه در زمینه فراوری یا واردات این محصول در کشور تا حدودی خلاء محصول وجود دارد، بیان نمود: قیمت فروش یک نمونه مشابه پرده آمنیوتیک خشک در آمریکا بیش از 600 دلار است در حالی که با توجه به امکانات موجود در کشور و مواد اولیه مصرفی داخلی و نیروی کار متخصص ارزان این محصول را می توان با قیمت کمتر از 500 هزار تومان فراوری و با سود معقول به بازار ارائه کرد.

سیدجعفری با اشاره به مزیت های رقابتی این محصول گفت: قیمت پایین، استفاده از مواد اولیه مصرفی داخلی از مزیت های رقابتی این طرح به شمار می فرایند.

مدیر این شرکت دانش بنیان خاطر نشان کرد: دانش فنی فراوری این محصول در شرکت به طور کامل توسط بخش تحقیق و توسعه کسب شده و محصول برای فراوری به بخش فراوری بافت شرکت تحویل شده و چندین بچ از آن با موفقیت فراوری شده است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با بیان اینکه از این پانسمان در ترمیم زخم های صعب العلاج چشمی استفاده می گردد، بیان نمود: فراوری پانسمان بیولوژیک با استفاده از پرده آمنیوتیک استحصال شده از جفت حاصل از زایمان سزارین به منظور ترمیم زخم های صعب العلاج چشمی و پوستی بکار می رود و به زودی به بازار می رسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1168

به "فراوری پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پانسمان چشمی با سلول بنیادی جفت جنین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید