گردباد قطبی در کانادا و آمریکا بسیار ترسناک است

به گزارش سفر به کانادا، جریان ها و حلقه های باد در لایه فوقانی جو به نام استراتوسفر و در اطراف هر دو قطب وجود دارند و هوای سرد قطبی را به دام می اندازند. با این حال، این حلقه های هوا که بسیار سرد هستند گاهی از هم باز می شوند و به سرما اجازه انتشار و فرار می دهند. در نتیجه، گردباد قطبی به مناطق مسکونی مثل کانادا و شمال آمریکا می رسد و دمای هوا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این موضوع زمستان سال جاری رخ داده و از ماه ژانویه کشور کانادا و مناطق شمالی آمریکا با سرمای شدید و کم سابقه ای روبرو شده است. در این مطلب همراه خبرنگاران باشید تا در مورد این پدیده جوی بیشتر صحبت کنیم و تصاویری از این رخداد را در کانادا و آمریکا ببینیم.

گردباد قطبی در کانادا و آمریکا بسیار ترسناک است

گردباد قطبی در کانادا

بخش زیادی از کشور کانادا تحت تاثیر جریانات هوای سرد گردباد قطبی قرار گرفته اند. این منطقه از منیتوبا تا مناطق شمالی اونتاریو و کبک گسترده شده است و باعث کاهش دمای شدید و کم سابقه هوا شده است. روز چهارشنبه گذشته دمای هوا تا منفی 50 درجه هم کاهش پیدا کرد که این دما همراه با بادهای سرد بوده اند. به گفته کارشناسان گردباد قطبی بعد از کانادا به مرور به سمت آمریکا حرکت نموده و نواحی شمالی این کشور را هم در بر می گیرد. کشور کانادا پیش از این هم در سال های 2014 و 2015 با چنین گردباد قطبی روبرو شده بود. کارشناسان هواشناسی هشدار می دهند که به دلیل تغییرات جوی و شرایط اقلیمی محتمل است فواصل زمانی این رخداد کوتاه تر و کوتاه تر بگردد و هرسال شاهد چنین پدیده ای باشیم.

گردباد قطبی | Polar vortex

جالب است بدانید که گرداب های قطبی همیشه وجود داشته اند، اما فروپاشی و شکست آن ها در نیمکره شمالی که باعث ارسال جریان هوای سرد به سمت جنوب می گردد اخیرا بسیار شایع و متداول شده اند. دانشمندان هنوز دلیل و علت قطعی این امر را نمی دانند اما به احتمال زیاد تغییرات جوی و آب شدن یخ های قطبی می تواند تاثیر زیادی در این موضوع داشته باشد. آن چه در مورد آن با قطعیت می دانیم این است که فروپاشی گرداب های قطبیبا زمستان های کوتاه و بسیار شدید و سرد کاملا در ارتباط است.

برای دریافت ویزای کانادا با ما تماس بگیرید

گردباد قطبی در آمریکا

شهرهای آمریکایی که در ایالت های غرب میانه آمریکا قرار گرفته اند این هفته مورد هجوم حمله گردباد قطبی قرار گرفته و دمای هوا در این شهرها به طرز بی سابقه ای کاهش پیدا کرد. به طوری که دمای هوای شیکاگو روز چهارشنبه گذشته از دمای هوای جنوبگان که سردترین جای زمین است هم سردتر شد. این سرمای شدید هوا حداقل باعث مرگ 21 نفر در این شهرها شده است و وضعیت زندگی مردم آمریکا را با اختلال روبرو نموده است. نود میلیون از جمعیت آمریکا (یک سوم کل جمعیت) شاهد دمای منفی 17 و پایین تر بوده اند و در بسیاری از شهرهای آمریکا، مردم با عوارض و وضعیت ناشی از گردباد قطبی دست و پنجه نرم می نمایند. با این حال کارشناسان معتقدند که این گردباد قطبی ماندگار نیست و به زودی دمای هوا به حالت طبیعی و نرمال خواهد رسید.

منبع: الی گشت
انتشار: 30 فروردین 1398 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 124

به "گردباد قطبی در کانادا و آمریکا بسیار ترسناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردباد قطبی در کانادا و آمریکا بسیار ترسناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید