با عوارض عجیب واکسن مدرنا آشنا شوید

به گزارش مجله سفر به کانادا، بعضی افراد شاهد عوارض جانبی عجیبی پس از دریافت واکسن کرونای فراوری شده از سوی شرکت آمریکایی مدرنا هستند.

با عوارض عجیب واکسن مدرنا آشنا شوید

به گزارش خبرنگاران، گرچه ویروس کرونا همچنان در کشور های مختلف دنیا در حال جولان دادن است، اما کشف واکسن موثر برای مقابله با آن و شروع واکسیناسیون در بسیار از کشورها، امیدواری ها برای به انتها رسیدن همه گیری کووید 19 را افزایش داده است.

با این حال، تا به امروز عوارض جانبی زیادی برای تزریق واکسن های کرونا دیده شده است. تحقیقات در انگلیس نشان می دهد بعضی افراد مدتی پس از تزریق واکسن کرونای مدرنا در بازوی خود دچار مسئله ای به نام بازوی کرونایی می شوند.

در واقع بازوی کرونایی نوعی واکنش حساسیت زا به واکسن کرونا است که باعث ایجاد جوش و تحریکات پوستی در بخش بازو می گردد.

این واکنش در بعضی موارد با گذشت زمان و در روز پس از تزریق رخ می دهد. نشریه پزشکی نیوانگلند در این باره می گوید: واکنش حساسیت زا به واکسن کووید 19 در بعضی افراد شدید و درجه 3 به شمار می رود. در این موارد فرد برای چند روز نیازمند دریافت خدمات درمانی است.

یک زن آمریکایی به نام آمیلا براون که ساکن ایالت کالیفرنیا است در این باره می گوید: من حتی در زمان تزریق واکسن کرونا هیچ دردی احساس نکردم. با این حال، مدت کوتاهی پس از تزریق احساس سرگیجه کردم و یک واکنش حساسیت زا (آلرژیک) به واکسن نشان دادم. برای احتیاط بیشتر درباره سلامتی ام، مرا به بیمارستان بردند. با این حال، پس از بهبودی من توانستم روز بعد به سرکار خود بازگردم.

یک فرد دیگر درباره عوارض تزریق واکسن کرونا می گوید: پس از تزریق واکسن احساس برآمدگی و خارش در محل تزریق احساس کردم. با این حال، در روز بعد در بازوی خود شاهد قرمزی، خارش، کهیر و جوش بودم. محل تزریق متورم شده بود و به شدت نیازمند خاراندن آن بودم. این محل زخم شده و به شدت درد می کرد.

متخصصان انگلیسی می گویند موارد مشاهده شده در افراد پس از تزریق واکسن کرونا که به بازوی کرونایی شهرت یافته، در واقع یک پاسخ دیرهنگام حساسیت زا به شمار می رود. افراد باید بدانند واکنش حساسیت زا می تواند 7 تا 10 روز پس از تزریق واکسن نیز مشاهده گردد.

این متخصصان به افراد توصیه کردند پس از مشاهده این واکنش حساسیت زا بهتر است کاری برای درمان آن انجام نداده و اجازه دهند این موضوع به خودی خود رفع گردد. با این حال، اگر پس از 48 ساعت علائم آن از بین نرفت، حتماً به پزشک مراجعه نمایند.

موسسه سلامت همگانی انگلیس اعلام نموده است فارغ از عوارض جانبی مشاهده شده در محل تزریق، ممکن است این واکسن باعث فلج شدن موقت نیز گردد. تحقیقات نشان داده است واکسن مدرنا که از سوی غول داروسازی آمریکا فراوری شده است می تواند یک نفر در هر 10 هزار نفر را به فلج بِل دچار کند.

فلج بل در اثر فلج عصب زوج هفتم مغز یا عصب صورت رخ می دهد. در این حالت عضلات صورت (معمولاً یک طرف صورت) به طور موقت دچار فلج شدگی می شوند. ممکن است 9 ماه زمان ببرد تا فردی که دچار فلج بل شده است به طور کامل بهبود یابد.

رایج ترین عوارض جانبی تزریق واکسن مدرنا در افراد شامل موارد ذیل می گردد:

1- احساس خستگی

2- حساسیت، تورم، قرمزی یا خارش در بازو و به ویژه قسمتی که واکسن تزریق شده است.

3- سردرد

4- غدد لنفاوی متورم زیر بازویی که واکسن به آن تزریق شده است.

5- درد عضلانی

6- درد مفاصل

7- حال تهوع و استفراغ

8- تب

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1614

به "با عوارض عجیب واکسن مدرنا آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با عوارض عجیب واکسن مدرنا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید