اعضای ائتلاف متجاوز به یمن همچنان در لیست مهمترین خریداران تسلیحات از آلمان

به گزارش سفر به کانادا، رسانه های آلمانی با استناد به اطلاعات وزارت اقتصاد آلمان از افزایش چشمگیر مجوز صادرات تسلیحات این کشور در امسال میلادی از جمله به کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن خبر دادند.

اعضای ائتلاف متجاوز به یمن همچنان در لیست مهمترین خریداران تسلیحات از آلمان

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از هفته نامه اشپیگل، بر اساس اطلاعت وزارت اقتصاد آلمان میزان صادرات تسلیحات این کشور در امسال میلادی می تواند نقطه اوج جدیدی را به دست آورد.

بر این اساس تا خاتمه ماه سپتامبر مجوز صادرات تسلیحات آلمان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با 75 درصد افزایش به 6.35 میلیارد یورو رسید. به این ترتیب حجم صادرات تسلیحات آلمان به رکورد بالای قبلی در سال های 2015 و 2016 که به ترتیب 7.86 و 6.85 میلیارد یورو بوده است نزدیک شده است.

این ارقام مربوط به سه ماهه نخست امسال بر اساس پاسخ وزارت اقتصاد آلمان به یک درخواست حزب سبز این کشور منتشر شده است. در حال حاضر تا نیمه امسال مجوز صادرات تسلیحات آلمان با 5.3 میلیارد یورو از مجوز صادرات تسلیحات مربوط به تمام سال گذشته که میزان آن 4.8 میلیارد یورو بوده است فراتر رفته است.

بر اساس این گزارش که خبرگزاری آلمان منتشر نموده است، بیشترین میزان صادرات تسلیحات آلمان با 1.77 میلیارد یورو برای شریک اتحادیه اروپا و ناتو در کشور مجارستان صادر شده است. ویکتور اروربان نخست وزیر دولت راست گرای مجارستان در حال حاضر به شدت قدرت تسلیحاتی خود را افزایش داده و می خواهد هزینه های دفاعی خود را دو برابر کند.

بعد از آن کشور مصر که در جنگ یمن به رهبری عربستان مشارکت دارد قرار می گیرد که میزان صادرات تسلیحات آلمان به این کشور 802 میلیون یورو بوده است. کشور امارات هم به عنوان دیگر کشورهای مهم شرکت نماینده در ائتلاف جنگ علیه یمن از خریداران اصلی صادرات تسلیحات آلمان بوده است. این کشور با خرید 206 میلیون یورو تسلیحات از آلمان در صندلی نهم خریداران اصلی تسلیحات از آلمان قرار گرفته است.

این در حالی است که احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در قرارداد دولت ائتلافی آلمان توافق نموده بودند که صادرات تسلیحات به کشورهایی که مستقیما در جنگ یمن شرکت دارند را متوقف نمایند.

همچنین در بین 10 کشور مهم خریدار صادرات تسلیحات آلمان در کنار امارات و مصر الجزایر هم در صندلی هفتم قرار گرفته و کشور آلمان صادرات تسلیحاتی به ارزش 238 میلیون یورو به این کشور داشته است. کشور قطر هم با خرید حدود 212 میلیون یورو تسلیحات از آلمان در صندلی هشتم این لیست قرار گرفته است.

همچنین کشورهای آمریکا، انگلیس و نروژ ،استرالیا و کره جنوبی هم از جمله کشورهایی هستند که در لیست 10 کشور مهم خریدار صادرات تسلیحات از آلمان قرار گرفته اند.

دولت آلمان در ماه جولای و بعد از ماه ها بحث و گفتگو دستورالعمل های صادرات تسلیحات با قدمت 20 ساله خود را مورد بازنگری قرار داده و کمی آن را تشدید کرد. بر این اساس ارسال تسلیحات کوچک به کشورهای خارج از ناتو و اتحادیه اروپا حالا دیگر مجاز نبوده و علاوه بر این باید محل های نگهداری کالاهای تسلیحاتی صادراتی از نزدیک کنترل گردد.

در این میان بخصوص حزب سوسیال دموکرات خواهان تشدید قوانین صادرات تسلیحات آلمان است.

امید نوری پور از اعضای بلند پایه حزب سبز آلمان انتقاد شدیدی به تداوم ارسال تسلیحات به کشورهای شرکت نماینده در جنگ یمن وارد نموده و توضیح داد که این بسیار تلخ است که امروزه سود آوری صنعت دفاعی کشور برای احزاب دولتی ما از صلح مهم تر است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 430

به "اعضای ائتلاف متجاوز به یمن همچنان در لیست مهمترین خریداران تسلیحات از آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعضای ائتلاف متجاوز به یمن همچنان در لیست مهمترین خریداران تسلیحات از آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید